Trwała i prosta w budowie płyta fundamentowa cieszy się dobrą opinią zarówno wśród właścicieli domów jednorodzinnych, jak i budynków publicznych oraz hal przemysłowych. Co decyduje o tak szerokich możliwościach jej zastosowania?
Czym jest płyta fundamentowa?
Płyta fundamentowa to element konstrukcji, którego zadaniem jest przeniesienie ciężaru budynku na grunt. Materiał, z którego się go wykonuje, to żelbet. Rozwiązanie to zdobyło dużą popularność wśród właścicieli nieruchomości ze względu na odporność płyt na trudne warunki środowiska. Sprawdzają się one m.in. w miejscach o wysokim poziomie wód gruntowych oraz zdewastowanych przez szkody górnicze.
Żelbet, z którego wykonuje się płyty fundamentowe, charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Zapobiega to pękaniu ścian, co ma szczególne znaczenie właśnie w miejscach o mało stabilnym podłożu. Co więcej, konstrukcje tego typu są odporne na działanie wilgoci, a tym samym także pleśń.
Stworzenie takiej podstawy budynku gwarantuje ponadto brak powstawania mostków termicznych. W ten sposób w domu utrzymuje się odpowiednia temperatura. Nie mniejsze znaczenie ma też to, jak powstaje płyta fundamentowa. Prosta konstrukcja sprawia, że zazwyczaj wystarczy na to poświęcić zaledwie od 4 do 6 dni prac.
Wybór płyty fundamentowej jest korzystny także ze względu na cenę. Dla przykładu konstrukcje wykonane w technologii PARATi™ kosztują od 400 do 600 zł netto za m². Ostateczny koszt zależy od rodzaju zbrojenia, dodatkowych usług (np. montażu ogrzewania) i stawki VAT.
Jak tworzy się płytę fundamentową?
Budowę płyty fundamentowej rozpoczyna się od wymierzenia terenu przez geodetę. Potem można już przystąpić do postawienia elementów brzegowych. Do zapewnienia jej odpowiedniej wytrzymałości potrzeba wyrównania, połączenia i uszczelnienia konstrukcji. Po wszystkim wykonuje się kolejne pomiary. Mają one na celu sprawdzenie, czy spasowanie części jest precyzyjne. W innym przypadku nie obejdzie się bez koniecznych poprawek.
Następny krok to założenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Później ekipa budowlana przechodzi do montażu zbrojenia. Na takiej konstrukcji można już umieścić elementy systemu ogrzewania. Całość zalewa się betonem, który należy wyrównać.
Na koniec przechodzi się do zabezpieczenia przepustów i ponownego wygładzenia powierzchni. Ostatnim etapem prac jest przykrycie płyty fundamentowej. Zabezpiecza to ją przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi do czasu całkowitego utwardzenia betonu.
Art. sponsorowany