Strona głównaMebleJak wybrać stół dla dużej rodziny?

Jak wybrać stół dla dużej rodziny?

Stół dla dużej rodziny to ważna i niełatwa sprawa. To mebel, który stanowi serce domu. Przy nim spożywa się codzienne posiłki, ale też przeżywa ważne chwile — organizuje święta, imprezy rodzinne czy spotkania towarzyskie. Musi więc pomieścić domowników i gości, zapewnić wygodę, funkcjonalność, ale też dobry styl. Jak zatem wybrać idealny stół dla dużej rodziny?

Stół do jadalni — miejsce spotkań całej rodziny

Stół jadalniany jest prawdziwym sercem domu. To przy nim spotykamy się z domownikami na codziennych posiłkach. Wspólnie nie tylko jemy, ale też rozmawiamy czy bawimy się. Tu przyjmujemy też gości — rodzinę i przyjaciół.

Przy stole toczy się więc życie codzienne, ale przeżywamy przy nim także ważne chwile. Święta, rodzinne spotkania czy imprezy z przyjaciółmi toczą się przy stole jadalnianym. Z jednej strony mebel ten musi więc być funkcjonalny, trwały i odporny. Z drugiej powinien się dobrze prezentować, komponować z wystrojem mieszkania i być centralnym punktem aranżacji.

Dobrze dobrany stół dla dużej rodziny posłuży też dzieciom do odrabiania lekcji, rodzicom do pracy i wszystkim domownikom do wspólnych rozrywek, np. grania w planszówki. Jest to więc miejsce o wielu funkcjach, odgrywające istotną rolę w każdym domu.

Stół dla dużej rodziny to także kwestia odpowiedniej ilości miejsc. Przy stole nie powinno być tłoczno. Biesiadowanie musi być wygodne i przyjemne, ważne jest więc wybór odpowiednio dużego mebla. Jeśli zapewnimy domownikom wygodę, z chęcią będą zasiadać przy stole i spędzać przy nim czas. Dzięki temu mebel ten rzeczywiście będzie przyjaznym miejscem spotkań całej rodziny.

stylowy stół

Stół dla dużej rodziny — wymiary i kształt

Ze względów funkcjonalnych najważniejszymi kryteriami wyboru stołu dla dużej rodziny są wielkość i kształt blatu. Uznaje się, że wygodne miejsce dla jednej osoby to 60 cm szerokości i 40 cm długości blatu. Taki obszar pozwala na swobodne jedzenie, bez trącania się łokciami z sąsiadami.

Stół dla dużej rodziny to jednak nie tylko obszar dla biesiadników. Uwzględnić trzeba też miejsce na naczynia z jedzeniem. Półmiski, miski i talerze z daniami stawia się zazwyczaj na środku stołu, warto więc zadbać o odpowiednią szerokość blatu, która to umożliwi. W przypadku stołu dla dużej rodziny (i jej gości) potrzebna może być większa przestrzeń, bo jedzenia też będzie więcej. Dlatego dobrze pomyśleć o stole mającym przynajmniej 100 cm szerokości, co zapewni odpowiednie miejsce siedzącym po obu jego stronach, jak i dodatkową przestrzeń na środku.

Istotną kwestią są miejsca dla gości. Stół dla dużej rodziny musi pomieścić nie tylko domowników, ale też odwiedzających. Oczywiście wiele zależy tu od trybu życia domowników i tego, jak często i jak wielu gości zapraszają. Ogólnie warto jednak zadbać przynajmniej o 2, a najlepiej 4 dodatkowe miejsca.

Stół dla dużej rodziny powinien mieścić zatem przynajmniej 8 osób. Oczywiście można zdecydować się na stół rozkładany, który na co dzień zajmuje mało miejsca, a w razie potrzeby można go powiększyć. O takich stołach powiemy więcej w dalszej części artykułu.

Wymiary to jedno, ale istotny jest też kształt. Najlepiej wybrać prostokątny stół dla dużej rodziny. Jest on najbardziej ustawny i nawet przy krańcach blatu można wygodnie zjeść. W przypadku stołów owalnych zaokrąglone krańce odbierają nieco przestrzeni funkcjonalnej. Taki stół powinien więc być większy, aby pomieścić tyle samo osób, co prostokątny model.

Okrągłe stoły dla dużej rodziny tym bardziej odpadają. Sprawdzą się jedynie naprawdę duże modele umieszczone w bardzo obszernych pomieszczeniach, bo są najmniej ustawne. Trzeba też pamiętać, że im większa średnica okrągłego stołu, tym większy dystans między siedzącymi naprzeciwko biesiadnikami. Wyjątkiem są okrągłe stoły kuchenne. Jeśli mamy duży stół jadalniany, w kuchni może stanąć mniejszy (np. okrągły) mebel tylko dla domowników.

zamszowe krzesła do stołu

Dobry stół dla dużej rodziny — na co jeszcze zwrócić uwagę?

Dobry stół dla dużej rodziny to nie tylko odpowiednio duży blat. Ważna jest także trwałość i estetyka mebla.

Stół jest jednym z najbardziej eksploatowanych i narażonych na zniszczenie mebli w domu. Dlatego tak ważna jest jego odporność na uszkodzenia. Trwałość zapewnią odpowiednie materiały i wykonanie. Przede wszystkim dobry stół dla dużej rodziny musi być wykonany z mocnego surowca. Dobrze sprawdzi się lite drewno, ale także sklejka i niektóre, mocniejsze typy płyt meblowych.

Istotne jest też wykończenie — wysokiej jakości lakier, fornir lub okleina. Wykończenie powinno zabezpieczać stół przed wilgocią, zadrapaniami czy odbarwieniami. Trzeba pamiętać, że na blacie stawiamy często rzeczy gorące, coś się tu może rozlać, rozchlapać itd. Dlatego materiał powinien być odporny na wilgoć i zmiany temperatur, ale musi też być łatwy do umycia.

Mocna powinna być także konstrukcja. Stół dla dużej rodziny musi być stabilny i nośny (odporny na duże obciążenia). Przy jego wyborze warto więc zwrócić uwagę na solidność poszczególnych elementów, jak i sposoby ich łączenia.

Estetyka to kolejny bardzo istotny aspekt. Stół dla dużej rodziny może mieć bardzo pokaźne rozmiary. Tym bardziej będzie więc dominował w aranżacji jadalni — czy to urządzonej w osobnym pomieszczeniu, czy jako strefa w salonie, kuchni lub na ich styku. Elegancki mebel powinien zatem sam w sobie mieć estetyczną formę, ale musi też pasować do otoczenia — innych mebli w jadalni i strefach sąsiadujących. Pomoże tu wybór stołu w określonym stylu — np. loftowym, klasycznym czy minimalistycznym — dopasowanym do konkretnego wnętrza.

Rozkładane stoły Lissy — idealny wybór dla dużej rodziny

Rozkładane stoły to doskonały wybór dla dużych rodzin. Na co dzień takie stoły posłużą domownikom i zajmą stosunkowo niewiele miejsca. W razie potrzeby mebel można rozłożyć, znacznie powiększając powierzchnię blat.

Rozkładane stoły Lissy to możliwość powiększenia blatu nawet ponad dwukrotnie. Modele takie jak Family oraz Party w formie złożonej mają wymiary 100 x 180 cm. Jednak po rozłożeniu osiągają długość aż 380 cm, co pozwala wygodnie pomieścić nawet 16 osób!

Modele Family i Party to przykłady rozkładanych stołów o modułowej budowie. Oba modele mają aż 4 niezależne wkładki powiększające blat. Dzięki temu długość stołu można regulować i dopasowywać do aktualnych potrzeb.

Dostępne są także modele mniejsze, przeznaczone dla 4-6 osób w formie złożonej i powiększane o 2, 4 lub 6 dodatkowych miejsc. Pozwala to dobrać model idealny do indywidualnych potrzeb oraz do metrażu jadalni.

Lissy oferuje stoły dla dużej rodziny, które urzekają zarówno wysoką funkcjonalnością, jak i doskonałą estetyką. Wykonane są z wysokiej klasy materiałów i z dbałością o najdrobniejsze detale. Zachwycają nowoczesną formą i świetnym stylem. Dopasować można je do wielu aranżacji — tak współczesnych, jak i klasycznych.

Rozkładane stoły Lissy to idealny wybór dla dużej rodziny. Są funkcjonalne, solidne i bardzo estetyczne. Posłużą zarówno na co dzień, jak i przy spotkaniach z przyjaciółmi, a nawet dużych, rodzinnych świętach. Dzięki nim możliwe jest wygodne biesiadowanie w bardzo szerokim gronie.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze