Stół z krzesłami to bez wątpienia meble, których nie może zabraknąć w żadnym domu. Stanowią serce przestrzeni, przy której toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Stół łączy domowników podczas wspólnego spożywania posiłków czy rodzinnych rozrywek. Skupia przy sobie również gości. A czasem jest miejscem, w którym można dokończyć zaległą pracę albo odrobić pracę domową. Jego wielozadaniowość powoduje, że musi być odpowiednio dopasowany do wnętrza. Znaczenie ma nie tylko jego design, ale przede wszystkim wymiary oraz właściwe wkomponowanie w pozostałe elementy aranżacji? Ile miejsca potrzeba na stół z krzesłami? Jaki kształt mebla sprawdzi się najlepiej? Gdzie go ustawić?
Jakie wymiary powinien mieć stół, aby zapewnić komfort użytkowania?
Stół i krzesła to rozwiązania, bez których nie może funkcjonować zarówno jadalnia, jak i salon. Oprócz tego, że zapewniają miejsce dla postawienia talerzy i szklanek, ich zadaniem jest także zagwarantować maksymalny komfort osobom zgromadzonym przy blacie. Aby było to możliwe, każdy biesiadnik powinien mieć do dyspozycji około 60 cm szerokości i 40 cm głębokości blatu. W ten sposób siedzące obok siebie osoby nie będą stykać się łokciami i wzajemnie przeszkadzać sobie w spożywaniu posiłków. Wybierając stół i krzesła, należy więc zastanowić się, ile osób będzie na co dzień przy nim zasiadać i przemnożyć tę liczbę przez podane powyżej wartości. Warto przy tym kierować się codzienną funkcjonalnością stołu. Podczas spotkań towarzyskich dobrym pomysłem może być z kolei dostawienie drugiego mebla kryjącego się w innym pomieszczeniu i w ten sposób powiększenie ostatecznych wymiarów blatu. Dzięki temu stół użytkowany na co dzień nie będzie zabierał cennych metrów i pozostawi wolną przestrzeń dla innych elementów aranżacji. I, co najważniejsze, stanie się fantastycznym miejscem zacieśniania więzi.
Stół i krzesła – wysokość mebli ma znaczenie
Długość i szerokość stołu to nie jedyne wymiary, którym warto przyjrzeć się bliżej. Liczy się także wysokość mebla, mająca niebagatelne znaczenie z punktu widzenia komfortu biesiadników zgromadzonych wokół blatu. Standardowo waha się w przedziale od 70-75 cm, gwarantując wygodę osobom o średnim wzroście. Na tym jednak nie koniec. Ważne jest właściwe dopasowanie krzeseł. Ich wysokość powinna wynosić około 45 cm. W ten sposób możliwe jest zapewnienie wystarczającego miejsca na nogi i jednocześnie przyjęcia prawidłowej postawy podczas siedzenia. Doskonałym pomysłem jest kupno stołu i krzeseł w zestawie. Dlaczego? Ponieważ wówczas wszystkie elementy kompletu są do siebie dobrze dopasowane pod względem wysokości. Rozważając, ile miejsca potrzeba na stół i krzesła, należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden czynnik. Osoby biesiadujące powinny mieć możliwość swobodnego zajmowania miejsca i wstawania od stołu. Oznacza to, że odległość od krzesła do ściany czy innych elementów aranżacji powinna wynosić co najmniej 75 cm. Optymalnie, jeśli wartość ta osiągnie 100 cm. Wówczas możliwe jest też komfortowe przechodzenie wokół stołu, kiedy zasiadają przy nim inni biesiadnicy. Planując miejsce ustawienia stołu, należy więc dodać do jego wymiarów dodatkowe centymetry gwarantujące wygodne użytkowanie mebla.
Gdzie ustawić stół i krzesła?
W jakim miejscu w salonie ustawić stół i krzesła? To pytanie często spędza sen z powiek osobom, które aranżują przestrzeń. Bywa, że manewrowanie komodami, witrynami i stołem nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Aby mieć pewność, że we wnętrzu wystarczy miejsca dla wszystkich mebli, przed ich zakupem warto skrupulatnie zaplanować ustawienie poszczególnych rozwiązań. Gdzie postawić stół i krzesła? To zależy od tego, do czego zwykle służą meble. Jeśli ich główną rolą jest zapewnienie wygodnego miejsca do spożywania posiłków, stół może stać zarówno na środku salonu, jak i pod ścianą. W otwartej przestrzeni stół i krzesła fantastycznie oddzielają strefę jadalni od strefy relaksu. Może jednak zaistnieć wówczas konieczność dodatkowe doświetlenia blatu. Znakomicie w tej roli sprawdzą się wiszące lampy zawieszone nad jego powierzchnią. W przypadku, kiedy stół pełni także funkcję miejsca do rodzinnych rozrywek, np. grania w gry planszowe czy służy do odrabiania lekcji, można ustawić go pod oknem. W ten sposób w dzień będzie oświetlony przez promienie słoneczne – najbardziej korzystne dla wzroku. Należy również pamiętać o tym, że stół nie powinien znajdować się na linii kanapa-telewizor. Dlaczego? Ponieważ blat będzie wówczas ograniczał widoczność ekranu i powodował dyskomfort w czasie oglądania telewizji.
Stół – jaki kształt sprawdzi się najlepiej?
Czynnikiem, który wpływa na to, ile miejsca zajmuje stół, jest także jego kształt. Do wyboru są zwykle stoły prostokątne i okrągłe. Pierwsze doskonale spisują się na niewielkich metrażach. Dlaczego? Ponieważ na co dzień można dostawić je do ściany, a podczas wizyty gości przesunąć na środek pomieszczenia, o ile oczywiście jest odpowiednio dużo miejsca. Warto przy tym rozważyć zakup stołu rozkładanego, którego powierzchnię blatu można bez problemu powiększyć, organizując w domu uroczyste przyjęcie. W przypadku niewielkich pomieszczeń, warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię – kolor stołu. Niewielki metraż optycznie powiększą meble w jasnych kolorach. Osoby lubiące nowoczesne trendy mogą sięgnąć po stół ze szklanym blatem. Dlaczego? Ponieważ efektownie odbija refleksy świetlne i wnosi do wnętrza lekkość. Stoły prostokątne są też znakomitym rozwiązaniem dla otwartych przestrzeni. Ponieważ ich blat jest oparty na kątach prostych, pozwalają symetrycznie dzielić je na strefy. Z kolei okrągłe stoły doskonale zdają egzamin w większych pomieszczeniach. Aby mogły zaprezentować swoją elegancję, powinny być ustawione w centralnym punkcie przestrzeni. Zaletą owalnych stołów jest to, że zapewniają wszystkim biesiadnikom równorzędną pozycję. W ten sposób sprzyjają nawiązywaniu dyskusji i zacieśnianiu relacji. Dają także możliwość dostawienia nieparzystej liczby krzeseł bez obaw o zaburzenie harmonii aranżacji.
Trudno wyobrazić sobie dom bez stołu. To jedno z najważniejszych miejsc, stanowiące kolebkę życia rodzinnego i towarzyskiego. Z tego względu warto wygospodarować dla niego odpowiednią ilość przestrzeni i dopasować go do potrzeb domowników. Właściwe ustawienie stołu sprawi, że stanie się ciekawym elementem aranżacji i zapewni maksymalny komfort wszystkim zgromadzonym przy nim osobom.
Artykuł sponsorowany