Strona głównaDomJak wybrać meble stylowe dopasowane do określonego designu wnętrz?

Jak wybrać meble stylowe dopasowane do określonego designu wnętrz?

Przygotowując się do aranżacji wnętrz to normalne, że przykładamy uwagę do wszystkiego i zwracamy ją także na najmniejsze detale. Jeżeli poszukujemy swojego stylu i mebli, które mogłyby spełnić nasze wygórowane oczekiwania, zdecydowanie warto rozważyć zakup wyposażenia stylizowanego na konkretny styl lub epokę. Jest to nie tylko unikatowe wypełnienie wnętrza, które przykuje uwagę nas i naszych gości, ale także meble stylowe odznaczają się wysoką jakością wykonania, która przełoży się na nasz komfort. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia do domu? Jaki styl aranżacji wybrać i na co patrzeć, aby nasza wizja domu mogła się ziścić?

1. Jak wybrać styl aranżacji wnętrz?

2. Ekskluzywne meble stylowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

3. Stylowe meble – jakie są ich najważniejsze cechy?

4. Jak dobrać meble pod względem kolorystycznym?

5. O czym pamiętać kupując meble stylizowane do domu?

Jak wybrać styl aranżacji wnętrz?

Przygotowując się do zaaranżowania przestrzeni w naszym domu z całą pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, jaki styl będzie odpowiadać naszym potrzebom i gustom. Pod rozwagę warto wziąć także wielkość pomieszczeń domu lub mieszkania – znajdujące się w nich wyposażenie nie powinno dawać nam poczucia, że pokoje są mniejsze niż w rzeczywistości, klaustrofobiczne czy też zagracone. Najpowszechniej stosowanym obecnie stylem w projektowaniu wnętrz jest ten nowoczesny, ponieważ łączy ze sobą prostotę i minimalizm z jakością wykonania. Jeżeli jednak zależy nam bardziej na unikalnym wyglądzie domu czy mieszkania, pod rozwagę powinniśmy wziąć meble stylizowane. Ich niepowtarzalny kształt, kolory i wzory rozbudzą nasze wnętrza i pozwolą urządzić je ze smakiem.

Ekskluzywne meble stylowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Wykorzystanie mebli stylowych w aranżacji musi być dokładnie przemyślane. Z jednej strony są one piękne, jednak z drugiej zbyt duża ich ilość w pomieszczeniu może powodować przesyt i poczucie zmniejszenia przestrzeni. Dlatego jeżeli planujemy ich wykorzystanie w aranżacji, skupmy się na jednym lub dwóch elementach wyposażenia, zamiast całości. Stylizowane meble znajdziemy w stylu prowansalskim, kolonialnym, vintage, ale także minimalistycznym czy industrialnym. W zależności od wybranego nurtu będą się one od siebie różnić nie tylko designem, ale również wielkością, kolorem czy ilością detali.

Stylowe meble – jakie są ich najważniejsze cechy?

Dobrej jakości meble stylowe powinny posiadać nie tylko nienaganną prezencję, ale również być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Jeżeli przywiązujemy uwagę do detali, warto zdecydować się na wyposażenie z naturalnego drewna – przykładem takich kolekcji mogą być meble kolonialne, które zwykle produkuje się z różnych egzotycznych odmian tego materiału. Dzięki temu posiadają one unikalne kolory, a także są w stanie służyć nam przez bardzo długi czas.

Kolejną istotną kwestią jest także sposób konserwacji. Zanim zdecydujemy się na zakup, zapytajmy o to, jak powinniśmy dbać o wybrane meble. Dzięki właściwej ich pielęgnacji nasz niepowtarzalny wystrój wnętrz będzie cieszył oko nasze i gości przez wiele lat. Nietypowe sposoby pielęgnacji zwykle dotyczą mebli o bardzo misternych kształtach lub wykonane ze specyficznych gatunków drewna.

Jak dobrać meble pod względem kolorystycznym?

Nie tylko kształt i wielkość mebli liczy się w procesie ich dobierania do wymyślonej przez nas aranżacji. Kolorystyka to kolejny bardzo istotny element. Możemy podejść do tego tematu na dwa sposoby: albo meble będą stanowiły dopełnienie głównego koloru, na jaki zdecydowaliśmy się dla danego wnętrza, albo będą w kontraście do tegoż. W pierwszym przypadku powinniśmy pamiętać, aby elementy kontrastowe nadal pojawiły się dla przełamania gamy barw, tylko pod postacią innych elementów wyposażenia. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na drugi wariant, warto wcześniej upewnić się, że zestawione ze sobą odcienie będą dobrze współgrać i pozwolą nam na uzyskanie pożądanego efektu.

O czym pamiętać kupując meble stylizowane do domu?

Wybierając meble powinniśmy przede wszystkim skupić się na ich jakości. Stylowe łóżka, szafy, stoliki czy blaty muszą być wykonane zgodnie ze sztuką i z najlepszego gatunkowo materiału. Jeżeli przygotowujemy meble na wymiar, upewnijmy się że upatrzony przez nas stolarz będzie w stanie dostarczyć nam produkt o jakości, jakiej oczekujemy. Dzięki temu meble posłużą nam przez wiele lat i nie będziemy musieli martwić się o remont.

Drugim istotnym aspektem jest dobranie odpowiednich wymiarów, szczególnie gdy szukamy mebli do ustawienia w konkretnym miejscu. Upewnijmy się, żeby dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na wyposażenie, zanim zaczniemy się rozglądać za konkretnymi modelami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zakupiony mebel będzie zbyt duży lub zbyt mały i zostaniemy zmuszeni do przejścia przez całą procedurę zwrotu oraz wymiany. W przypadku produktów wielkogabarytowych jest to uciążliwe, a samo zdjęcie wymiarów pomieszczeń w domu czy mieszkaniu nie zajmie nam wiele czasu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze