Strona głównaPoradyJak rozpoznać lustro weneckie w łatwy sposób?

Jak rozpoznać lustro weneckie w łatwy sposób?

Wiedza jak rozpoznać lustro weneckie może Ci się przydać np. jeśli często podróżujesz albo przymierzasz ubrania w sklepach. Sposób na to jest prostszy niż budowa cepa, a pozwoli Ci sprawdzić, czy Twoja prywatność w hotelu albo odzieżowym nie jest naruszana.

Zobacz: Pęknięte lustro jak zamaskować – czy da się naprawić?

Czym jest lustro weneckie?

Zanim o tym, jak rozpoznać lustro weneckie, warto wyjaśnić, czym ono właściwie jest i co różni je od zwykłego. Według słownika języka polskiego PWN lustro weneckie to 1) szyba, która przepuszcza światło w jedną stronę lub 2) lustro ze szlifowanego szkła, produkowane w Wenecji w XVIII w.

O lustrze weneckim jednak słyszy się częściej w kontekście tej pierwszej definicji. Zasadniczą różnicą między nim a zwykłym jest to, że osoba stojąca za lustrem weneckim widzi, co dzieje się przed nim. Natomiast osoba stojąca przed widzi swoje odbicie.

Takie lustra często stosuje się między pomieszczeniami albo na oknach po to, by ludzie z ulicy nie widzieli, co dzieje się w środku. W jednej z moich szkół pomieszczenie ochroniarzy miało takie okno, po to by było widać, czy ktoś nie ucieka na wagary. Dużo osób się w nim przeglądało. Dla panów w środku musiało to wyglądać przezabawnie albo przedziwnie.

Mając wiedzę, czym jest i gdzie najczęściej się je stosuje, dobrze byłoby wiedzieć, jak rozpoznać takie lustro weneckie.

Jak rozpoznać lustro weneckie?

Sposób na rozpoznanie lustra weneckiego jest banalnie prosty. Potrzebujesz palec, paznokieć, długopis, patyk albo marker. Wystarczy, że dotkniesz zwierciadło końcówką palca, czy czegokolwiek co tam masz i wszystko się wyjaśni.

Jeśli między palcem, a jego odbiciem widać szczelinę, dzieli je dystans – to znaczy, że masz do czynienia ze zwykłym lustrem. Jeśli jest inaczej, to znaczy odbicie styka się z przystawionym przedmiotem – jest to lustro weneckie. 

Na podobnej zasadzie działa sztuczka z markerem. Jeśli po narysowaniu linii widzisz na lustrze dwie (prawdziwą i jej odbicie) – jest to zwykłe lustro. Jeśli widzisz tylko jedną – jest to lustro weneckie. Proste! Pamiętaj tylko, żeby marker był zmywalny 😉

pisanie markerem
Źródło: bestprezenty.pl

Dlaczego warto wiedzieć, jak rozpoznać lustro weneckie? Załóżmy, że jedziesz na wakacje. Zdarza się, że właściciele apartamentów, czy hoteli chcą trochę za bardzo kontrolować to, co dzieje się w pokojach. Albo jesteś w sklepie z ubraniami i chcesz coś przymierzyć. Chyba nie chciałbyś, żeby ktoś Cię podglądał, np. jak się przebierasz i zobaczył twoje gołe uda, prawda?

Nie zawsze lustro weneckie oznacza, że coś za nim się znajduje. Jeśli to możliwe ostrożnie za nie, zajrzyj. Jeśli nie istnieje taka możliwość, zgaś wszystkie światła w pomieszczeniu, złap za telefon i włącz latarkę. Światło przyłóż do lustra – jeśli znajduje się za nim jakieś pomieszczenie, w ten sposób powinieneś być w stanie je oświetlić i zobaczyć, co kryje się za zwierciadłem.

Teraz wiesz, jak rozpoznać lustro weneckie. Sposób jest łatwy i nie wymaga specjalnego sprzętu, więc pokoje hotelowe i przymierzalnie w sklepach nie będą Ci straszne. Twoja prywatność i gołe pośladki mogą czuć się z Tobą bezpiecznie.

Zobacz: Jak ozdobić lustro bez ramy w łazience i na przedpokoju?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze