Jak nitować?

Nitowanie jest dla wielu osób twardym orzechem do zgryzienia. Mimo wszystko nie wszyscy wiedzą co ta czynność tak naprawdę oznacza. Nitowanie to tworzenie nierozłącznego łączenia kilku części materiałów używając do tego nitów, od których wzięła się nazwa całego procesu. To bardzo szczelne połączenie, które z czasem zostało częściowo zastąpione przez metodykę spawalniczą. Jednak okazuje się, że obecnie dalej wiele osób zawzięcie nituje łącząc ze sobą blaszane czy stalowe materiały. 

Nitowanie może być przeprowadzane różnymi metodami. Najczęściej przebiega ono z udziałem nitownicy, jednak są pewne metody, dzięki którym można to zrobić bez jej udziału. 

Nitownica – rodzaje

Całe jej działanie opiera się o obecność urządzenia o nieskomplikowanej budowie zwanego nitownicą. Dodatkowym niezbędnym elementem są nity(najczęściej zbudowane z metalu, jednak można znaleźć również nity stworzone z innych materiałów).

jak nitować

Działanie nitownicy zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Najczęściej na rynku występują nitownice pneumatyczne oraz nitownice ręczne.

Rodzaje nitownic

Nitownica pneumatyczna – jak działa?

Odpowiedź na pytanie – jak nitować nie jest wcale taka oczywista. Bowiem jak w wielu branżach to zależy…

Nitowanie z pomocą nitownicy pneumatycznej jest o wiele prostsze i przyjemniejsze niż z pomocą nitownicy ręcznej. Mechanizm działania nitownicy pneumatycznej opiera się o działanie sprężonego powietrza. Pod wpływem sprężonego powietrza i działania ciśnienia nity samoistnie ,,wpinają się” między dwa materiały, które chce się połączyć stanowiąc zwartą strukturę. Wystarczy tylko przycisnąć palcem guzik w odpowiednim momencie i voila – gotowe! Nitownice pneumatyczne ze względu na swoją szybkość najczęściej wykorzystywane są w większych fabrykach przemysłowych, a rzadziej w warunkach domowych.

jak nitować

Dodatkowo decydując się na zakup nitownicy pneumatycznej bierze się za nią pewną odpowiedzialność. Aby prawidłowo funkcjonowała warto jest poddawać ją co jakiś czas przeglądom technicznym. Dodatkowym obowiązkiem jest pamięć o uzupełnianiu w niej zapasu płynu hydraulicznego. 

Jak nitować nitownicą ręczną?

Działanie nitownicy ręcznej jest nieco mozolniejsze, lecz również efektywne. Więc jak nitować nitownicą ręczną?

Po zaopatrzeniu się w urządzenie oraz nity należy złączyć dwa fragmenty materiału w takiej pozycji w jakiej dana osoba chce, aby były utrwalone. 

jak nitować

Najczęściej podczas nitowania ręcznego wykorzystuje się tak zwane nity zrywalne, które często wypierają nity stalowe. Posiadają one budowę niewielkich rozmiarów – to pręt zakończony łbem i zakuwką. Znajdują się one po różnych stronach nitów. 

Niestety podczas nitowania ręcznego potrzeba używać siły. Za każdym razem, kiedy chce się wpiąć nit i połączyć oba materiały trzeba wykonać szybki i dynamiczny ruch. Po jego wykonaniu można usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Jest on spowodowany zerwaniem się części pręta i informuje ono o tym, że połączenie w danym miejscu zostało wykonane.

Jak nitować nity stalowe?

Nity stalowe umieszcza się w wyżłobionych otworach materiałów, które chce się połączyć. Lecz jak nitować nity stalowe?

Łączy się je za pomocą tulei z główką dzięki czemu nity nie wypadają. Z drugiej strony umieszcza się rdzeń kończący się w podobny sposób. Cała konstrukcja zbudowana jest w taki sposób, że chroni nity przed wypadnięciem z połączenia.

Jak nitować bez nitownicy?

Jak nitować bez nitownicy? – czy nitowanie bez nitownicy jest w ogóle możliwe?

Okazuje się, że tak. Potrzeba do tego akcesoriów, które z reguły znajdują się w piwnicy/warsztacie każdego majsterkowicza. To młotek i wiertarka. Oczywiście będą jeszcze potrzebne klasyczne nity. 

Na początku należy dokładnie ustawić dwa materiały, które chce się połączyć. W miejscach łączenia wystarczy za pomocą wiertarki wyżłobić dziury na nity. Kolejnym krokiem jest włożenie nitu w taki sposób, aby trzpień przeszedł przez dziury obojga materiałów – aż na drugą stronę. 

Ostatnim krokiem jest użycie młotka. Należy rozklepać nim nity, czego efektem jest ściśnięcie się łączonych materiałów. Jest to najwolniejsza metoda nitowania, jednak czasem dalej niektórzy ją wykorzystują nie posiadając w swoim asortymencie klasycznej nitownicy. Tak więc istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie – jak nitować bez nitownicy!

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze