Strona głównaDomNapędy do bram przesuwnych – jakie są ich rodzaje?

Napędy do bram przesuwnych – jakie są ich rodzaje?

Rynek automatyki do bram w ciągu kilkunastu ostatnich lat imponująco się rozwinął, a producenci dziś wdrażają nowe innowacyjne rozwiązania, które maksymalizują oszczędność czasu, komfort i bezpieczeństwo. Jakie wyróżniamy obecnie napędy do bram przesuwnych? Rodzaje, parametry i technologie – poznaj je i wybierz rozwiązanie dopasowane do potrzeb!Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Co różni napędy do bram przesuwnych: jakie są ich rodzaje?

Pod kątem konstrukcji czy sposobu działania wszystkie nowoczesne napędy do bram przesuwnych są do siebie podobne. Składają się z silnika elektrycznego i tzw. centralki  elektronicznego modułu sterującego. Do ich pracy potrzebna jest listwa zębata, którą najczęściej zawiera cały zestaw. Na obracającym się wale wyjściowym silnika znajduje się koło zębate, które zazębia się z listwą zamontowaną wzdłuż dolnej krawędzi bramy, przesuwając ją. Mimo to różnic między napędami jest sporo – wynikają one z parametrów silników i zastosowanych technologii.

Wyznaczając rodzaje napędów do bram przesuwnych, bierze się pod uwagę różne ich aspekty. Sprawdźmy kilka najważniejszych.

  • Napęd do bramy przydomowej i przemysłowej. Istotną różnicą między napędami jest ich przeznaczenie (parametry bramy) i wynikające z niego moc oraz cykl pracy. Wyróżniamy napędy do bram przydomowych o szerokości do 4-5 m i wadze do 300 kg, wykonujące dobowo kilka, kilkanaście cykli, i napędy do bram przemysłowych o szerokości 8-10 m oraz wadze do 1000 kg, z cyklem pracy umożliwiającym intensywne całodobowe użytkowanie (kilkaset cykli).
  • Typ napędu  24 V DC i 230 V AC. To dwa najpopularniejsze typy napędu, które różnią się rodzajem doprowadzanego do nich napięcia. 230 V AC to duża siła ciągu i wysoka odporność na przeciążenia, ale często też nieco głośniejsza praca. Napędy 24 V DC są nowocześniejsze, bezpieczniejsze i ekonomiczne, ale przeznaczone przede wszystkim do lżejszych konstrukcji.
  • Napędy standardowe i superszybkie. Nowoczesne napędy standardowe przesuwają bramę z prędkością około 12-18 cm/s: to optymalne, wystarczające w większości zastosowań rozwiązanie, gdyż brama otwiera się w kilkanaście sekund. Istnieją również napędy oznaczone „High Speed”: przesuwają bramę z szybkością do 44 cm/s, ale zwykle mają dużą moc i potrzebują sporo energii.
  • Napęd tradycyjny i łączony ze smart home. Napęd tradycyjny obsługuje się wyłącznie za pomocą pilota, ewentualnie można wyposażyć go w wyłącznik kluczykowy. Coraz więcej nowoczesnych napędów łączy się z systemem smart home (np. TaHoma): zarówno bramą, jak i innymi sprzętami w domu można sterować zdalnie za pomocą np. smartfona, a także programować ich pracę.

Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?

Przybliżone wyżej rodzaje napędów do bram przesuwnych z pewnością już odrobinę zawężają obszar poszukiwania odpowiedniego modelu, natomiast w praktyce sprawa jest nieco bardziej złożona – podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Napęd kompatybilny z parametrami bramy

W pierwszym kroku należy sprawdzić, czy wybrany model jest przeznaczony do bram przydomowych, czy przemysłowych. Może się zdarzyć, że będzie odpowiedni dla obu typów, ale by nie przepłacać za potencjał urządzenia, którego nie będziemy w stanie wykorzystać, warto sięgnąć do specyfikacji – i sprawdzić ciężar, wysokość i szerokość bramy, z którą dany napęd współpracuje. Istotny jest zapas mocy, aby napęd pracował płynnie przez długi czas, lecz niezbyt duży. 

Kolejno należy sprawdzić cykl pracy (powinien on odpowiadać liczbie użytkowników i szacowanej częstotliwości korzystania z bramy) i prędkość otwierania i zamykania – tu ważne są preferencje, ale też warunki na posesji. Jeśli w bramę wjeżdża się wprost z ulicy lub podjazd jest bardzo krótki, lepiej postawić na szybciej działający sprzęt.

Niezbędne cechy nowoczesnego napędu do bramy przesuwnej

Na pewno warto wybrać napęd z regulowanym biegiem, który zwalnia przy osiąganiu krańcowego położenia bramy: dzięki temu będzie ona pracować ciszej i dłużej (zminimalizuje się ryzyko uszkodzeń i nadmiernej jej eksploatacji). 

Urządzenie powinno też być wyposażone w systemy awaryjnego otwierania w trakcie przerw w dostawie prądu – w takich sytuacjach dobrze sprawdza się także dodatkowy akumulator. Korzystna jest również funkcja automatycznego ryglowania, tak aby nie musieć pamiętać o zamknięciu bramy i jednocześnie mieć poczucie bezpieczeństwa.

Co jeszcze? Warto postawić na duży zakres temperatur, w których urządzenie będzie pracowało bezawaryjnie, a także wysoką klasę szczelności – IP44 lub IP54. Dobry napęd jest też wyposażony w zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe i awaryjne wyjścia w sterownikach.

Niezmiernie ważna jest liczba pilotów, z którymi może współpracować napęd, żeby z bramy mogli korzystać wszyscy użytkownicy, oraz system wykrywania przeszkód lub możliwość montażu fotokomórek. Wówczas brama się blokuje, gdy w jej świetle pojawi się człowiek, samochód, zwierzę bądź jakiś inny obiekt, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i minimalizacji ryzyka uszkodzeń konstrukcji.

Funkcjonalności napędu do bramy, które ułatwiają życie

Dużym ułatwieniem jest zakup napędu fabrycznie zaprogramowanego – jego instalacja jest szybsza i prostsza. Dobrze sprawdza się też tryb furtki, czyli możliwość częściowego otwarcia bramy dla pieszego, co przekłada się na wygodę oraz oszczędność czasu, a także mniejsze zużycie energii i dłuższą żywotność sprzętu.

Funkcjonalnością napędu, która naprawdę zrewolucjonizuje codzienne życie, jest możliwość podłączenia go do systemu smart home. Wówczas urządzenie można obsługiwać zdalnie, za pomocą aplikacji na smartfonie – np. otworzyć bramę kurierowi, gościom, gdy zatrzymają nas korki i nie zdążymy wrócić na czas. Dużym ułatwieniem i codziennym komfortem jest także opcja sterowania z użyciem jednego urządzenia i bramą, i furtką, i innymi sprzętami, np. roletami czy oświetleniem.

Napędy do bram przesuwnych to bogata paleta rozwiązań – tych przydatnych funkcji czy korzystnych parametrów jest znacznie więcej i poświęcając nieco więcej czasu na dobór urządzenia, sprawimy, że brama stanie się elementem wspierającym codzienne życie. Warto odwiedzić dobry sklep z ogrodzeniami – dla wygody internetowy – oraz skorzystać z doradztwa specjalistów, którzy idealnie dopasują sprzęt do oczekiwań.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze