Strona głównaPoradyCzym ciąć płytki? Podpowiadamy na co zwracać uwagę

Czym ciąć płytki? Podpowiadamy na co zwracać uwagę

Cięcie płytek jest nie do uniknięcia w przypadku prac budowlanych. Należy sprawić, aby płytki były, jak najlepiej dopasowane do miejsca, co wiąże się z cięciem. Rzadko zdarza się, że można go uniknąć. Jak to zrobić, aby cięcie były precyzyjne, i estetyczne? Czym ciąć gres polerowany, płytki gresowe, gipsowe, klinkierowe i ceramiczne? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Czym ciąć gres polerowany i płytki gresowe?

Zastanawiasz się, czym ciąć gres polerowany i płytki gresowe? Na rynku budowlanym istnieje wiele rodzajów płytek, różniącym się od siebie materiałem, kształtem, twardością i innymi cechami. Tak samo różnią się od siebie narzędzia do cięcia, przez co okazuje się, że wybór wymaga od nas jakiejś wiedzy w tym zakresie.

Cięcia, z którymi najczęściej kojarzone są z gresem polerowanym, to cięcia zwykłe, na które składają się cięcia proste lub prostopadłe, cięcia ukośne pod kątem 45 stopni, cięcia pod kąt nachylenia od 0 do 90 stopni, cięcia specjalne (wąskie paski, otwory okrągłe, otwory kwadratowe, obramówki do ramek, wolumetryczne cięcie płytek, ukosowanie).

Czym ciąć gres polerowany i płytki gresowe? Możesz wybrać ręczną przecinarkę do płytek, która jest lekka, mniejsza od elektrycznej. Wyróżnia się ona funkcjonalnością, wygodą w użyciu, wszechstronnością. Dzięki temu, że nie wymaga ona dostępu do źródła zasilania, miejsce jej użycia jest dowolne. Ręczna przecinarka nie powoduje większego hałasu i nie wytwarza dużo pyłku. W przypadku płytek gresowych, powinniśmy zwrócić uwagę na rozdzielającą siłę łamacza. Jeśli grubość płytki ma 10 mm, to siła łamacza powinna wynosić min. 800 kg. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę? Ważny jest także parametr maksymalnej wysokości cięcia. Jeśli twoja maszynka do cięcia ma mniejszą wysokość niż grubość płytki gresowej, to narzędzie do niczego Ci się nie przyda. Rodzaj cięcia, jaki możesz wykonać ręczną maszynką, to jedynie cięcie proste. Jeśli potrzebujesz maszynki do bardziej skomplikowanych cięć, niestety ręczna przecinarka w tym przypadku się nie sprawdzi. Powinieneś także zwrócić uwagę na maksymalną długość cięcia. W przypadku ręcznych przecinarek wynosi ona 155 cm.

Czym ciąć płytki gipsowe?

Kolejne, często pojawiające się na internetowych forach budowlanych pytanie to – czym ciąć płytki gipsowe? Płytki gipsowe przycina się szlifierką kątową z diamentową tarczą lub ręczną piłą z hartowanymi zębami. Niestety nieregularność faktury płytek gipsowych sprawia, że wszelkie niedociągnięcia i błędy dokonane przy docinaniu są widoczne. Warto jest każdy przecięty element przeszlifować arkuszem papieru ściernego, aby pozbyć się niechcianych ząbków, powstałych na skutek cięcia płytek gipsowych.

Wiesz już, czym ciąć płytki gipsowe, ale czym ciąć płytki klinkierowe?

Czym ciąć płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe są często wybieranym materiałem budowlanym w przypadku wykończenia wnętrz, jak i również powierzchni na zewnątrz. Wynika to z faktu, że nie wymagają one impregnacji, a efekt 3 D, jaki dają płytki klinkierowe, jest naprawdę imponujący. Czym ciąć płytki klinkierowe? W tym przypadku świetnie sprawdzi się szlifierka kątowa z tarczą przeznaczoną do cięcia płytek klinkierowych. Do elewacyjnych płytek klinkierowych można użyć stolikową mechaniczną przecinarkę. Kolejnym zagadnieniem, jakie poruszymy w dalszej części artykułu to, czym ciąć płytki ceramiczne.

Czym ciąć płytki ceramiczne ?

Cięcie płytek ceramicznych nie należy do najłatwiejszych, więc jeśli nie masz doświadczenia w takich pracach budowlanych, warto, jest powierzyć, to zadanie specjalistom. Jeśli jednak chcesz sam się podjąć tej pracy, warto, jest zaopatrzyć się w zapasowe płytki ceramiczne, które pozwolą Ci na kilka próbnych eksperymentów lub będą służyły na zapas w przypadku niepowodzenia. Czym ciąć płytki ceramiczne? Do tego posłuży Ci nóż szklarski do nacinania powierzchni płytek. Do przełamywania i odłamywania wzdłuż nacięcia sprawdzą się szczypce glazurnicze. Możesz także zakupić piłę kabłąkową. Jest ona przeznaczona do cięcia płytek ceramicznych po łuku lub wycinania dużych otworów. Jeśli planujesz tylko proste cięcia, to wystarczy Ci ręczna przecinarka.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze