HomeRemontJak układać panele podłogowe względem okna?

Jak układać panele podłogowe względem okna?

Prawidłowo dobrane i ułożone panele są nie tylko praktyczne i wygodne w użytkowaniu, ale także staną się prawdziwą ozdobą podłogi. Przed planowaniem ich samodzielnego ułożenia, co nie jest bardzo skomplikowane, koniecznie dowiedz się, jak układać panele podłogowe względem okna, by padające przez nie światło podkreślało atuty podłogi.

Sprawdź również: KRISPOL opinie

Jak kłaść panele względem okna – praktyczne rozwiązania

To, jaki jest prawidłowy kierunek układania paneli względem okna zależy także od tego, jakiego rodzaju są to panele i jaki jest sposób ich montażu. Modele z wykończeniem V-fuga są pomyślane w taki sposób, by same w sobie stanowiły ozdobę. Dlatego w tym przypadku układać je można zarówno w poprzek, jak i prostopadle do okna. Zazwyczaj bowiem to, jak układać panele względem okna wynika bezpośrednio z chęci zamaskowania łączeń. Na pytanie jak układać panele podłogowe względem okna odpowiedź nie jest więc oczywista.

Zazwyczaj kierunek układania paneli względem okna wynika również z długości poszczególnych elementów. Jest wiele teorii na temat tego jak kłaść panele względem okna Panele imitujące długie deski na pewno lepiej będą wyglądały ułożone wzdłuż. Z kolei krótka jodełka może lepiej prezentować się w poprzek pomieszczenia. Zależy to także od jego wymiarów. 

Padające z okna światło słoneczne bardzo intensywnie podkreślać będzie wygląd podłogi. Jeżeli panele mają wzór imitujący naturalne drewno, na przykład mają chropowatą strukturę, o wiele lepiej będą się prezentować ułożone prostopadle do okna. To, jak układać panele podłogowe względem okna zależy także od układu całego domu lub mieszkania. Jeżeli planujesz na całej powierzchni mieszkalnej zastosowanie tej samej podłogi, weź pod uwagę przede wszystkim duże okna, szczególnie te w salonie. W poszczególnych pomieszczeniach lepiej wyglądać będzie jednolicie rozłożona podłoga, bez łączących listew. Da to także wrażenie większej harmonii w całej przestrzeni. Konsekwencja jest z pewnością kluczem do sukcesu dla osób, który zastanawiają się jak kłaść panele względem okna. 

Jak kłaść panele: wzdłuż czy w poprzek?

To jak układać parkiet w stosunku do okna zależeć może także od tego, czy chce się zyskać optyczne jego poszerzenie. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak kłaść panele: wzdłuż czy w poprzek należy przyjrzeć się swojemu pomieszczeniu.

Jak układać panele względem okna

Jeżeli pokój ma kształt idealnego kwadratu, tak naprawdę to, jak kładziesz panele względem okna nie ma większego znaczenia. Nie trzeba go optycznie poszerzać, czy skracać. Jednak w polskich warunkach rzadko spotyka się tak idealnie zbudowane pokoje. Dlatego zazwyczaj kierunek układania paneli względem okna ma bardzo duże znaczenie. Podstawowym modelem, jak kłaść panele: wzdłuż czy w poprzek jest ich montaż wzdłuż dłuższego boku pomieszczenia. Czasami jednak inwestorzy decydują się na odwrotny wybór, właśnie po to, by krótszy bok wydawał się nieco dłuższy.

Inną kwestią jest konieczność dopasowania długości paneli tak, by było jak najmniej docinek. Jeżeli przy układaniu wzdłuż zostanie nie przykład 15-centymetrowy pasek, a przy wyborze opcji w poprzek panele zmieszczą się idealnie, oczywiste jest, żeby wybrać tę drugą opcję. Taki wąski pasek paneli nigdy nie wygląda dobrze, a do tego jest dość kłopotliwy w montażu. Dodatkowo trzeba zrobić wszystko, by zmarnować jak najmniej materiału, który przecież również nie był najtańszy. Czy już wiesz jak układać parkiet w stosunku do okna?

Kierunek układania paneli w przedpokoju

Zastanawiasz się jak układać panele w przedpokoju? Bez wątpienia jest on specyficznym rodzajem pomieszczenia. Zazwyczaj jest długi i dość wąski. Kierunek układania paneli w przedpokoju ma więc bardzo duże znaczenie, ponieważ wpływa na jego optyczny wygląd. Wydawać by się mogło, że położenie paneli w poprzek korytarza optycznie go poszerzy. Jest to jednak wyjątek od tej reguły. Kierunek układania paneli w przedpokoju powinien być podłużny wobec ścian. Inny sposób układania paneli sprawia, że czeka cię mnóstwo dodatkowego przycinania poszczególnych elementów. To nigdy nie prezentuje się dobrze. W stosunku do tego, jak układać parkiet w stosunku do okna, wiele zależy od indywidualnego gustu właścicieli nieruchomości. Każdy samodzielnie decyduje, jaki sposób najbardziej mu się podoba i trudno, by była mowa o jakimkolwiek schemacie pod tym względem. Warto jednak postawić na sprawdzone sposoby układania paneli, zilustrowane na poniższym obrazku.

jak ułożyć panele w przedpokoju
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze