W trakcie renowacji powłoki lakierniczej najważniejszą rzeczą jest to, aby dobrać odpowiednie narzędzia, materiały i pistolet do malowania. Ważne w tym przypadku są również umiejętności regulacji i tego, jak ustawić pistolet lakierniczy do malowania różnymi rodzajami farb. W dalszej części wpisu sprawdzimy, w jaki sposób przygotować pistolet do malowania.
Jak ustawić pistolet do malowania?
W takim razie, jak ustawić pistolet do malowania? Przede wszystkim najpopularniejszym urządzeniem lakierniczym jest pistolet do malowania, który przyczynia się do tego, że malowanie przebiega w szybszy i wygodniejszy sposób, a jego odpowiednie ustawienie i regulacja powoduje równomierne nakładanie lakieru na powierzchni. Pistolet lakierniczy to znak rozpoznawczy każdego lakiernika. Pistolety do malowania charakteryzują się ergonomią i precyzją, oczywiście w rękach fachowców. Istotnym czynnikiem posługiwania się tego rodzaju narzędziem, jest jego prawidłowe ustawienie ciśnienia, powietrza i regulacja lepkości naniesionego lakieru akrylowego na powłokę.
W ten sposób pojawia się pytanie, w jaki sposób działa pistolet lakierniczy? Pistolety do malowania dzięki swojej konstrukcji wykorzystują pewne właściwości cieczy i gazu. Przede wszystkim farba, która znajduje się w pojemniku urządzenia, jest zasysana przez powstające ciśnienie i odprowadzana jest do dyszy pistoletu, z kolei dysza ta jest zamykana za pomocą iglicy, która jest sterowana za pomocą języka spustowego. Język spustowy znajdujący się w rękojeści pistoletu do malowania, jest odpowiedzialny za zawór powietrzny. W związku z tym istotne jest jego prawidłowe ustawienie, które w rezultacie pozwala na regulację i kontrolę ciśnienia.
Oczywiście należy pamiętać o tym, że odpowiednie ustawienie pistoletu do malowania, to połowa sukcesu, bowiem końcowy efekt malowania zależny jest od lakiernika i od tego, czy potrafi on zachować prawidłową odległość pistoletu od powierzchni i czy lakier jest równomiernie nakładany.
Jak ustawić pistolet do malowania akrylem?
Odpowiednie ustawienie pistoletu do malowania akrylem, szpachli natryskowej, gruntu czy innych podkładów jest zależne od dyszy, jaką się stosuje. Dodatkowo większość pistoletów lakierniczych posiada regulacje, które umożliwiają ustawienie pistoletu według parametrów i używanego materiału.
W przypadku gruntów i szpachli natryskowej zaleca się używanie dyszy, o rozmiarach 1.3-1.5 mm, do podkładów, która mają za zadanie wypełniać powierzchnię, stosuje się dysze o rozmiarach 1.8-2.2 mm, do baz typu HVLP i RP używa się dyszy o rozmiarach 1.3 – 1.5 mm, do lakierów bezbarwnych i akrylowych najlepiej sprawdzą się dysze o rozmiarach 1.3-1.6 mm.
W jaki sposób przebiega regulacja?
Większość pistoletów lakierniczych posiada kilka głównych regulatorów, które są odpowiedzialne za regulację strumienia, regulację wydostającej się farby z dyszy i regulację ciśnienia.
Pierwsza z nich najczęściej jest umieszczona z boku korpusu pistoletu, dzięki tej regulacji istnieje możliwość ustawienia strumienia farby.
Regulacja ilości wydostającego się materiału znajduje się na tylnej części pistolety. Dzięki tej regulacji istnieje możliwość odpowiedniego ustawienia dozowania materiału lakierniczego.
Regulacja ciśnienia najczęściej znajduje się na dolnej części pistoletu, pokrętło znajduje się obok łączeń do węża. Ta regulacja odpowiada za ustawienie ciśnienia powietrza.
Regulacja kształtu strumienia farby pozwala na ustawienie strumienia poziomego, lub pionowego.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku pierwszego malowania takim pistoletem lakierniczym, warto w pierwszej kolejności, po ustawieniu maszyny, sprawdzić na kawałku tektury, lub innego przedmiotu, czy ustawiliśmy prawidłowo pistolet.