Strona głównaPoradyGdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Gdzie wyrzucić dywan i starą wykładzinę?

Jeżeli interesuje was temat, gdzie możecie wyrzucić wasz stary dywan, istnieje możliwość, że  jesteście obecnie w trakcie remontu. Albo zwyczajnie postanowiliście odświeżyć swoje wnętrze. Niezależnie od przyczyny, nie wiecie, co zrobić z waszymi starymi wykładzinami czy dywanami. 

Z tego artykułu dowiecie się:

 • gdzie wyrzucić duży dywan, 
 • gdzie wyrzucić mały dywan, 
 • gdzie wyrzucić wykładzinę zwykłą, 
 • gdzie wyrzucić wykładzinę pcv, 
 • gdzie wyrzucić dywaniki łazienkowe.

Pamiętajmy, że przykładając uwagę do tego, jak segregujemy śmieci, robimy przysługę nie tylko naszej planecie, ale również sobie. Nieodpowiednie pozbycie się śmieci może skutkować karą dotkliwą dla naszych portfeli. 

Gdzie wyrzucić stary dywan i inne odpady z naszego mieszkania? Dowiedzcie się tego w segmencie poniżej. 

Zobacz: Żelazko w sprayu – gdzie kupić stacjonarnie i online?

Dlaczego warto wiedzieć, gdzie wyrzucić dywan?

Śmieci warto segregować z dwóch przyczyn. Pierwszą i najbardziej oczywistą jest aspekt ekologiczny. Dzięki odpowiedniemu segregowaniu śmieci oszczędzamy energię, wodę, paliwo i węgiel, które muszą zostać użyte do utylizacji śmieci. Wyrzucając śmieci do odpowiednich pojemników, zmniejszamy zużycie surowców naturalnych, a dzięki temu poprawiamy życie nasze, ale też zwierząt i roślin. 

Jeśli jednak nie przekonuje was argument ekologiczny, to może przemówi do was argument pieniędzy. Obowiązek segregacji śmieci jest zapisany w aktach prawnych. Nieprzestrzeganie obowiązujących zasad rozdzielania odpadów może wpłynąć na wysokość opłat, które płacimy za wywóz śmieci. Z tego powodu warto poświęcić minutę więcej na posegregowanie naszych odpadów – podziękują nam za to nie tylko nasi sąsiedzi, ale również nasz portfel. Jeśli chodzi o śmieci, które tradycyjnie nie mieszczą się do naszego kubła, to nazywamy je tradycyjnie wielkogabarytowymi. Z nimi sytuacja wygląda trochę inaczej. 

Źródło: samorzad.gov.pl

Miejscami, w których możemy się pozbyć odpadów wielkogabarytowych, zwykle są PSZOKi, czyli Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W przypadku, kiedy zdecydujemy się na ignorowanie powinności wyrzucenia odpadów wielkogabarytowych do PSZOKu może nas czekać niemiła niespodzianka. Według polskiego prawa osobie nielegalnie pozbywającej się śmieci grozi grzywna od 20 zł do 5000 zł, co z pewnością zaboli nasz portfel. 

Gdzie wyrzucić dywan?

“No dobrze, ale gdzie mogę wyrzucić mój stary dywan?” zapytacie. Dywan zalicza się, podobnie jak kanapa, szafa, stół i inne meble, do odpadów wielkogabarytowych. 

Oto kilka sytuacji, które mogą aplikować się do was:

 • gdzie wyrzucić stary dywan, który jest wciąż w dobrym stanie?

Niezależnie od tego, w jakim stanie jest wasz dywan, według prawa zobowiązani jesteście do wyrzucenia go do pojemnika na odpady wielkogabarytowe. Jeśli sądzicie, że dywan jest w dobrym stanie, możecie również spróbować sprzedać go na portalach typu OLX czy Facebook Market Place.  

 • gdzie wyrzucić mały dywan?

Odpowiedź na to pytanie jest taka sama jak w przypadku pytania “gdzie wyrzucić duży dywan”. Nawet małe dywany są wciąż odpadami wielkogabarytowymi i muszą zostać oddane do odpowiedniego punktu. 

Przejdźmy teraz do kolejnej kwestii, a mianowicie gdzie wyrzucić wykładzinę?

Zobacz: Gdzie wyrzucić choinkę po świętach?

Gdzie wyrzucić wykładzinę?

W przypadku remontu podłogi zazwyczaj stajemy przed potrzebą utylizacji starej wykładziny. Gdzie wyrzucić wykładzinę?

Niezależnie od tego, czy wydaje nam się, że naszej wykładziny jest dużo czy mało, musimy zutylizować ją podobnie jak dywan – przewożąc płaty do lokalnego PSZOKu. Jeśli wykładziny jest dużo i nie chcecie zmieniać swojego auta w śmieciarkę, możecie wynająć kontener, który podstawiony zostanie pod wskazany adres. 

Gdzie wyrzucić wykładzinę PCV?

W przypadku wykładziny PCV zachodzi ta sama potrzeba co w przypadku zwykłej wykładziny. Nie możemy wyrzucać ich do pojemników na odpady zmieszane. Gdzie zatem wyrzucić wykładzinę pcv?

Aby się ich pozbyć, niezbędne będzie zamówienie kontenera lub worków na gruz, albo samodzielnie wywiezienie ich do PSZOKu. 

Gdzie wyrzucić dywaniki łazienkowe?

Dywaniki łazienkowe, jako jedyne z wymienionych w tym artykule materiałów, nie muszą być wyrzucane jako odpady wielkogabarytowe. Gdzie zatem wyrzucić dywaniki łazienkowe? 

Dywaniki łazienkowe, które zmieniamy na nowe, możemy wyrzucić do odpadów zmieszanych, czyli dobrze nam znanego czarnego kontenera. 

Na koniec krótkie podsumowanie: 

 • gdzie wyrzucić duży dywan? PSZOK
 • gdzie wyrzucić mały dywan? PSZOK
 • gdzie wyrzucić wykładzinę zwykłą? PSZOK, zamówiony kontener 
 • gdzie wyrzucić wykładzinę PCV? PSZOK, zamówiony kontener 
 • gdzie wyrzucić dywaniki łazienkowe? kontener na odpady zmieszane

Zobacz: Nowoczesne plafony – gdzie się sprawdzą?

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze