Odpowiednio przygotowane krokwie wpływają na stabilność całej konstrukcji dachowej. To na nich spoczywa ciężar całego dachu. Zacinanie krokwi ma szczególne znaczenie przy konstrukcjach więźb dachowych – krokwiowych, a także w przypadku krokwiowo – jętkowych. Aby krokwie były w stanie udźwignąć całe obciążenie spowodowane konstrukcją dachu oraz jego pokryciem, musi być dobrze wykonane. Jak zacinać krokwie, aby spełniały swoje zadanie? Prawidłowe zacinanie krokwi wykonuje się przez robienie wrębu, który ustawiony jest pod kątem 90 stopni w stosunku do murłaty. Dotyczy to jedynie krokwi, a głębokość wykonywanego wrębu nie powinna wynosić więcej niż ⅓ lub ¼ wysokości całej krokwi. Zbyt duża głębokość może osłabić krokiew, w wyniku czego nie będzie ona w stanie utrzymać całego ciężaru. Jak zaciąć krokwie? Do zacinania krokwi używa się piły tarczowej. Wyposażona jest ona w prowadnicę, dzięki której możliwe jest cięcie pod pożądanym kątem. Po wykonaniu zacięcia należy odpowiednio zabezpieczyć wykonany wrąb oraz połączenie do murłaty. Można do tego użyć łączników, na przykład wkrętów lub po prostu gwoździ. Bardzo często stosuje się również specjalne metalowe łączniki, które przybija się po obu stronach krokwi. Zacinanie krokwi na murłacie wspomaga całą konstrukcję więźby dachowej, ponieważ na niej opiera się cały rozpór dachu. Czym jest murłata? Murłata to po prostu drewniane belki, które układa się na stropie lub ścianach kolankowych. Dzięki temu rozwiązaniu część ciężaru konstrukcji dachu spoczywa również na ścianach zewnętrznych. Jeżeli zacinanie krokwi na murłacie jest prawidłowo i solidnie wykonane, mamy pewność, że zapewni to bezpieczeństwo utrzymania dachu i całość się nie rozjedzie. Jeżeli któryś z elementów nie został prawidłowo zamontowany i przymocowany, istnieje ryzyko, że krokwie nie wytrzymają ciężaru i rozjadą się pod jego wpływem. Dobry cieśla wie, jakie znaczenie ma prawidłowe wykonanie zacinania krokwi pod murłatę oraz jak zacinać krokwie, aby utrzymały całą konstrukcję dachu.
Jak zaciąć krokwie?
Zacinanie krokwi do murłaty to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, a także najmniej pracochłonnych. Jak zaciąć krokwie? Zacinanie krokwi do murłaty wykonuje się poprzez wykonanie wrębu. Płaszczyzny wrębu ustawione są pod kątem 90 stopni do murłaty. Zacinanie wykonuje się jedynie na krokwiach, a głębokość wykonanego wycięcia nie powinna być większa niż ¼ lub ⅓ wysokości przekroju krokwi, ponieważ może osłabić to krokiew, zwłaszcza, jeśli dach posiada duże okapy. Zacinanie krokwi wykonuje się za pomocą piły tarczowej, która wyposażona jest w prowadnicę, aby móc umożliwić cięcie pod różnymi kątami. Dodatkowo, po wykonaniu zacięcia do murłaty, należy odpowiednio zabezpieczyć połączenie. W tym celu zacinanie krokwi wspomaga się łącznikiem, na przykład w postaci wkrętów konstrukcyjnych lub po prostu gwoździ. Pewniejsze zabezpieczenie zacinania do murłaty stanowią metalowe łączniki, które zostały przybite po obu stronach krokwi.
Zacinanie krokwi narożnej i krokwi koszowej
Przed wykonaniem zacinania krokwi narożnej oraz krokwi koszowej należy przystąpić do wykonania niezbędnych pomiarów, które pomogą nam zrobić prawidłowe nacięcie czy zrobienie wrębu. Jakie to powinny być wymiary? Wymiary, które należy pobrać przy zacinaniu krokwi narożnej oraz koszowej dotyczą ich przekroju. Zaleca się pobranie pomiaru przekroju prostokątnego, z dodatkowo uwzględnionym częściowym lub pełnym górnym fazowaniem. Od krokwi koszowej należy pobrać przekrój prostokątny, z wycinanym koszem, prostokątny zaniżony oraz dolny cięciem narożnym. Oprócz tego należy uwzględnić kształt oraz powierzchnię przekroju. Jeżeli chodzi o zacinanie krokwi koszowej, to ważny jest przekrój prostokątny, przekrój wycinanego kosza, a także przekrój prostokątny zaniżony. Przy krokwiach koszowych oraz narożnych dopuszczalne jest stosowanie drewna litego lub klejonego. Prawidłowe zacinanie krokwi koszowej i narożnej wymaga dopasowania wycinanego wrębu do wysokości krokiew sąsiednich. Jak wyglądają krokwie koszowe? Krokwie koszowe są skróconymi krokwiami głównymi, które wychodzą z kąta belki oczepowej. Dochodzą one aż do kalenicy. Jak zacinać krokwie koszowe? Technika zacinania krokwi koszowej polega na narysowaniu linii na końcu belki i przy pomocy kątownika odmierzenie odległości równej połowie grubości krokwi. Krokwie koszowe i krokwie narożne oparte są swoimi końcami na murłacie, a ich części środkowe na płatwiach pośrednich, które tworzą wieniec zamknięty.
Przy wykonywaniu jakichkolwiek zacięć, czy to zacinania krokwi pod murłatę, czy zacinanie krokwi koszowej lub krokwi narożnej, należy pamiętać o odpowiednim ich połączeniu za pomocą specjalnych łączników. Zapewni to, że nasza konstrukcja nie rozjedzie się i spełni swoją rolę.