Strona głównaInneIle zarabia spawacz w Polsce i za granicą? - Aktualne zarobki

Ile zarabia spawacz w Polsce i za granicą? – Aktualne zarobki

Ile zarabia spawacz? To pytanie, jakie często zadają sobie osoby, które chcą znaleźć pracę w tym zawodzie. Z racji dużego zapotrzebowania na tego typu pracę, nie dziwi fakt, że coraz więcej ludzi decyduje się robić specjalne kursy, które przygotują je do niej.

W tekście przyjrzymy się najczęściej zadawanym pytaniom, które pojawiają się w internecie odnośnie wynagrodzenia: ile zarabia spawacz TiG, ile zarabia spawacz MAG, jakie zarobki ma monter spawacz, ile zarabia spawacz za godzinę, jakie są zarobki spawacza aluminium, a także sprawdzimy zarobki spawacza w stoczni.

Zobacz: Ile zarabia operator wózka widłowego w Polsce i za granicą?

Ile zarabia spawacz TiG?

Ile zarabia spawacz TiG? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od doświadczenia zatrudnionej osoby. Początkujący otrzymują najczęściej najniższą średnią krajową, choć są też firmy, które zarobki młodego spawacza aluminium ustaliły na nieco wyższym poziomie. Szukając odpowiedzi na pytanie, ile zarabia spawacz TiG, można też dowieść, że zarobki technika spawacza z doświadczeniem wynoszą około 6000 złotych. Zarobki spawacza w stoczni mogą się nieco różnić, zważywszy na specyfikę tej pracy (początkujący, jak i osoby z większą praktyką mogą liczyć na nieco większe wynagrodzenie). 

Ile zarabia spawacz MAG na godzinę?

Ile zarabia spawacz MAG? Spawanie tą metodą różni się od TiG-a jedynie sposobem łączenia spoin, ale nie stopniem wynagrodzenia. Są to techniki dość podobne do siebie, dlatego płaca jest bardzo podobna. Stąd zarobki technika spawacza, który specjalizuje się w metodzie MAG, układają się następująco: początkująca osoba otrzymuje przeważnie najniższe krajowe wynagrodzenie. To, ile zarabia spawacz MAG z doświadczeniem, zależy od poszczególnej firmy, ale przeważnie może on liczyć na około 6000 złotych. Podobnie jak przy spawaniu TiG-iem zarobki spawacza w stoczni mogą różnić się przez wzgląd na specyfikę tej pracy (początkujący, jak i osoby z większą praktyką mogą liczyć na nieco większe wynagrodzenie). 

Monter spawacz zarobki

Zarobki montera spawacza niewiele różnią się od tych przedstawionych wyżej. Wynika to z faktu, że jest to najczęściej wykorzystywane określenie osoby, która łączy metal. To, ile zarabia spawacz za godzinę uzależnione jest od doświadczenia i fachowości danej osoby.

Zobacz: Ile zarabia drwal w Polsce i za granicą?

Ile zarabia pomocnik spawacza?

Ile zarabia pomocnik spawacza? Na to pytanie nie da się łatwo odpowiedzieć, ponieważ formalnie taka posada nigdzie nie istnieje. Przeglądając przeróżne fora dotyczące samego  spawalnictwa bądź poszukiwania pracy, zatrudniający pisali, że nigdy nie utworzyli odrębnego stanowiska dla początkującej osoby. Stąd trudno jest pisać o jakiejś konkretnej tendencji finansowej, która stanowiłaby odnośnik do poruszanej kwestii.

Dlatego to, ile zarabia pomocnik spawacza, leży wyłącznie w gestii właściciela firmy. Na forach można znaleźć wypowiedzi, że zarobki montera spawacza, który dopiero co skończył szkołę i chciałby przyuczyć się do wykonywania zawodu, wynoszą najniższą średnią krajową. Pewną odpowiedź na pytanie, ile zarabia pomocnik spawacza, daje też portal OLX, gdzie na jednym z ogłoszeń widać, że ktoś taki zarabia w przedziale 3-4 tysięcy złotych.

Ile zarabia spawacz za granicą?

Ile zarabia spawacz na godzinę za granicą? Najkrócej rzecz ujmując – dużo więcej niż w Polsce. Wynagrodzenie takiej osoby w Niemczech wynosi 22,50 euro na początek, a po roku pracy nieco ponad 24 euro. To, ile zarabia spawacz u naszego sąsiada, uzależnione jest też od dodatkowych możliwości takich jak branie nadgodzin. W przeliczeniu na złotówki zarobki spawacza zagranicą wynoszą przy obecnym kursie euro – 4,68 (styczeń 2023 roku) odpowiednio 105,30 lub 112,32 złotych. Warto zatem jest rozważyć możliwość pracy w Niemczech, gdyż tamtejsze zarobki technika spawacza zdecydowanie różnią się od tych, które można uzyskać w Polsce.

Czy praca spawacza się opłaca?

Tak, jak najbardziej. Spawacz to bardzo pożądany zawód na rynku pracy. Nie ma budowy, na której nie trzeba byłoby łączyć metalowych elementów, a z racji dynamicznie rozwijającej się branży budowlanej w Polsce i na świecie, zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie z pewnością nie zaniknie. Można również z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że zarobki montera spawacza będą stale rosły.

Z tekstu można było dowiedzieć się ile zarabia spawacz, jakie są zarobki spawacza w Niemczech, ile zarabia spawacz MAG, jakie zarobki ma spawacz aluminium. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze