Strona głównaPoradyMocowanie bez wiercenia - czy wiedziałeś o tym?

Mocowanie bez wiercenia – czy wiedziałeś o tym?

Wystrój naszych domów i mieszkań jest bez wątpienia bardzo ważnym aspektem naszego życia. Preferujemy przestrzenie, w których czujemy się komfortowo i bezpiecznie, zawsze staramy się więc udekorować je w taki sposób, byśmy tak właśnie mogli się czuć. Wystrój wnętrz wpływa na aspekty życia takie jak nasz nastrój, zdrowy sen, oraz ogólne samopoczucie. Na dekoracje wnętrz składają się najróżniejsze rodzaje przedmiotów – od niezbędnych do życia mebli, takich jak łóżko czy stół, przez modne dodatki, po ekstrawaganckie ozdoby. Czasem wypełniamy przestrzenie czymś bardzo subtelnym, jak delikatna i nierzucająca się w oczy wykładzina, a czasem oklejamy pomieszczenia krzykliwymi plakatami. Jednym z popularniejszych rozwiązań, są wieszane na ścianach różnego rodzaju obrazy, tablice czy też ramki ze zdjęciami, które w większości przypadków wspaniale komponują się z wnętrzem. Bardzo ważne w dekorowaniu pomieszczeń w ten sposób, jest to, jak chcemy tego typu ozdoby zamocować. Jest wiele tradycyjnych metod, takich jak gwoździe czy pinezki, czasem jednak chcemy czegoś mniej inwazyjnego, by nie niszczyć ścian. W takim momencie zastanawiamy się, jak możemy zamocować coś bez wiercenia, ale w sposób trwały, oraz estetyczny.

Mocowanie do ściany bez wiercenia – czy to jest możliwe?

Bardzo ważne przy mocowaniu rzeczy do ściany bez wiercenia, jest to, z czego ściana jest wykonana. W momencie, gdy mamy do czynienia z nierównymi powierzchniami takimi jak tynk, albo tapeta, możemy wykorzystać  w tym celu gwoździe czy śruby samoprzylepne. Do powierzchni zupełnie gładkich takich, jak na przykład płytki czy kafelki, możemy użyć przezroczystych plastrów montażowych, czy też gwoździ samoprzylepnych, które nadają się do płytek. Na rynku możemy znaleźć wiele przedmiotów ułatwiających nam mocowanie rzeczy do ściany bez wiercenia. Szeroko dostępne są pomoce takie, jak plastry montażowe, samoprzylepne gwoździe i śruby, czy też dekoracyjne haczyki. W dobieraniu właściwych przedmiotów ważne jest, by pamiętać o ich wytrzymałości. Zawieszenie ciężkiej rzeczy na źle dopasowanym przyrządzie, może okazać się opłakane w skutkach.

Gwoździe bez wiercenia 

W momencie, gdy gwoździe samoprzylepne po raz pierwszy zadebiutowały na rynku, bez wątpienia były wynalazkiem dosyć rewolucyjnym. Są one bardzo trwałym rozwiązaniem, które prezentuje się estetycznie, a do tego rzadko kiedy zawodzi. Gwoździe samoprzylepne eliminują konieczność wiercenia w ścianach, dzięki czemu pozbywamy się niechcianych skutków tego procesu – dziur w ścianach; oszczędza nam też to późniejszej pracy w łataniu ich, oraz wydatków, które moglibyśmy ponieść z tego tytułu. Gwoździe i śruby samoprzylepne, to dosyć innowacyjna technologia, ponieważ mogą one być regulowane, a do tego świetnie sprawdzają się na wielu powierzchniach. Można stosować je zarówno na tynku i na płytkach, jak i na metalu, drewnie czy też szkle. Jedną z ich największych zalet (poza pozbawieniem nas konieczności wiercenia) jest fakt, że nie zostawiają śladów i łatwo się je usuwa. Należy pamiętać, że montować gwoździe powinniśmy zgodnie z wytycznymi producenta.

Haczyki na ścianę bez wiercenia

Haczyki dekoracyjne, to kolejna z metod, które pozwalają nam n uniknięcie skutków wiercenia w ścianach. Haczyki to jeden z rodzajów samoprzylepnych wieszaków, uznawany za bardzo elegancki, i subtelny. Haczyki są przezroczyste, dzięki czemu są niemal niewidoczne. Nie odbiera to uroku przedmiotom na nich zawieszanym, nie odwraca też od nich uwagi. Jedną z większych zalet haczyków samoprzylepnych, jest ich specyficzna budowa – umożliwia ona wieszanie dekoracji pod różnymi kątami, oraz w różnych układach. Mocowanie rzeczy za pomocą haczyków, jest rozwiązaniem, które zostało spopularyzowane już jakiś czas temu, staje się też coraz częściej wybieraną opcją. Przy odpowiednim zamontowaniu takich przedmiotów, ważne jest zadbanie o właściwe przygotowanie powierzchni, na której planujemy rozpocząć montaż. Powinniśmy korzystać z tego typu pomocy zgodnie z zaleceniami producenta. Gwarantuje nam to trwałość i skuteczność rozwiązania.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze