HomeDomJak wybrać meble stylowe dopasowane do określonego designu wnętrz?

Jak wybrać meble stylowe dopasowane do określonego designu wnętrz?

Przygotowując się do aranżacji wnętrz to normalne, że przykładamy uwagę do wszystkiego i zwracamy ją także na najmniejsze detale. Jeżeli poszukujemy swojego stylu i mebli, które mogłyby spełnić nasze wygórowane oczekiwania, zdecydowanie warto rozważyć zakup wyposażenia stylizowanego na konkretny styl lub epokę. Jest to nie tylko unikatowe wypełnienie wnętrza, które przykuje uwagę nas i naszych gości, ale także meble stylowe odznaczają się wysoką jakością wykonania, która przełoży się na nasz komfort. Na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia do domu? Jaki styl aranżacji wybrać i na co patrzeć, aby nasza wizja domu mogła się ziścić?

1. Jak wybrać styl aranżacji wnętrz?

2. Ekskluzywne meble stylowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

3. Stylowe meble – jakie są ich najważniejsze cechy?

4. Jak dobrać meble pod względem kolorystycznym?

5. O czym pamiętać kupując meble stylizowane do domu?

Jak wybrać styl aranżacji wnętrz?

Przygotowując się do zaaranżowania przestrzeni w naszym domu z całą pewnością nie raz zastanawialiśmy się nad tym, jaki styl będzie odpowiadać naszym potrzebom i gustom. Pod rozwagę warto wziąć także wielkość pomieszczeń domu lub mieszkania – znajdujące się w nich wyposażenie nie powinno dawać nam poczucia, że pokoje są mniejsze niż w rzeczywistości, klaustrofobiczne czy też zagracone. Najpowszechniej stosowanym obecnie stylem w projektowaniu wnętrz jest ten nowoczesny, ponieważ łączy ze sobą prostotę i minimalizm z jakością wykonania. Jeżeli jednak zależy nam bardziej na unikalnym wyglądzie domu czy mieszkania, pod rozwagę powinniśmy wziąć meble stylizowane. Ich niepowtarzalny kształt, kolory i wzory rozbudzą nasze wnętrza i pozwolą urządzić je ze smakiem.

Ekskluzywne meble stylowe – w jakich wnętrzach się sprawdzą?

Wykorzystanie mebli stylowych w aranżacji musi być dokładnie przemyślane. Z jednej strony są one piękne, jednak z drugiej zbyt duża ich ilość w pomieszczeniu może powodować przesyt i poczucie zmniejszenia przestrzeni. Dlatego jeżeli planujemy ich wykorzystanie w aranżacji, skupmy się na jednym lub dwóch elementach wyposażenia, zamiast całości. Stylizowane meble znajdziemy w stylu prowansalskim, kolonialnym, vintage, ale także minimalistycznym czy industrialnym. W zależności od wybranego nurtu będą się one od siebie różnić nie tylko designem, ale również wielkością, kolorem czy ilością detali.

Stylowe meble – jakie są ich najważniejsze cechy?

Dobrej jakości meble stylowe powinny posiadać nie tylko nienaganną prezencję, ale również być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Jeżeli przywiązujemy uwagę do detali, warto zdecydować się na wyposażenie z naturalnego drewna – przykładem takich kolekcji mogą być meble kolonialne, które zwykle produkuje się z różnych egzotycznych odmian tego materiału. Dzięki temu posiadają one unikalne kolory, a także są w stanie służyć nam przez bardzo długi czas.

Kolejną istotną kwestią jest także sposób konserwacji. Zanim zdecydujemy się na zakup, zapytajmy o to, jak powinniśmy dbać o wybrane meble. Dzięki właściwej ich pielęgnacji nasz niepowtarzalny wystrój wnętrz będzie cieszył oko nasze i gości przez wiele lat. Nietypowe sposoby pielęgnacji zwykle dotyczą mebli o bardzo misternych kształtach lub wykonane ze specyficznych gatunków drewna.

Jak dobrać meble pod względem kolorystycznym?

Nie tylko kształt i wielkość mebli liczy się w procesie ich dobierania do wymyślonej przez nas aranżacji. Kolorystyka to kolejny bardzo istotny element. Możemy podejść do tego tematu na dwa sposoby: albo meble będą stanowiły dopełnienie głównego koloru, na jaki zdecydowaliśmy się dla danego wnętrza, albo będą w kontraście do tegoż. W pierwszym przypadku powinniśmy pamiętać, aby elementy kontrastowe nadal pojawiły się dla przełamania gamy barw, tylko pod postacią innych elementów wyposażenia. Z kolei jeżeli zdecydujemy się na drugi wariant, warto wcześniej upewnić się, że zestawione ze sobą odcienie będą dobrze współgrać i pozwolą nam na uzyskanie pożądanego efektu.

O czym pamiętać kupując meble stylizowane do domu?

Wybierając meble powinniśmy przede wszystkim skupić się na ich jakości. Stylowe łóżka, szafy, stoliki czy blaty muszą być wykonane zgodnie ze sztuką i z najlepszego gatunkowo materiału. Jeżeli przygotowujemy meble na wymiar, upewnijmy się że upatrzony przez nas stolarz będzie w stanie dostarczyć nam produkt o jakości, jakiej oczekujemy. Dzięki temu meble posłużą nam przez wiele lat i nie będziemy musieli martwić się o remont.

Drugim istotnym aspektem jest dobranie odpowiednich wymiarów, szczególnie gdy szukamy mebli do ustawienia w konkretnym miejscu. Upewnijmy się, żeby dokładnie zmierzyć przestrzeń przeznaczoną na wyposażenie, zanim zaczniemy się rozglądać za konkretnymi modelami. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której zakupiony mebel będzie zbyt duży lub zbyt mały i zostaniemy zmuszeni do przejścia przez całą procedurę zwrotu oraz wymiany. W przypadku produktów wielkogabarytowych jest to uciążliwe, a samo zdjęcie wymiarów pomieszczeń w domu czy mieszkaniu nie zajmie nam wiele czasu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze