W kuchni każdego dnia spędzamy sporo czasu. Powinna być zatem perfekcyjnie zaplanowana w każdym detalu, zwłaszcza pod względem wyposażenia i rozmieszczenia wszelkich instalacji. Kluczem do sukcesu w wielu sytuacjach staje się odpowiednie oświetlenie, które zapewnia komfort i bezpieczeństwo użytkowników.
Jakie lampy powinny trafić do kuchni i gdzie je najlepiej umieścić? Czym powinny wyróżniać się produkty oświetleniowe w tej części domu? O tym wszystkim napiszemy w dzisiejszym artykule.
Kuchenne lampy – różne rodzaje oświetlenia do praktycznych wnętrz
Kuchnie to pomieszczenia, które tętnią życiem. W nich przyrządza się wszelkie posiłki. Tam spotykają się domownicy przy porannej kawie, a nawet niejednokrotnie przenoszą się spotkania towarzyskie. Powinno być to zatem miejsce przytulne, nastrojowe i funkcjonalne.
Nie da się tego uzyskać, jeśli nie postawi się na odpowiednie rozwiązania oświetleniowe. Kluczem do sukcesu jest wykorzystanie przynajmniej kilku lamp o zróżnicowanej wielkości i formie, rozmieszczonych w strategicznych punktach wnętrza. Tak zaprojektowany system pozwala w pełni wykorzystać potencjał wnętrza, zapewnić bezpieczeństwo podczas realizacji rozmaitych czynności oraz zbudować klimat, który pokochają wszystkie osoby przekraczające próg kuchni.
Podstawowym rodzajem oświetlenia, które po prostu nie może zabraknąć w kuchniach, jest oczywiście dobra lampa główna. Zapewnia ona wygodę przemieszczania się i wykonywania wielu zadań. Do bardziej precyzyjnych prac wzrokowych potrzebne jest światło zadaniowe, które doświetla wybrane części wnętrza. Przytulność natomiast buduje się z pomocą produktów dekoracyjnych, podkreślających ciekawe detale architektoniczne lub zdobiących powierzchnię wyposażenia do kuchni. Szeroki wybór lamp do każdej kuchni oferuje choćby sklep z oświetleniem LightPlus.
Jakie lampy wykorzystać w kuchni i gdzie je najlepiej umieścić?
Jakie zatem produkty oświetleniowe wybrać do kuchni? Wszystko zależy od wybranej ogólnej tendencji aranżacyjnej. Oprawy powinny bowiem wpisywać się w całościowy klimat w sposób spójny pod względem formy i kolorystyki.
Równocześnie trzeba dobrać je do konkretnych funkcji oraz wielkości pomieszczenia. Na jakie rozwiązania postawić? W ciasnych przestrzeniach (np. w salonach z małym aneksem kuchennym) lepiej wybrać oświetlenie ogólne z lamp sufitowych. Mogą to być plafony lub modele wpustowe, które nie zajmują cennej przestrzeni, a przy tym zapewniają wystarczającą ilość światła. W bardziej przestronnych wnętrzach warto rozważyć zamontowanie większych, niezmiernie modnych obecnie lamp wiszących (również żyrandoli), które nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale też stają się jej główną dekoracją.
Jakie lampy wybrać do oświetlenia zadaniowego nad blaty robocze i wyspę kuchenną? Ciekawą opcją są znów modele wiszące (pojedyncze lub montowane w rzędach). Wyodrębniają wizualnie strefę kuchenną i budują jej klimat. Innym pomysłem są reflektory przytwierdzane choćby do szynoprzewodów. Pozwalają na wygodną regulację kąta padania światła i rozmieszczenia punktów świetlnych, co przekłada się na jeszcze lepsze warunki oświetleniowe.
Jako dekoracyjne oświetlenie do kuchni można natomiast wykorzystać oczka wpustowe lub kinkiety. Ciekawą opcją są też taśmy LED – dyskretne, niewielkie, a tworzące piękną grę świateł i cieni w kluczowych miejscach kuchni (np. przy podświetlaniu witryn i szafek).
Optymalizacja systemu oświetleniowe w kuchni – sposób na wygodniejszy dom
Idealne oświetlenie do kuchni to również kwestia źródeł światła. Warto wybierać rozwiązania energooszczędne LED, które znacząco obniżają zużycie prądu i wykazują znacznie większą żywotność niż tradycyjne produkty. Dodatkowo występują one w wielu wariantach, ze zróżnicowanym natężeniem, temperaturą barwową i kolorem. Dzięki temu da się zastosować je do oświetlenia głównego i zadaniowego, ale też jako efektowną ozdobę każdej kuchni.
Tak tworzy się system oświetleniowy, który zapewnia przytulność wnętrza, obniża się wysokość domowych rachunków oraz zapewnia pełen komfort świetlny dla wszystkich użytkowników. Planujmy zatem mądrze i stawiajmy na zaawansowane, sprawdzone rozwiązania, by kuchnia stała się pięknym i w pełni funkcjonalnym centrum naszego domu.
Artykuł sponsorowany