Też już czujesz w powietrzu ten przeszywający chłód? Nos się podejrzanie poci i zatyka, a głowa niemal pęcznieje. Masz wrażenie, że ktoś wepchnął Ci watę zamiast mózgu. Osłabienie, brak koncentracji, zmęczenie. Oto sezon przeziębień. Co zabawne nadal trwa kalendarzowe lato, a już można zobaczyć pierwszych wojowników, którzy polegli w walce ze zmianą temperatury. Ci, którzy mają małe dzieci, odczuwają to podwójnie, bo jak tylko sami wyjdą z przeziębienia, brzdące zadbają, by położyć ich do łóżka na kolejne dni. Na samą myśl nie chce się ruszać ani ręką, ani nogą. Niestety życie nie zwolni, tylko dlatego, że jesteśmy chorzy. O ile możemy wziąć urlop albo chorobowe z pracy, o tyle piec nie będzie na nas czekał. Trzeba się zdecydować co lepsze: ekogroszek, czy pellet.
Bez obaw, nie jesteś w tym sam/a. Razem zagłębimy się w ten temat i sprawdzimy, jak wygląda ta sytuacja u innych. Po zbadaniu forum wysłuchamy tego, co powie nam kalkulator, który przeliczy ekogroszek vs pellet i da nam odpowiedź, które z nich będzie korzystniejsze. Poświęcimy też kilka słów na to, który z nich pellet czy ekogroszek do starego domu będzie lepszym rozwiązaniem. Jesteś gotowy/a na tę podróż w nieznane? Zatem zaopatrz się w chusteczki do nosa i gorącą herbatkę z miodem i chodź ze mną w dalszą drogę.
Sprawdź: Czy i kiedy stanieje ekogroszek? Nasze prognozy
Pellet czy ekogroszek – co lepsze?
Zanim ocenimy wygranego w konkurencji ekogroszek vs pellet, sprecyzujmy sobie, czym są oba te paliwa.
Pellet to produkt powstający jako efekt uboczny produkcji różnych elementów drewnianych. Jest on materiałem w pełni ekologicznym. Wiórki i trociny poddawane są procesom mechanicznym, dzięki którym przybierają kształt granulatu o wymiarach 6-8 mm. W dodatku, zanim pellet zostanie dopuszczony do sprzedaży, musi zostać przebadany i zdobyć odpowiedni certyfikat.
Ekogroszek dla wielu niczym nie różni się od węgla, ale to nieprawda. Jest on odmienny nie tylko wielkością, ale również składem. Ekogroszek to węgiel poddanym odpowiednim obróbkom, dzieki którym jest on znacznie mniej szkodliwy dla środowiska. On również przed dopuszczeniem do sprzedaży musi przejść odpowiednie testy i otrzymać certyfikat.
Wiedząc już, czym są oba produkty, możemy przejść do porównania co lepsze – ekogroszek, czy pellet. W ocenie pomoże nam forum i opinie innych użytkowników.
Zobacz: Pellet Lava – cena, opinie, cena hurtowa, parametry, producent, kaloryczność
Porównanie ekogroszku i pelletu
Zacznijmy od wilgotności. W tym przypadku zdecydowanie wygrywa pellet, który ma ją na zdecydowanie niższym poziomie. Patrząc na kalkulator, możemy zobaczyć, że podczas kupna 25 kg ekogroszku o wilgotności 20% (jest to zazwyczaj więcej, ale bądźmy optymistyczni) będziemy musieli liczyć się z tym, że aż 5 kg to woda. Wpływa to negatywnie na wytwarzane ciepło, ponieważ zamiast ogrzewać dom, energia idzie na początku na osuszenie wilgotności. W przypadku pelletu z kolei wilgotność osiąga mniej więcej 6-8%. Jest to jednak pierwszy punkt naszej podróży.
Przejdźmy do sprawdzenia, jak się miewa sytuacja z powstającym popiołem podczas spalania. Bardzo łatwo zauważyć, kto jest zwycięzcą również w tym przypadku. Ekogroszek zawiera przeciętnie 4-15% popiołu, natomiast pellet ma go zaledwie w granicach 1-0,24%. Co więcej, popiół pelletowy można użyć jako nawozu do roślin, a ten z ekogroszku niestety na nic się nie przyda, a za to trzeba go odpowiednio przechowywać, bo ma właściwości toksyczne. Wiedząc to, od razu nasuwa się stwierdzeniem, że pellet jest znacznie czystszy w użytkowaniu. Po ekogroszku możemy się spodziewać ciemnego nalotu, który obsiada wszystko dookoła i jest nieznośnie trudny do usunięcia.
Jeśli natomiast chodzi o kaloryczność, to po raz pierwszy wygranym okazuje się ekogroszek, który zapewni więcej ciepła. Niestety w walce ekogroszek vs pellet, cena ponownie stawia na pellet, choć z racji tego, że jest on mniej wydajny, często trzeba go kupować więcej i ostatecznie pellet może wyjść drożej niż ekogroszek. Co lepsze? W zależności od Twoich preferencji i tolerancji na różne czynniki odpowiedź może się dla każdego różnić.
Pellet czy ekogroszek – co wybrać dla starego domu?
Jak nasze wcześniejsze wyliczenia z kalkulatorem w porównaniu „ekogroszek, czy pellet” mają się dla domostw z większym stażem? Czy wynik tej rozgrywki jest taki sam? Które paliwo sprawdzi się lepiej? Pellet czy ekogroszek do starego domu? Najlepiej zadać takie pytanie na forum, gdzie z pewnością wiele osób zmaga się z podobnym problemem. Można tam znaleźć wypowiedzi, które świadczą o podobnych wynikach, co przytoczone wyżej.
Konkurencja ekogroszek vs pellet również w tym przypadku wypada identycznie jak wcześniej. Pellet jest czystszy i łatwiejszy w utrzymaniu, ale ma mniejszą kaloryczność, przez co potrzebna jest go większa ilość. Cenowo natomiast ekogroszek, czy pellet nie różnią się aż tak bardzo, jak można by to sobie wyobrażać. To, co lepsze – pellet czy ekogroszek do starego domu, ponownie musisz samodzielnie wybrać w oparciu, o podane informacje w tym artykule i z forum.
Pellet vs ekogroszek – kalkulator
Jeśli głównym wyznacznikiem jest dla Ciebie wydajność, to przyda Ci się porównanie ekogroszek vs pellet w oparciu o kalkulator kaloryczności. Przeliczenie wygląda w następujący sposób.
Ekogroszek – 23-29 MJ/kg
Pellet – 13-19 MJ/kg
Widać tu bardzo dużą różnicę w wartości opałowej, co być może przekonuje Cię do wybrania jednej opcji bardziej niż opinie na forum, czy inne porównania. Jak cały czas powtarzam, wybór należy do Ciebie, ale teraz wiesz już, na co zwracać uwagę i czym różnią się od siebie te dwa paliwa.
Teraz w sezonie przeziębieniowym szczególnie warto skorzystać z odpowiedniego ogrzewania, by uchronić się w jakimś stopniu przed tym elementem życia codziennego. Pellet czy ekogroszek do starego domu? Samodzielnie zdecyduj, czy wolisz ekogroszek, czy pellet. Możesz też wybrać paliwo, które będzie się dłużej paliło bez Twojej ingerencji, żebyś mógł/mogła spokojnie wylegiwać się i odchorowywać swoje w łóżku, bez potrzeby zrywania się co chwilę, by dorzucać opału. Skup się przede wszystkim na swoim zdrowiu i nawet jeśli nie jesteś chory/a to przygotuj się zawczasu na taką możliwość. Tymczasem życzę Ci dużo zdrowia i jak możliwie najtańszego źródła ciepła.