Strona głównaPoradyTrawa Red Baron - uprawa, cięcie, wysokość, zimowanie, aranżacje

Trawa Red Baron – uprawa, cięcie, wysokość, zimowanie, aranżacje

Trawa Red Baron, której pełna nazwa to imperata cylindryczna Red Baron, pochodzi z Japonii, dlatego dużo osób nazywa ją japońską trawą czerwoną. Kolor trawy zmienia się na przestrzeni pór roku. Latem, dolna część trawy ma kolor zielony, a górna (wierzchołki) – czerwony, fioletowy lub purpurowy. Jesienią już cała nabiera rumieńców, dlatego właśnie w tym czasie wygląda najbardziej atrakcyjne. Trawa Red Baron komponuje się najlepiej z innymi rodzajami traw, między krzewami lub roślinami o kontrastującym zabarwieniu. Trawa Red baron – z czym łączyć konkretnie?  

Trawa Red Baron – wysokość

Wiele osób zastanawia się nad pytaniem „Trawa Red Baron –  jak szybko rośnie?”. W Polsce, w klimacie umiarkowanym, trawa Red Baron ma wysokość 30 – 60 cm. Niestety, osoby, które przez pytanie „Trawa Red Baron, kiedy wschodzi?” mają na myśli kiedy zakwitnie, będą rozczarowane. Ten rodzaj traw bardzo rzadko zakwita w naszej strefie klimatycznej.

Mimo że trawa Red Baron wysokość ma całkiem sporą, to rozrasta się wolno. Jest to rośliną wieloletnią. Często zadawane pytanie „Trawa Red Baron – jak szybko rośnie?” nie ma jednoznacznej  odpowiedzi. Szybkość rośnięcia roślin zależy od nasłonecznienia, dostępności do wody czy rodzaju gleby. Dbanie o nasze rośliny owocuje ich korzystnym wyglądem. Należy pamiętać, że trawę Red Baron przycinać należy przynajmniej raz w roku. 

Trawa Red Baron – jak sadzić? 

Na ogrodniczych formach często poruszanym wątkiem jest „Trawa Red Baron – jak sadzić?”. Proces sadzenia roślin jest bardzo ważny, dlatego warto jest wcześniej zapoznać się z jego procedurą. W przypadku tej trawy warto jest się najpierw zastanowić, jakie zagęszczenie będzie dla nas odpowiednie. Jeśli nie chcemy, aby trawa była bardzo gęsta, to wystarczą 2-3 sadzonki na m². Jeżeli jednak preferujesz, aby była gęstsza, wykorzystaj od 4 – 6 sadzonek na m².

Trawa red baron – jak sadzić, aby odpowiednio się rozwijała? Należy wykopać dołek i zrobić warstwę drenażu. Dołek musi mieć przynajmniej 30 cm głębokości. Ważne jest, aby zmieściła się do niego sadzonka wraz z bryłą korzeniową, która powinna mieć dużo „luzu”. Przed zakopaniem trawy, dobrze jest jej bryłę korzeniową włożyć do doniczki. Następnym krokiem będzie włożenie doniczki do np. miski z wodą. Wystarczy kilka minut, a może to zaowocować lepszym przyjęciem się trawy w glebie. 

Kwestia trawy Red Baron, jak szybko rośnie, jest zależna od późniejszego dbania o roślinę. Należy mieć na uwadzę to, że ona z reguły nie rośnie szybko, więc nie warto się zniechęcać. Dlatego na pytanie „Trawa Red Baron – kiedy wschodzi?” nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak jeśli zastosujemy się do zasad sadzenia, to trawa powinna się dobrze rozwijać.

Trawa Red Baron – cięcie

Trawę Red Baron przycina się wiosną. Najlepiej jest trawę Red Baron ciąć na przełomie kwietnia i maja. Należy także na bieżąco usuwać suche liście. Dobrze jest zaopatrzyć się w specjalne nożyce. Najlepiej złapać wszystkie źdźbła trawy razem i równomiernie je obciąć na wysokości ok.10 cm od ziemi. 

Wielu fanów ogrodnictwa spiera się na forach na temat tego, jak trawę Red Baron przycinać. Najważniejsza jest tu częstotliwość, a nie sposób. Cięcie jest ważne również ze względów estetycznych. Trawa Red Baron w kompozycji z innymi trawami wygląda bardzo efektownie, dlatego warto jest dbać o trawę Red Baron cięciem, gdyż przyniesie to korzyści związane z jej wyglądem.

Trawa Red Baron – uprawa

Kolejną ważną (jak nie najważniejszą) kwestią jest to, jak trawę Red Baron uprawiać, aby zachowała swoje walory wizualne. Tematy takie jak:  trawa Red Baron – kiedy wschodzi, jak sadzić i jak szybko rośnie, są już za nami, dlatego pora na zapoznanie się z procesem dbania o roślinę. 

W części tekstu o sadzeniu zaznaczone było, że warto jest zrobić drenaż, przed włożeniem sadzonek w glebę. Możemy go wykonać z małych kamyków i/lub żwiru, którymi musimy wysypać dno wykopanego dołka. Drenaż ma za zadanie zapobiec sytuacji, w której gleba jest na tyle zbita, że nie przepuszcza wody. Bardzo mokra ziemia nie sprzyja roślinom. 

Trawa Red Baron, a uprawa rośliny – czy jest skomplikowana? Odpowiedź spodoba się osobom, które lubią pracę w ogrodzie, ale nie chcą spędzać godzin na dbaniu o rośliny. W końcu ogród tworzymy głównie po to, aby w nim odpoczywać. Ten rodzaj traw nie wymaga skomplikowanej uprawy. 

Pierwszą dobrą wiadomością jest to, że japońska trawa czerwona jest rośliną mrozoodporną. Nie musimy się więc obawiać, że mrozy jej zaszkodzą. Przy bardzo niskich temperaturach można ją okryć np. liśćmi lub mniejszymi gałęziami drzew iglastych. Da nam to pewność, że roślina nie zmarznie. Jednak nie jest to konieczne, bo trawa Red Baron zimowanie znosi dobrze. Dlatego właśnie trawa Red Baron (jej aranżację) może być łączona z innymi roślinami, mniej odpornymi na mrozy, gdyż nawet jeśli będą one w tym czasie wyglądać mniej estetycznie, to trawa zachowa efekt wizualny naszego ogródka.

Do jej uprawy potrzebna jest żyzna gleba, z dobrą przepuszczalnością, którą zapewni wcześniej wspomniany drenaż. Jeśli chodzi o pH gleby, to powinno się ono mieścić w zakresie od 4 do 7,5. Niższe pH powoduje zakłócenia w rozwoju korzeni, spowodowane zbyt dużą ilością glinu oraz manganu. Ważny jest również potas, którym warto jest nawozić trawy.

Ten gatunek traw najlepiej czuje się w nasłonecznionych miejscach. Jeśli chodzi o kwestię wiatru, to warto jest ją częściowo przed nim osłonić. Dlatego dobrze jest trawę Red Baron komponować z innymi, większymi roślinami lub np. w pobliżu budynków czy altanek. Jak więc trawę Red Baron zaaranżować w naszej przestrzeni?

Trawa Red Baron – z czym łączyć, aby zachować efekt wizualny oraz dobre warunki rozwoju?

Przez to, że trawa Red Baron zimowanie znosi dobrze, mamy większe pole w łączeniu jej z innymi roślinami. Ta odmiana traw swój efekt wizualny zachowuje przez cały rok. Warto jest więc wykorzystać to, że trawa Red Baron w zimowaniu nadal wygląda pięknie. Korzystają z tego ogrodnicy działający na ogródkach osiedlowych. Dobrze jest trawę Red Baron zaaranżować na patio przed lub między blokami. Nie wymaga ona skomplikowanej uprawy, dobrze radzi sobie w mocno nasłonecznionych miejscach, rozwija się również w glebie mniej wilgotnej (choć optymalna jest dla niej umiarkowana wilgotność). 

Trawa Red Baron – z czym łączyć, aby osiągnąć jak najlepszy efekt wizualny? Na pewno z innymi gatunkami traw. Rabaty trawne dobrze wyglądają w każdej porze roku. Można również trawę Red Baron zaaranżować na obwódkach rabaty, a w jej środku  posadzić np. hortensje. Połączenie traw i kwiatów staje się ostatnio bardzo modne. Świetnie będzie kontrastować z kostrzewą siną, która również jest trawą, ale o zabarwieniu fioletowym. Takie zestawienie będzie miało również aspekt praktyczny, bo trawy będą się wzajemnie się osłaniać.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze