Strona głównaArchitekturaMaskownice na rury - jaką wybrać?

Maskownice na rury – jaką wybrać?

To oczywiste, że bez centralnego ogrzewania trudno mówić o komfortowych warunkach w domu. Jednak C.O., jak każda inna instalacja, rozprowadza jest za pomocą mało estetycznego systemu rur. To dlatego stosowane są maskownice na rury. W sklepach znajdziemy różne rodzaje osłon na rury centralnego ogrzewania, jednak pozostaje pytanie, która z nich będzie najlepsza?

Najwięcej problemów z nieestetycznie prezentującą się instalacją grzewczą mają posiadacze starych domów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu estetyką wnętrza przejmowano się w minimalnym stopniu, stawiając na funkcjonalność i łatwy dostęp do elementów instalacji. Niewiele osób myślało wtedy o listwach maskujących rury centralnego ogrzewania. Dzisiaj maskownice do rur grzewczych są powszechnie dostępne. Które z listew przypodłogowych do rur grzewczych warto rozważyć w swoim domu?

Maskownice do rur miedzianych – co trzeba o nich wiedzieć?

Jeśli instalacja przebiega bezpośrednio na widoku – na przykład w jednej trzeciej wysokości ściany, jak to powszechnie miało miejsce w dawnym budownictwie, maskownica do rur grzewczych bez problemu załatwi sprawę. Na szczęście dla nowych posiadaczy starych domów, z maskownicy do rur miedzianych można skorzystać nie tylko w pokojach, ale również w innych pomieszczeniach, jak łazienka czy kuchnia. Z maskownic do rur grzewczych warto skorzystać również ze względu na niekłopotliwy montaż i stosunkowo niewielką cenę.

Jak zamontować maskownicę do rur grzewczych?

Listwy maskujące rury centralnego ogrzewania są chętnie wybierane nie tylko przez fachowców,  ale i amatorów, właśnie ze względu na prosty montaż. Najczęściej listwa maskująca rury nie wymaga skomplikowanych prac, takich, jak kołkowanie ścian. Producenci w taki sposób przygotowują oferowane maskownice do rur grzewczych, aby można je samodzielnie umieścić w wybranym miejscu. Zwykle listwa maskująca rury mocowana jest na klej lub za pomocą prostych wkrętów. Wybierając maskownicę na rury trzeba mieć jednak na względzie jedną kwestię, a mianowicie zabudowywanie rur od ogrzewania gazowego. Te według wielu specjalistów powinny być jednak niezakryte, zwłaszcza w miejscach opomiarowania oraz styków.

Listwy przypodłogowe do maskowania rur grzejnych

Nie zawsze rury od pieca wychodzą na nietypowych wysokościach ściany. Czasem montowane bywały nieco nad podłogą, co umożliwia zastosowanie równie estetycznych listew przypodłogowych do maskowania rur grzejnych. Zwykle listwy przypodłogowe do rur grzewczych są banalnie proste w montażu, nie stanowią więc technicznego wyzwania nawet dla osób niewprawionych. Listwy przypodłogowe do maskowania rur grzejnych są estetyczne i stanowią integralną część paneli, nie wyróżniają się i nie sugerują  nawet obecności niezbyt dobre prezentujących się rurek.

W sklepach znajdziemy wiele propozycji listew przypodłogowych do rur grzewczych. Każdy producent stara się wyróżnić na tym polu, dlatego w katalogach najlepszych firm znajdziemy nie tylko klasyczne, białe listwy przypodłogowe do rur grzewczych, ale również w innych kolorach, umożliwiających idealne dopasowanie do koloru podłogi. Jeśli chodzi o ceny listew maskujących rury centralnego ogrzewania, nie są zbyt wygórowane. Za markowe listwy przypodłogowe do rur grzewczych trzeba zapłacić od około 37 złotych za sztukę o długości 240 cm nawet po około 90 – 100 złotych za sztukę. Taka listwa maskująca rury jest odpowiednio wyprofilowana, dlatego doskonale sprawdza się w ukrywaniu mankamentów. Poza listwami przypodłogowymi do rur grzewczych można zastosować również inne osłony na rury centralnego ogrzewania.

Nie tylko gotowe maskownice do rur miedzianych

Niekoniecznie od razu musimy decydować się na maskownicę na rury. Wiele osób decyduje się na bardziej kreatywne sposoby wykonania osłony na rury centralnego ogrzewania. Sprytnym sposobem na ukrycie rur od ogrzewania, a jednocześnie niezbyt kosztownym i niewymagającym używania w zasadzie jakichkolwiek narzędzi jest… pomalowanie ich na ten sam kolor, na jaki pomalowane są ściany w pokoju. Przy takiej metodzie stosowanie specjalnej maskownicy do rur grzewczych w ogóle nie będzie potrzebne. Jeśli rury mają odpowiedni układ, można je równie dobrze zabudować meblami wykonanymi pod wymiar. Wtedy to szafka czy półka tworzy maskownicę na rury – estetyczną i do tego więcej, niż praktyczną. Bardzo atrakcyjny rodzaj osłony na rury centralnego ogrzewania można uzyskać wykorzystując do tego celu… bambus. Nieco ekstrawaganckim posunięciem, za to bardzo efektownym, jest wykorzystanie rurek jako elementu dekoracyjnego domu i dopasowanie do nich na przykład lekkich półek.

Bardziej pracochłonne maskownice do rur miedzianych

Jeśli zabudowa rurek przytrafiła się amatorom domowego majsterkowania, można pokusić się o wykonanie osłony na rury centralnego ogrzewania w postaci obudowy z płyt kartonowo-gipsowych. Trzeba jednak pamiętać, aby wykonując obudowy w miejscach o podwyższonej wilgotności, jak łazienka czy kuchnia, wykorzystywać płyty wodoodporne. Równie dobrze prezentują się maskownice do rur grzewczych wykonane z płyt MDF.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze