Strona głównaPoradyNaprawa fotela kierowcy - jak sobie poradzić?

Naprawa fotela kierowcy – jak sobie poradzić?

Zdarza się, że wnętrze naszego samochodu wymaga odświeżenia lub naprawy. Fotele samochodowe często są one przetarte i konieczna jest naprawa. Może być to spowodowane częstym użytkowaniem foteli samochodowych przez długi czas. Chcąc sprzedać auto także warto jest zadbać o siedzenia samochodowe, gdyż może to wpłynąć na całkowitą cenę samochodu. 

Naprawa tapicerki w samochodzie to najczęściej:

 • regeneracja foteli samochodowych
 • naprawa tapicerki
 • wymiana tapicerki
 • wymiana zniszczonego elementu fotela
 • renowacja tapicerki foteli skórzanych
 • usztywnienie pianki
 • naprawa pianki
 • spawanie stelaża
 • naprawa przetartych boczków samochodowych

Na rynku wielu tapicerów oferuje swoje usługi w celu naprawy bądź regeneracji foteli samochodowych. Oczywiście zawsze trzeba zapoznać się z ich ofertą i poszukać jakie mają opinie. W zależności od materiału tapicerki foteli oraz zakresu usługi cena może być różna. Także sam prestiż tapicera i wielkość miasta wpływają na wysokość ceny usługi. Jeżeli jednak nie chcemy korzystać z oferty profesjonalnego tapicera lub po prostu w naszej najbliższej okolicy nie ma takich usług, możemy sami zająć się naprawą foteli w naszym samochodzie. 

Jak naprawić fotel kierowcy?

Najczęściej naprawa dotyczy fotela kierowcy. Oczywiście dlatego, że jest on używany zawsze przy każdej podróży samochodem. Najczęściej można spotkać się z fotelem, który jest:

 • zdeformowany,
 • wysiedziany
 • przetarty

Wygoda podczas prowadzenia samochodu jest najważniejsza, więc zamiast podkładać poduszki i męczyć się podczas jazdy, można naprawić fotel kierowcy. Można to zrobić samodzielnie i szybko. Jak naprawić fotel kierowcy? Przed przystąpieniem do naprawy trzeba zdjąć pokrowiec, aby mieć dostęp do sprężyn i gąbki fotela samochodowego. 

Jeżeli naprawa dotyczy gąbki sami możemy sobie z tym poradzić. Uszkodzone fragmenty gąbki wycinamy z zapasem. Tak usunięty fragment gąbki pozwoli na łatwiejsze dopasowanie nowej. Nowy kawałek również powinien być nieco większy. Elementy kleimy ze sobą odpowiednim rodzajem kleju, aby na pewno związał. Kiedy klej już wyschnie, w celu zakończenia naprawy fotela kierowcy, trzeba dociąć wklejony, nowy fragment gąbki, tak, aby pasował do kształtu siedzenia samochodowego. Jeżeli uznaliśmy, że wycięty kształt nam odpowiada, wystarczy założyć z powrotem pokrowiec na fotel samochodowy.

W przypadku naprawy sprężyn skorzystanie z usług tapicera jest konieczne, ponieważ sami nie poradzimy sobie z taką naprawą fotela samochodowego.

Co zrobić kiedy jest przetarty fotel kierowcy? Tutaj do rozważenia są dwa rozwiązania. Można kupić nowy pokrowiec. Przestrzegamy jednak przed zakupem tylko jednego, najlepiej jest kupić pokrowce na oba fotele. Będą one wyglądały jednakowo i wnętrze będzie estetycznie. Innym sposobem może być skorzystanie z usług tapicera. Dobierze on odpowiedni materiał i wymieni uszkodzony fragment siedzenia. Robiąc jednak takie naprawy samemu można sporo zaoszczędzić, ponieważ cena takich usług jest często kilka razy wyższa od samodzielnej pracy. 

Renowacja foteli skórzanych

Skórzana tapicerka w samochodzie nada wnętrzu więcej klasy i sprawi, że będzie bardziej eleganckie, ale skóra jest także bardziej wymagająca. Na rynku można kupić różnego rodzaju produkty do czyszczenia i renowacji foteli skórzanych. Zadbają one o skórę i będą zapobiegać jej ścieraniu. Jeśli chcemy jednak dokonać regeneracji foteli samochodowych warto zwrócić się do osób, które oferują taką usługę. Posiadają one odpowiedni sprzęt i umiejętności, aby przeprowadzić kompleksową regenerację. Regeneracja jest konieczna najczęściej z powodu uszkodzenia foteli skórzanych żarem papierosowym, który wypala w nich dziury.

Naprawa boczków samochodowych

Równie częstą naprawą co naprawa foteli samochodowych jest naprawa boczków samochodowych. Najczęściej materiał na drzwiach odkleja się, rozwarstwia lub powstają pod nim pęcherze. Aby wnętrze wyglądało estetycznie ten element także można naprawić. Tak samo samemu można dokonać naprawy boczków jak naprawić fotel kierowcy. Na rynku można znaleźć kompletne zestawy, które posiadają wszelkie elementy służące do ich naprawy.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 KOMENTARZ

Najpopularniejsze