Strona głównaMebleJak i czym pomalować wiklinę?

Jak i czym pomalować wiklinę?

Wiklina to materiał plecionkarski, który służy do tworzenia między innymi pięknych mebli do wnętrz, tarasów i ogródków. Meble domowe przetrwają w nienaruszonym stanie długie lata, jeśli jednak planujesz umieścić je na zewnątrz – pamiętaj o odpowiedniej konserwacji. Sprawdź, jak dbać o meble i czym pomalować wiklinę, aby długo cieszyła oko.

Wiklina jako idealny materiał użytkowy i ozdobny

Wiklina oraz ratan to produkty naturalne, podlegające degradacji wraz z upływającym czasem. Wato przedłużyć ich przydatność oraz trwałość o nawet kilkadziesiąt lat, nanosząc na nie odpowiedni impregnat lub farbę.

Ogrodowe meble wykonane z wikliny są narażone na działanie szkodliwych dla niej warunków atmosferycznych w postaci słońca, wiatru oraz wody. Piękne, złotawe patyki mogą w ten sposób szybko czernieć i stać się szpecącym elementem tarasu czy ogrodu. Materiały te zawsze można przykryć lub chować do suchego pomieszczenia, jednak jeśli nie będą właściwie zakonserwowane, szybko wyblakną i będą tracić każdego dnia swój urok.

Producent wyrobów z wikliny – https://wiklinowe-cuda.pl/

Wiklina użytkowa kupowana w sklepach lub supermarketach najczęściej pokrywana jest skromną warstwą lakieru lub impregnatu. Meble kupowane w sklepach on-line lub u tradycyjnego wikliniarza często nie posiadają takowej ochrony, przez co włókna szybko słabną, sprawiając że mebel nie tylko wygląda mniej estetycznie, ale również jest narażony na uszkodzenia podczas użytkowania.

Jeżeli meble utraciły swój dawny blask, można je odratować a zarazem przedłużyć ich użyteczność o kolejne kilka lat. Na co dzień meble powinno czyścić się delikatnie zwilżoną szmatką, aby nie uszkodzić patyków. Przed planowaną kompleksową renowacją mebli wiklinę należy dokładnie odczyścić z wszelkich zabrudzeń, przy czym można to robić na mokro, wykorzystując parownicę lub karcher. Jeżeli występują czarne plamy, można je usunąć za pomocą drobnego papieru ściernego.

Jak pomalować wiklinę?

Regularnie czyszczona oraz odkurzana wiklina powinna zachować świeży kolor. Patyki są materiałem bardzo odpornym,  jednak warto je od czasu do czasu pomalować. Wiklinowe meble to dość nietypowy przedmiot do malowania, ponieważ skrywają w sobie wiele zakamarków. Malować można pędzlem lub techniką natryskową za pomocą pistoletu bądź sprayu. Wykorzystuje się do tego różne metody, zaś najtrwalszą, jednak mniej elegancką, jest pokrycie patyków emalią do drewna. Tego typu farba ma wiele zalet – pokryje wiklinę grubą warstwą lakieru, przykryje nierówności i wżery, a jednocześnie posiada pełną paletę kolorów. Metoda ta ma jednak też swoje wady, a główną z nich jest przysłonięcie naturalnego piękna mebli.

Stare wydanie w nowoczesnym stylu

W sieci można znaleźć wiele ciekawych technik odnawiania wikliny. Jedną z nich jest nanoszenie kilku odcieni emalii akrylowej za pomocą gąbki. Metoda ta tworzy przejścia tonalne sprawiając, że na malowanych przedmiotach pojawiają się unikatowe wzory i gradienty. Podobną technikę można zastosować przy użyciu taśm malarskich, odcinając nimi poszczególne elementy mebli.

Aby uniknąć utraty pięknego, naturalnego koloru drzewa, można pomalować meble lakierem. Metoda ta jest dużo trudniejsza i wymagająca większego wkładu ze strony malarza.  Patyki powinno się po umyciu i dokładnym osuszeniu uzupełnić szpachlówką (klej + pył drzewny), dostępną w większości sklepów z artykułami budowlanymi. Powinna ona następnie odparować i stwardnieć, po czym można ją śmiało przetrzeć drobnym papierem ściernym.

Tak spreparowany mebel można zalakierować. Barwnik powinno nanosić się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu lub na zewnątrz pod warunkiem, że jest bezwietrzna pogoda. Lakierobejca nie tylko chroni wiklinę przed odbarwieniami ale również podbije jej kolory, wyciągnie fakturę słojów oraz sprawi, że pielęgnacja mebli na co dzień będzie dużo łatwiejsza. Większość lakierów dodatkowo posiada w sobie protektor odporny na niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mróz, słońce, śnieg oraz deszcz.

Tak odnowione meble powinny być co jakiś czas myte wodą z odrobiną octu. Zabezpieczone lakierem z pewnością będą służyć przez następnych kilka lat, aż do wystąpienia konieczności kolejnego malowania.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze