Strona głównaDomNowoczesny salon z lamelami – 3 najciekawsze pomysły

Nowoczesny salon z lamelami – 3 najciekawsze pomysły

Lamele to pionowe listwy, które wykonane są najczęściej z drewna dębowego, bukowego lub sosnowego. Służą one głównie jako ponadczasowy element dekoracji, dzięki któremu aranżacja wnętrza zyskuje ciekawy i minimalistyczny wygląd. W jaki sposób można wykorzystać lamele w salonie, aby cieszyć się efektowną estetyką przez wiele lat? Oto trzy najciekawsze rozwiązania, które warto przenieść do swojego domu!

Lamele drewniane w salonie – dlaczego są tak popularne?

Większość wnętrz charakteryzuje się podobnym wyglądem, w którym jedyna różnica polega na barwie farby, jaka została wykorzystana do pomalowania ścian. Lamele w mieszkaniu stanowią ciekawą alternatywę, dzięki której pomieszczenie zyskuje rustykalny, drewniany styl połączony z industrialnym zacięciem. Ściana z lameli w salonie pozwala na swobodę doboru poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz, począwszy od skandynawskich krzeseł i stołów, a kończąc na klasycznych sofach i zestawach wypoczynkowych.

Ten rodzaj dekoracji charakteryzuje się dużą uniwersalnością, dlatego warto wykorzystać go jako bazę wyjściową do późniejszego projektowania wyglądu pokoju wypoczynkowego. Jak wykorzystać dekoracje z lameli, aby komponowały się one ze stylem Twojego domu? Oto trzy najciekawsze pomysły, które możesz wykorzystać w swoim salonie!

Lamele ścienne – inspiracje

Drewniane listwy w odcieniach jasnego brązu lub beżu znakomicie prezentują się w zestawieniach z głębokimi i ciemnymi zieleniami farb. Pierwszym interesującym pomysłem na ich wykorzystanie jest dodanie do pomieszczenia z drewnianymi elementami zestawu wypoczynkowego utrzymanego w loftowym stylu, co pozwala uzyskać efekt inspirowany najlepszymi projektami wnętrz XXI wieku. Salon z lamelami zyskuje ciekawy element przełamania funkcjonalności przedmiotów i mebli znajdujących się w nim, dlatego na to rozwiązanie często decydują się osoby poszukujące powiewu świeżości w aranżacji wnętrz. W takim zestawieniu kolorów i faktur lamele na ścianie mogą pokrywać zarówno całą jej powierzchnie, jak i tylko wybraną część.

Warto jednak pamiętać o tym, że drewniane listwy nawiązują intensywnie do minimalizmu, dlatego w tym przypadku reguła „lepiej, znaczy mniej” znajduje praktyczne przełożenie na rzeczywistość. Kwestią indywidualną pozostaje natomiast wybór stołu lub stolika kawowego do zaaranżowanego w ten sposób salonu. W przypadku drewnianych mebli większość projektantów wykorzystuje natomiast podobną paletę kolorystyczną, jaka została użyta do stworzenia lamelowej ściany.

Efektowny pokój z lamelami – pomysł na rozgraniczenie powierzchni

Salon to najbardziej reprezentatywna część całego domu lub mieszkania, dlatego warto zadbać o jego efektowny wygląd. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są lamele ścienne w salonie, które tworzą powierzchnie rozgraniczającą część wypoczynkową od kuchennej. Opcja ta jest szczególnie polecana do przestrzeni, które cechują się dużą powierzchnią użytkową. Wykorzystane w ten sposób lamele w pokoju, stanowią barierę pomiędzy obszarami pomieszczenia, które różnią się od siebie swoją funkcją. Przy takim wyborze najlepiej zdecydować się na pojedynczą warstwę listew, która będzie stanowiła pewną imitację ściany działowej, pozwalając jednak na zachowanie pełnej widoczności w całym salonie.

Lamele na suficie w salonie – hit czy kit?

Lamele na ścianę w salonie nie są jedyną opcją wykorzystania tego elementu dekoracji wnętrz. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się drewniane listwy, które umieszczone zostają na wybranym obszarze sufitu w pomieszczeniu. Rozwiązanie to znalazło się na trzecim miejscu naszego zestawienia, jednak również jest gwarancją ciekawego efektu końcowego. Salon z lamelami sufitowymi zyskuje nie tylko efektowny design, ale też ulega optycznemu powiększeniu. Warto jednak pamiętać, że pomysł ten lepiej sprawdza się w przypadku wyższych stropów, dlatego częściej wykorzystuje się go w przypadku domów jednorodzinnych lub mieszkań w kamienicach.

Drewniane listwy to interesujący sposób na urozmaicenie wyglądu swojego salonu, przy zachowaniu stosunkowo niewielkich kosztów aranżacji wnętrza. Oczywiście niektóre wystroje w naturalny sposób nie współgrają z fakturą drewna – lamele ścienne w salonie będą na przykład prezentować się mało atrakcyjne w przypadku inspiracji stylem art deco lub Hampton. Warto jednak rozważyć na etapie projektowania wykorzystanie tego elementu dekoracyjnego, ponieważ lamele nawet po wielu latach utrzymują swoją świeżość i estetykę.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze