Strona głównaRankingiJaki sekator teleskopowy kupić?

Jaki sekator teleskopowy kupić?

Choć własny ogród kojarzy się z przyjemnymi letnimi popołudniami, to jednak zwykle jego posiadanie wiąże się ze sporą ilością pracy. Każdy ogrodnik potwierdzi, że możliwość skorzystania przy tym z nowoczesnych narzędzi jest na wagę złota. Do takich należy chociażby dobrej jakości sekator ręczny lub teleskopowy, przeznaczony do cięcia pędów i gałęzi znajdujących się wyżej. Jaki sekator teleskopowy kupić? Na co należy zwrócić szczególną uwagę zanim dokonamy zakupu i z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Sekator ręczny a sekator teleskopowy

Sekator to narzędzie niezbędne w każdym ogrodzie. Przydaje się do przycinania pędów czy gałęzi dla uformowania rośliny lub w celu jej odmłodzenia bądź usunięcia chorych lub martwych części. W przypadku niższych roślin z powodzeniem możemy wykorzystać sekator ręczny. Ważne, by był poręczny, dobrze leżał w dłoni i był ostry. Ranking sekatorów, który znajdziemy w internecie podpowie, czego można spodziewać się po poszczególnych modelach. Do młodszych, niezdrewniałych pędów o małej średnicy wystarczy mniejszy sekator, jednak starsze gałęzie będą wymagały już użycia solidniejszych modeli. 

Jeśli na naszej działce, w ogrodzie lub sadzie znajdują się wyższe drzewa i krzewy, to możemy oszczędzić sobie manewrowania pomiędzy gałęziami na drabinie używając nożyc teleskopowych. Zasada ich działania jest taka sama, ale tutaj mamy do dyspozycji trzonek o regulowanej długości. Najczęściej jest to przedział od 200 do 400 cm w przypadku sekatorów znanych producentów. Dzięki temu mamy szansę sięgnąć dalej i wyżej, by usunąć niepotrzebne pędy.

Ranking sekatorów – jakie modele wziąć pod uwagę?

Fiskars sekator uniwersalny “Żyrafa” UP84 – to popularny model z obrotową głowicą i niezawodnym mechanizmem tnącym. Ostrza pokryte śliską powłoką pozwolą uniknąć przywierania żywicy. Zasięg w pionie to aż 4 metry.

Fiskars sekator uniwersalny “Żyrafa” UP84

Yato – sekator do konarów YT-8840 – wyposażony w solidne ostrza ze stali węglowej umożliwia dokładne cięcie grubszych pędów. Średnica cięcia wynosi niecałe 4 cm, a długość mechanizmu teleskopowego to maksymalnie 88,5 cm.

Yato - sekator do konarów YT-8840

Sekator gąsienicowy Parkside B079RK1HHY – ten model wyróżnia tnące ostrze w postaci piły nadającej się do cięcia grubszego drewna. Ważną zaletą tego sekatora jest możliwość przedłużenia go o dodatkowe 2,65 m.

Sekator gąsienicowy Parkside B079RK1HHY

Nożyce elektryczne sieciowe Ryobi – powstały głównie z myślą o przycinaniu żywopłotów. Są ergonomiczne, mają niewielką wagę, antypoślizgową powłokę oraz dwa ostrza obracające się w przeciwnych kierunkach dla lepszej jakości cięcia.

nożyce elektryczne sieciowe Ryobi

Ranking sekatorów teleskopowych a ceny

Choć zwykły sekator ręczny zwykle nie stanowi większego wydatku i najtańsze modele możemy nabyć już za kilkanaście złotych, to w przypadku sekatora teleskopowego trzeba liczyć się z większym wydatkiem. Nic dziwnego, że wielu ogrodników poświęca nieco więcej czasu na zdecydowanie o tym, jaki sekator teleskopowy kupić. Najczęściej są one droższe, ale wyższa cena idzie w parze z lepszą jakością i większymi możliwościami takich nożyc. Nie oznacza to jednak, że nie da się trafić na sekatory teleskopowe w cenie poniżej 100 zł. Wówczas należy liczyć się z tym, że będą one służyły do pędów o mniejszej średnicy i będą miały ogólnie mniejszy zasięg. Najczęściej natomiast spotyka się nożyce tego typu w kwotach od 90 do nawet 500-700 złotych w przypadku nożyc o dużym zasięgu.

Jaki sekator teleskopowy kupić? Czyli ile wydać, aby nie wydać za dużo

Nic dziwnego, że wielu ogrodników zastanawia się co uwzględnić przy takim zakupie. Wydatek nie jest mały, więc to zrozumiałe, że chcemy kupić coś, co będzie nam służyć bez zarzutu. Zatem jaki sekator teleskopowy kupić? Przede wszystkim warto wziąć pod uwagę to, w jaki sposób planujemy ich używać. Do przycinania przydomowych żywopłotów zwykle wystarcza sprzęt ze średniej półki cenowej, o średnim zasięgu. Jeśli mamy na działce wysokie drzewa owocowe, to zdecydowanie przydadzą się solidne nożyce o dużym zasięgu i sporych ostrzach. Wówczas mamy pewność, że nie tylko dosięgniemy wysoko, ale i sekator poradzi sobie z gałęziami o większej średnicy. Oczywiście nie wszystko da się przyciąć sekatorem i wówczas trzeba pomyśleć raczej o zakupie piły.

Do czego jeszcze przydaje się sekator?

Trudno wyobrazić sobie dobrze utrzymany, wypielęgnowany ogród bez używania sekatora. Różne wersje tego narzędzia umożliwiają nam nie tylko utrzymać pożądany kształt krzewów i drzew ozdobnych, ale też przydają się do przycinania mającego na celu pobudzenie kwitnienia lub owocowania. Odpowiednio dobrany sekator ułatwi usuwanie pędów porażonych chorobami lub uszkodzonych. Nie bez powodu powstał niejeden ranking sekatorów. Poszczególne wersje tego narzędzia różnią się między sobą jakością wykonania, ale i wielkością oraz kształtem nożyc. Sekator, którym bez problemu przytniemy kwiaty cebulowe po kwitnieniu nie nada się niestety do przycięcia żywopłotu, a zwykłym sekatorem ręcznym nie uda nam się przyciąć zdrewniałych gałęzi drzewa owocowego. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, do jakich prac przeznaczony jest dany model, zanim postanowimy go kupić.

Sprawdź też:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze