Strona głównaPoradyJak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Jak dobrać grzejnik do pomieszczenia?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotną kwestią jest dobranie właściwego grzejnika do wielkości i wyglądu danego pokoju. W tym względzie warto kierować się nie tylko ceną, ale także sposobem wykonania. Oto sposoby, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia.

Jaka moc grzejnika jest właściwa?

Jak dobrać moc grzejnika? Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Przede wszystkim należy określić charakterystykę cieplną każdego pomieszczenia oraz całego domu. Taka charakterystyka zależy od faktu, czy budynek jest ocieplony, czym to zrobiono i jak dawno. Dla starszych domów, pochodzących z lat 80 XX wieku i starszych, zapotrzebowanie na moc grzewczą wynosić może nawet 120-200 W/m2, co daje wynik mniej więcej 90-120 W/m2 na pomieszczenie (oczywiście wszystko zależeć może od indywidualnych uwarunkowań). Nowoczesne budynki z przede wszystkim szczelnymi oknami, będą miały to zapotrzebowanie na poziomie 60-90 W/m2. W przypadku niedużych mieszkań i domów, może być ono jeszcze niższe. To więc, jaka moc grzejnika powinna się znaleźć w danej nieruchomości i jak dobrać moc grzejnika, zależy od wielu czynników. Oczywiście domy w zabudowie szeregowej, które “grzeją” sąsiedzi, także będą miały zdecydowanie niższe zapotrzebowanie na moc kaloryfera.

To, jak dobrać kaloryfer do wielkości pomieszczenia zależy również od rodzaju instalacji w danym budynku. Kaloryfery mogą być zasilane z boku albo z góry i przy ich wymianie lub zakupie należy zdecydować się na dokładnie takie same. 

W przypadku domów jednorodzinnych z pewnością największą popularnością cieszą się grzejniki jedno- oraz dwupłytowe. Do obliczenia mocy ogrzewania korzysta się ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w internecie. W przypadku starszego typu grzejników żeberkowych, zazwyczaj przelicza się, że jedno żeberko powinno przypadać na 1 m2 powierzchni pomieszczenia. Doboru właściwego kaloryfera należy jednak dokonać w oparciu o tabelę mocy. Jeżeli sposób ogrzewania i wydajność pieca są standardowe, można tego dokonać tylko za jej pośrednictwem. Jeżeli jednak parametry nie są standardowe, wlicza się dodatkowo współczynnik korekcji. Dzięki temu odpowiedź na pytanie “jaka moc grzejnika?” jest zdecydowanie łatwiejsze.

W przypadku grzejnika łazienkowego najlepiej sprawdza się taki podłączony krzyżowo, który oferuje najlepszą wydajność. Dzięki temu nieduża łazienka może być szybko nagrzana, a sam kaloryfer nie musi być włączony cały czas. Układ góra/dół zmniejsza straty ciepła nawet o 40%. 

Jaki grzejnik do pokoju wybrać?

Tak, jak było już wskazane wyżej, podczas wyboru kaloryfera należy pod uwagę brać całkiem sporo zmiennych. Podstawą jest oczywiście rodzaj paliwa służący do ogrzewania nieruchomości. Nie bez znaczenia jest rodzaj instalacji, do której powinno się dobierać grzejnik. Nie można zapominać, że istotna jest nie tylko powierzchnia danego pomieszczenia, ale również jego przeznaczenie. To, jak dobrać grzejnik do pomieszczenia, to nie wszystko. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku kuchni, łazienki, czy salonu. W kuchni na przykład dodatkową moc grzewczą będą miały sprzęty AGD takie jak piekarnik, a w łazience, pomimo że zazwyczaj preferuje się w niej wyższą temperaturę, dogrzewać wnętrze może na przykład suszarka do ubrań. W przedpokoju temperatura powinna być niższa, ponieważ nie spędza się w nim zbyt wiele czasu. Wyższa moc powinna charakteryzować także pomieszczenia z większą liczbą okien, dlatego na przykład salon, w którym są drzwi tarasowe, potrzebuje mocniejszego kaloryfera.

Jaki zatem grzejnik do pokoju wybrać, pomijając kwestie techniczne i te związane z właściwą charakterystyką grzewczą pomieszczenia? Musi być on także atrakcyjny wizualnie. Wbrew pozorom kaloryfer jest elementem bardzo widocznym w pomieszczeniu. Na szczęście obecnie wybierać można coraz ciekawsze pod względem formy i kolorystyki rodzaje kaloryferów.

Nie bez znaczenia jest także lokalizacja kaloryfera. Powinien on znajdować się pod oknem albo na zewnętrznej ścianie budynku. Każda zmiana miejsca lokalizacji grzejnika może wymagać jego wymiany.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze