Silikon znajduje zastosowanie głównie w uszczelnianiu powierzchni, czy różnego rodzaju elementów. Najczęściej można go spotkać w kuchni lub w łazience. W wyniku częstego kontaktu z wodą zaczyna on szarzeć i tracić właściwości uszczelniające. Szczególnie najbardziej narażony jest ten wykorzystywany w wannie lub kabinie prysznicowej. Zaczynają się pojawiać czarne przebarwienia, co nie tylko oznacza brak szczelności, ale przede wszystkim nie wygląda estetycznie. Czarne plamy to nic innego jak pleśń. W tym wypadku należy jak najszybciej wymienić zużyty silikon. Czym usunąć silikon? Proces usuwania silikonu nie jest trudny. Bardzo często posłużą do tego ostre narzędzia i środki chemiczne. Zazwyczaj wystarczy ostry nożyk, by usunąć silikon. Jednak, gdy to nie wystarcza, należy dodatkowo użyć specjalnych środków chemicznych. Przy usuwaniu silikonu uważać trzeba, by nie porysować przy tym powierzchni wanny lub płytek. Zazwyczaj najczęstszym środkiem chemicznym do zmycia silikonu jest aceton, który jest tradycyjnym rozpuszczalnikiem. Zatem czym rozpuścić silikon? Pewniejszym rozwiązaniem do rozpuszczenia silikonu okazują się przeznaczonego do usuwania silikonu specjalne preparaty. Swoją skuteczność zawdzięczają swojemu składowi, dzięki czemu usuwanie silikonu będzie szybsze oraz unikniemy nieprzyjemnego zapachu acetonu.
Usuwanie silikonu octem
Pomimo wielu opinii, usuwanie silikonu octem nie jest efektowne. Potrzebne będzie zastosowanie specjalnych produktów przeznaczonych do rozpuszczania silikonu lub zwykłego rozpuszczalnika, jakim jest wspomniany wcześniej aceton. Ocet w tym przypadku nie zapewni nam całkowitego usunięcia starego silikonu. Jednak przy korzystaniu środków chemicznych, należy uważać, ponieważ mogą one powodować matowienie powierzchni wanny, czy płytek. Jeżeli mamy do czynienia ze świeżym silikonem, na przykład na płytkach, można spróbować usunąć go mechanicznie.
Jak usunąć silikon z płytek?
Usuwanie silikonu z płytek polega na usunięciu go za pomocą zwykłego nożyka. Jeżeli mechaniczne usunięcie silikonu z płytek nie przyniosło efektu, można spróbować go rozpuścić preparatami do rozpuszczania. Przydatne tutak okazują się środki dostępne pod ręką. A więc czym można usunąć silikon z płytek? Jednym z rozwiązań usuwania silikonu z płytek, jeżeli jest on jeszcze świeży, okazuje się użycie płynu do naczyń. Spowoduje to, że silikon zmiękczy się, a następnie rozpuści, co ułatwi jego zmycie. Jak jeszcze można usunąć silikon z płytek? Co ciekawe, stary silikon usunąć można jeszcze za pomocą kostek lodu. Dzięki temu silikon stwardnieje i pokruszy się. Pozostałości można pozbyć się za pomocą nożyka do papieru. Nie należy świeżego silikonu moczyć wodą, ponieważ może to spowodować, że rozmaże się on po całej powierzchni i wyczyszczenie silikonu będzie trudniejsze,a nawet niemożliwe.
Jak usunąć silikon z szyby?
Do usuwania silikonu z szyby przyda się nam skrobak z akrylu, bądź z pleksi. Resztki pozostałego silikonu pozbyć się można przez usuwanie silikonu octem. Przy takiej ilości powinien dać sobie radę z jego zmyciem. Suchy silikon usuniemy płynem do naczyń lub tłustym kremem. Jak usunąć silikon z szyby, który już zasechł? Czym wyczyścić silikon z luster, szyb okien? Do tego celu użyć można acetonu i środków rozpuszczających, jednak uważając, by przy tym nie zniszczyć farby na futrynach okien.
Czym wyczyścić silikon?
Skoro już wiadomo, jak usunąć stary silikon, bądź też jak zmyć silikon z płytek, warto zaopatrzyć się w środki chemiczne. Jeżeli te domowe nie przynoszą efektu, można się zaopatrzyć w wyspecjalizowane do tego typu zadań. Preparaty do usuwania silikonu można znaleźć w marketach budowlanych. Dobrze jest upewnić się, czy posiada on przyrząd do nakładania, ponieważ ułatwi ono aplikowanie preparatu na powierzchnię. Zazwyczaj są to pędzelki lub szpatułki, dzięki którym szybko nakłada się środek. Pod uwagę należy również wziąć jego skład i działanie z tego względu, że bardzo często preparaty takie mają działania drażniące, a niektóre nie nadają się do każdego typu powierzchni. Warto przeczytać instrukcję, aby wiedzieć, jak wcześniej przygotować czyszczoną powierzchnię.