Strona głównaPoradyZmiękczacz wody - ranking, opinie, wady i zalety

Zmiękczacz wody – ranking, opinie, wady i zalety

Zmiękczacze wody w ciągu ostatnich lat zyskują na popularności.  Korzystają z nich zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, jak i starych kamienic.  Czasami zmiękczacze wody instalujemy również w mieszkaniach z wielkiej płyty. Jednak zdarza się, że w blokach bywa to problematyczne z uwagi na brak miejsca i idący za nim problem z podłączeniem.

Zmiękczacz wody – opinie 

Czym jest zmiękczacz wody?  Czy i w ogóle do czego jest nam potrzebny? Opinie, jak zawsze, są podzielone. Osoby, które zmiękczaczy używają – zazwyczaj bardzo je sobie chwalą. Sceptycy twierdzą, że to całkowicie niepotrzebny sprzęt. A co tak naprawdę robi zmiękczacz wody? Wyłapuje z przepływającej przez niego wody jony, które są odpowiedzialne za jej twardość –  są to jony wapnia i magnezu, a także żelaza i manganu. Zmiękczacz, zatrzymując te mikroelementy, chroni nasze domowe sprzęty przed zakamienieniem. Pisząc sprzęty, mamy na myśli zarówno kabiny prysznicowe, jak i pralki, czajniki, czy inne drobne AGD.  Ponieważ zmiękczacz, to inwestycja rzędu ok. 2 tysięcy złotych – nic dziwnego, że zanim podejmiemy decyzję o zakupie – chcielibyśmy bliżej poznać zarówno możliwości dostępnych na rynku urządzeń, jak i opinie użytkowników – ale także uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Z tego artykułu dowiesz się: 

  • jaki wybrać zmiękczacz do wody – opinie, które najczęściej pojawiają się w sieci
  • jakie są wady i zalety stosowania zmiękczaczy wody?
  • czy warto zainstalować zmiękczacz wody? 
  • co ile czasu regenerować zmiękczacz wody? 
  • jakie problemy może najczęściej sprawiać zmiękczacz wody? 
  • w jaki sposób stosowanie zmiękczacza wody wpływa na zdrowie?
  • co myślimy o dostępnych na rynku urządzeniach – przedstawimy krótki ranking zmiękczaczy wody 
  • pomożemy wybrać najlepszy model zmiękczacza wody do domu jednorodzinnego
  • przyjrzymy się producentom tych urządzeń, i zastanowimy nad tym,
  • czy wybrać zmiękczacz wody Buderus czy Viessmann?  Czy może jakiś inny?

Polecamy usiąść wygodnie,  zaparzyć swoją ulubioną kawę, i zagłębić się w lekturze.  Artykuł będzie obszerny, ponieważ poruszymy temat z każdej możliwej strony. 

Zmiękczacz wody – wady i zalety  

Zacznijmy od tej dobrej, pozytywnej strony – czyli od zalet. Jakie są zalety zmiękczacza wody? Przede wszystkim zdrowa instalacja wodociągowa w obrębie lokalu mieszkalnego (dlatego bardzo wiele osób decyduje się na zakup zmiękczacza przy okazji np. wymiany instalacji wod-kan w mieszkaniu), oraz dłuższa żywotność sprzętu AGD. Brak osadów to spora zaleta, która jest wymieniana w wielu opiniach na temat tego sprzętu. Brak upiornego kamienia w czajniku przekłada się nie tylko na dłuższą jego żywotność, ale też na zauważalne oszczędności – miękka woda lepiej przewodzi ciepło – a więc znacznie szybciej się zagotowuje. Zapewniamy, że dość szybko zauważymy mniejsze zużycie prądu lub gazu. Spora część użytkowników zwraca też uwagę na znacznie lepszy smak zarówno samej wody, jak i przygotowywanych na niej posiłków.   Jak widać instalacja zmiękczacza to nie tylko brak kamiennych osadów i potencjalnie szybciej zużywających się sprzętów AGD. Korzyści jest naprawdę sporo.  

Jednak – aby nie było tak różowo – przyjrzyjmy się także drugiej stronie. Niewątpliwie czynnikiem hamującym entuzjazm jest cena i fakt, że nie zawsze zmiękczacza potrzebujemy. Wspominaliśmy wcześniej, że dobry sprzęt może kosztować ponad 2000 złotych. Doliczyć do tego należy instalację, transport, serwis – i suma kosztów może przekroczyć cenę zakupu zmiękczacza – zakładaną na poziomie wzmiankowanych dwóch tysięcy.

Inną sprawą jest to, czy jest nam potrzebny zmiękczacz wody. To wcale nie jest tak, że woda w każdym mieście jest twarda i wymaga użycia tego sprzętu. Woda wodociągowa spełnia wszelkie normy i musi być bezpieczna i zdrowa dla odbiorców.  Jednak na ostateczny skład wody, która płynie z naszego kranu, wpływa nie tylko standard dostarczanej przez wodociągi wody. Najczęściej woda zakamienia się w starych, nierzadko kilkudziesięcioletnich, żeliwnych instalacjach wodociągowych – wciąż funkcjonujących w blokach, kamienicach i domach jednorodzinnych z lat osiemdziesiątych lub wcześniejszych. Jeżeli więc mieszkasz w domu z nową instalacją, a twoja sieć wodociągowa przeszła ostatnio remont – warto zbadać wodę, zanim zdecydujesz się na zakup zmiękczacza.

Same zmiękczacze, w toku eksploatacji, również mogą sprawić kilka problemów. Najczęstsze z nich dotyczą tego, że zmiękczacz nie pobiera soli. 

Niektórzy skarżą się na koszta eksploatacji, ale też wskazują trudności w podłączeniu i obsłudze. Te ostatnie faktycznie mogą stanowić pewien problem, zwłaszcza dla osób, które mają z tym o czynienia po raz pierwszy. Pamiętajmy jednak, że producenci zawsze dołączają do swojego sprzętu zarówno schemat podłączenia,  jak i instrukcję obsługi.  Użytkownicy narzekają też na częste regeneracje. Tutaj akurat wszystko zależy od tego jak często i z jaką intensywnością ktoś używa tego sprzętu. Średnia zalecana częstotliwość regeneracji to mniej więcej co 2-3 lata. Aczkolwiek zależy to od producenta. 

Zmiękczacz wody – ranking  

Jeśli zdecydowałeś się już na zakup tego sprzętu, ale nie wiesz, jaki zmiękczacz wody wybrać – forum dla instalatorów jest całkiem niezłym źródłem informacji na ten temat.  Przejrzeliśmy dla was Internet, poczytaliśmy o zmiękczaczach, przeanalizowaliśmy  parametry poszczególnych modeli i wyciągnęliśmy wnioski. Chętnie podzielimy się z wami tą wiedzą i mamy nadzieję, że będzie ona pomocna przy podjęciu decyzji o zakupie takiego urządzenia. Przedstawimy zatem krótki ranking – nasze subiektywne TOP 3, spośród dostępnych na rynku modeli.

TOP1 – Zmiękczacz wody viessmann aquahome 20

Gdy pisaliśmy to zestawienie to zastanawialiśmy się jaki wybrać zmiękczacz wody do top1. Nie było to łatwe zadanie, ale na pierwszym miejscu ustawialiśmy zmiękczacz wody viessmann aquahome 20. Opinie na temat tego zmiękczacza wody są pozytywne, zarówno u hydraulików, jak i osób, które piszą swoje opinie na forach internetowych. Odpowiadając na wcześniejsze pytanie – zmiękczacz wody buderus czy viessmann? Viessmann jest liderem jeśli chodzi o tego typu sprzętu, jest sprawdzony, ma naprawdę sporę doświadczenie na rynku. Zmiękczacz wody buderus czy viessmann? Naszym zdaniem Viessmann.

zmiekczacz wody

TOP2 – Zmiękczacz wody Cosmowater Home 22

Jeżeli zastanawiacie się, jaki zmiękczacz wody do domu jednorodzinnego – forum  internetowe dla hydraulików jednoznacznie wskazuje na Cosmowater Home 22. Nasze badania potwierdzają, że jest to prawda – model ten został zaprojektowany z myślą o instalacji w domach szeregowych, bliźniakach i wolnostojących. Jest wręcz stworzony dla nowoczesnych rozwiązań funkcjonalnych.  Jeżeli chodzi o Cosmowater Home 22 – opinie użytkowników plasują wysoko w rankingu urządzeń zmiękczających (średnia 4,5-4,7/5). Koszt urządzenia to 2500 złotych. Dużo i niedużo – mamy wrażenie, że biorąc pod uwagę dobre opinie i użytkowników, i monterów – cena wydaje się adekwatna i warto te pieniądze w polecany sprzęt zainwestować. Z pewnością ta inwestycja się opłaci. 

 Zmiękczacz wody cosmowater home 22

TOP3 – BWT Aquadial Softlife 20

Opinie na temat stacji uzdatniania wody BWT są różne, jednak jest bardzo mało informacji na temat dokładnego ich działania. Nie mogliśmy znaleźć w sieci żadnych konkretnych opinii na temat tego zmiękczacza, dlatego skontaktowaliśmy się z zaprzyjaźnionym hydraulikiem, który w swoim portfolio ma montaż między innymi właśnie zmiękczaczy wody. Odpowiedział nam, że montował co najmniej kilkadziesiąt razy BWT Aquadial Softlife 20 i opinie klientów na jego temat są naprawdę dobre. Traktujemy to jako dobry wyznacznik – i na podstawie tej opinii wrzucamy BWT Aquadial Softlife 20 na trzecie miejsce w naszym zestawieniu.

BWT aquadial softlife 20

Ranking jest skromny, zawiera tylko trzy pozycję, ale im mniej pozycji tym łatwiej zdecydować, który zmiękczacz warto kupić. Odpowiedzieliśmy także na najważniejsze pytanie czyli zmiękczacz wody buderus czy viessmann. Jeśli zmieniłbyś ten ranking, lub masz jakiś własny to daj znać w komentarzu. 

co ile regeneracja

Zmiękczacz wody a zdrowie

O tym, jak ważne jest zdrowie, nie musimy nikogo przekonywać. Nowoczesne technologie na szczęście oferują rozwiązania, które zapewniają nam większy komfort życia i pozwalają lepiej zatroszczyć się o zdrowie. Nic dziwnego zatem, że ludzie szukają takich rozwiązań. Dobrej jakości woda i prawidłowe nawodnienie organizmu są ważne dla wszystkich. Naszym zdaniem korzyści zdrowotne, wynikające z zastosowania zmiękczacza – w pierwszej kolejności zauważą osoby, mające problemy z nerkami.  Kolejnymi beneficjentami będą niewątpliwie osoby z problemami ze skórą – te równie szybko powinny zauważyć poprawę kondycji skóry, przy stosowaniu miękkiej wody do kąpieli i codziennej higieny. 

Stacja uzdatniania wody – ranking

Co do zasady – stacja uzdatniania wody jest nieco innym urządzeniem, niż zmiękczacz.   W potocznej komunikacji nieprofesjonalni użytkownicy nazywają często zmiękczacze stacjami uzdatniania, jednak nie jest to to samo.    W dużym skrócie chodzi o to, że stacje uzdatniania wody nie zmiękczają wody, tylko ją oczyszczają i powodują, że woda nie tworzy twardych, trudno usuwalnych osadów mineralnych.  Proces uzdatniania wody, to najczęściej proces fizyczny – zaś stacje uzdatniania wody stosuje się w przypadku wody z własnego ujęcia  (a nie do poprawy parametrów wody wodociągowej, jak w przypadku zmiękczaczy).   

W dostępnych w Internecie rankingach stacji uzdatniania wody wymienia się często urządzenia takich producentów, jak UST-M, Buderus, Viessmann czy BWT. 

Powyższe rozróżnienie i wyjaśnienie przytoczyliśmy w zasadzie wyłącznie dla porządku, świadomi, że większość użytkowników nadal będzie nazywało zmiękczacze – domowymi stacjami uzdatniania wody.   

Stacja uzdatniania wody BWT – opinie

BWT to producent zmiękczaczy do wody (nazywanych często – nie do końca poprawnie – stacjami uzdatniania wody).  Produkują i oferują szeroką gamę modeli, zaprojektowanych z myślą o różnych odbiorcach, różnych potrzebach i budżetach. Najczęściej urządzenia te cieszą się naprawdę dobrymi opiniami użytkowników i instalatorów, którzy podkreślają ich jakość, trwałość, dostosowanie do niewielkich pomieszczeń oraz prostotę obsługi. Zazwyczaj średnia ocen urządzeń tego producenta nie jest niższa niż 4,5/5, myślimy więc, że warto wziąć pod uwagę te urządzenia, planując zakup zmiękczacza.  Oczywiście, BWT nie jest tak znany, jak najwięksi na rynku gracze: Buderus, czy Viessmann – jednak warto mieć go na oku. 

I na koniec jeszcze ciekawostka – wobec wyboru Buderus czy Viessmann – my wybralibyśmy jednak Viessmanna. Głównie ze względu na to, że Viessmann jest liderem, jeżeli chodzi o doświadczenie na rynku, wielkość sprzedaży i dostępność serwisu. Ale też bardziej intuicyjną (w naszej ocenie) obsługę, nieco lepsze parametry oraz… estetykę urządzeń.

Tak więc, czy warto zainwestować w zmiękczacz? Odpowiedź na to pytanie pozostawiamy już tobie. Mamy jedynie nadzieję, że ten artykuł okaże się pomocny przy podjęciu decyzji. 


Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

2 KOMENTARZE

  1. Borykam się od 5 lat z problemem z nerkami, lekarz zalecił mi zastosowanie zmiękczacza do wody. Widzę poprawę, niewielką ale widzę i czuję. Posiadam wyżej wymieniony zmiękczacz cosmowater home 22. Osobom z chorymi nerkami może faktycznie służyć, a tak to nie wiem czy warto za te kasę zaopatrzyć się w zmiękczacz wody…

Najpopularniejsze