Strona głównaOZEOdwierty pod pompy ciepła - pozwolenie, ceny

Odwierty pod pompy ciepła – pozwolenie, ceny

Chęć skorzystania z możliwości, jakie dają nowoczesne i ekonomiczne pompy ciepła wymaga odpowiedniego przygotowania – nie tylko typowo technicznego, ale również od strony urzędowej. Niezbędne jest wykonanie odwiertów pod pompę ciepła, wykonaną zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ze względu na popularność tej inwestycji, odwierty pod pompy ciepła we Wrocławiu cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Co trzeba o nich wiedzieć i jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia?

Gruntowe pompy ciepła, czyli jedna z dostępnych na rynku opcji, wymaga wykonania specjalnych odwiertów. Są one niezbędne do prawidłowego działania urządzenia i całego systemu. W takim razie jak przebiegają prace związane z odwiertami pod pompę ciepła i ile trzeba w ogóle wydać na takie zlecenie?

Po co robić odwierty pod pompy ciepła?

Gruntowe pompy ciepła wymagają wywiercenia w gruncie miejsc pod specjalne sondy. Sama sonda pompy to zwykle po prostu rura, w której znajduje się substancja, za pomocą której urządzenie odbiera od gruntu ciepło. Powszechnie medium tym jest roztwór glikolu.

Odwierty pod pompy ciepła – Wrocław jest tego najlepszym przykładem – może wykonać w zasadzie każdy, kto posiada uprawnienia i umiejętności pracy z pomocą koparki. Najważniejsze jest, by trzymać się wytycznych, określonych między innymi przez niemieckie stowarzyszenie inżynierskie o nazwie VDI 4640. Jeśli chodzi o odwierty pod pompy ciepła. Wrocław wykonuje je minimum 1,5 m od granicy fundamentu budynku. Właściwe, dokładnie określone odległości, muszą być zachowane również pomiędzy samymi sondami, te zaś są określane na podstawie ich długości. Zmniejszenie tych odległości ma wpływ przede wszystkim na wydajność urządzenia.

Odwierty pod pompy ciepła – pozwolenie

Pod kątem urzędowym montaż pomp ciepła jest bardzo wygodny. Zgodnie z prawem, jeśli chodzi o przeprowadzanie odwiertów pod pompy ciepła, pozwolenie nie jest wymagane. Takie prace można wykonywać na zgłoszenie w stosownym urzędzie. Tak postawiona  sprawa znacznie ułatwia wykonanie wszelkich prac związanych z odwiertami pod pompę ciepła – pozwolenia zwykle zabierają inwestorom sporo czasu. Trzeba jednak pamiętać, że obok prawa budowlanego inwestorów obowiązuje również prawo geologiczne i górnicze. Na szczęście również w tym zakresie, jeśli chodzi o pompy ciepła, nie są wymagane dodatkowe dokumenty.

Koszt odwiertu pod pompy ciepła

Pozostaje jeszcze jedna, ale dla większości zainteresowanych główna kwestia, a mianowicie – koszt odwiertu pod pompy ciepła. Jeśli chodzi o odwierty pod pompy ciepła, cena jest uzależniona między innymi od lokalizacji danej inwestycji, regionu Polski, ale oczywiście również i od oferty samej firmy. Zwykle jednak przyjmuje się, że za odwierty pod pompy ciepła cena wynosi około 80 złotych brutto za metr wykopu. Aby dowiedzieć się, jaki byłby całkowity koszt odwiertu pod pompę ciepła, trzeba tę wartość odpowiednią ilość razy pomnożyć.

Aby otrzymać ostateczny wynik za odwierty pod pompy ciepła, cena za metr odwiertu musi być pomnożona razy żądaną głębokość oraz razy ilość niezbędnych sond. Planując taką inwestycję musisz pamiętać, że im większa nieruchomość, tym większe będzie mieć zapotrzebowanie na energię – ciepło. To zaś automatycznie wymusza zwiększenie ilości przygotowywanych sond.

W kwestii ponoszonych kosztów z tytułu odwiertów warto posłuchać rad ekspertów. Ci wspominają, że za odwierty pod pompę ciepła cena będzie niższa przy wykonaniu jednego głębokiego odwiertu niż kilku- kilkunastu płytkich. Przyjmuje się, że sondy można wiercić nawet na 100 m w głąb gruntu. Ostatecznie jednak decyzja co do ilości i głębokości odwiertów i instalowania sond należy oczywiście do fachowców.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze