Strona głównaPoradyJak oświetlić taras? Oświetlenie tarasu od A do Z.

Jak oświetlić taras? Oświetlenie tarasu od A do Z.

Dysponujesz odpowiednią przestrzenią tuż przy swoim domu, z której chcesz uczynić miejsce do relaksu, wypoczynku, zabawy i spędzania czasu z najbliższymi? Pragniesz, aby poza wysokim komfortem i bezpieczeństwem, urzekało Cię również swoim pięknem (także po zmroku)? Jeśli tak – z dużym prawdopodobieństwem potrzebujesz sprawdzonego i dopasowanego oświetlenia, które zwieńczy aranżację Twojego tarasu oraz doda mu ostatecznego kształtu.Kopiuj HTMLKopiuj tekst

Sprawdź poniższy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedzi dotyczące tego, jak dobrać produkty i oświetlić swój taras. Tak, aby zachwycał stylem, funkcjonalnością, a ponadto – idealnie trafiał właśnie w Twój gust. Zapraszamy!

Zobacz też: Co należy wiedzieć o żaluzjach tarasowych?

Oświetlenie na taras – co warto wiedzieć?

Odpowiednio dobrane i właściwie zamontowane lampy zewnętrzne to prosta droga do tego, aby taras stał się w pełni użyteczną przestrzenią na Twojej posesji. Taką, w której spędzisz miły wieczór we dwoje, zaplanujesz i urządzisz grilla dla rodziny, a nawet zorganizujesz wyśmienitą zabawę ze znajomymi.

Oświetlenie tego miejsca pełni jednak kilka dodatkowych funkcji. Umiejętnie rozmieszczone może stanowić wyjątkową ozdobę, a także – swego rodzaju zabezpieczenie “odstraszające” nieproszonych gości.

Jakie oświetlenie na taras wybrać? Przegląd i rodzaje dostępnych lamp zewnętrznych.

Tarasowe oświetlenie można podzielić na 4 główne grupy lamp. Zaliczamy do nich: urządzenia stojące, wiszące, przenośne, a także kinkiety. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z nich.

Lampy stojące na taras

To zdecydowanie jeden z najbardziej podstawowych produktów oświetleniowych – wykorzystywanych zarówno na tarasach, jak i w całych ogrodach. Występują zazwyczaj w formie charakterystycznych słupków o różnych wysokościach, chociaż coraz częściej mogą przyjmować także formę małych lamp – instalowanych bezpośrednio przy samej ziemi.

Ze względu na swoją budowę, mogą pełnić funkcje ozdobne, a także doskonale sprawdzać się w roli głównego źródła światła na tarasie.

Lampy wiszące na taras

Podobnie, jak w przypadku wyżej wymienionych lamp stojących – te również mogą pełnić funkcje dekoracyjne, a także doskonale sprawdzać się jako główne źródło światła. Jak łatwo zauważyć – istotna różnica pomiędzy tymi rodzajami produktów oświetleniowych dotyczy sposobu ich montażu.

Otóż, o ile lampy stojące można z powodzeniem zamontować praktycznie w każdym miejscu (na trawniku, chodniku, parkiecie, deskach itp.), o tyle lampy wiszące wymagają do tego specjalnych warunków. Właśnie dlatego sprawdzają się zwłaszcza jako oświetlenie montowane na zadaszeniu tarasu.

Kinkiety na taras

Głównym przeznaczeniem kinkietów są z kolei elementy elewacyjne – zlokalizowane nie tylko tuż obok tarasu, ale również w innym miejscach domu. Tego rodzaju oświetlenie montuje się bezpośrednio na ścianach budynku, co powoduje, że pełni ono zazwyczaj funkcję dekoracyjną (a czasami także ochronną).

Lampy przenośne na taras

Produkty, omówione powyżej, to rozwiązania zaliczające się do grupy oświetlenia stałego, które zazwyczaj montuje się w jednym miejscu. Musisz jednak wiedzieć, że oświetlenie na taras może występować również w formie przenośnych lamp. Doskonałym przykładem takiego rodzaju produktów są chociażby tzw. girlandy, a nawet doniczki z wbudowanym oświetleniem.

Ze względu na swoją charakterystykę, ten typ rozwiązań sprawdza się w szczególności jako dekoracja, która jedynie uzupełnia mocniejsze i bardziej wydajne źródła światła na tarasie.

Jak kupić właściwe oświetlenie na taras?

Przeznaczenie lamp tarasowych możemy podzielić na 3 główne obszary, czyli: dekorację, użyteczność oraz bezpieczeństwo. W związku z tym, na początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, na którą z tych cech chcesz postawić.

  • Jeśli zależy Ci na wydajnym oświetleniu przestrzeni, którą wykorzystasz do spędzania czasu na świeżym powietrzu – zdecydowanie Twój wybór powinien paść na lampy wiszące oraz stojące.
  • Jeżeli Twoim celem jest wyłącznie ozdobienie Twojego tarasu. Tak, aby prezentował się świetnie także w nocy – w tej roli doskonale odnajdą się stylowe girlandy oraz kinkiety.
  • Jeśli chcesz poprawić bezpieczeństwo Twojego tarasu, jak i całego ogrodu – tu również sprawdzą się lampy stojące, a także reflektory.

Oczywiście możesz połączyć wszystkie te obszary i zyskać przestrzeń, która jest piękna, funkcjonalna i dodatkowo poprawia bezpieczeństwo. Wówczas oświetlenie Twojego tarasu powinno składać się z całego zestawu lamp.

Wybór i zakup oświetlenia tarasowego – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Oto kilka porad, które ułatwią Ci znalezienie rozwiązań dopasowanych do Twoich potrzeb oraz możliwości.

  • Po pierwsze – ochrona przed wilgocią oraz działaniem niskim temperatur. Przestrzeń tarasu ma to do siebie, że jest regularnie narażona na deszcz, śnieg oraz inne czynniki zagrażające sprzętom elektrycznym. Aby uniknąć ryzyka, że oświetlenie Twojego tarasu odmówi posłuszeństwa – upewnij się, że jest ono przystosowane do takich warunków. Lampy powinny posiadać specjalne oprawy, które zabezpieczą je przed wodą, niskimi temperaturami i nie tylko. Zalecany stopień ochrony powinien wynosić minimum IP 54.
  • Po drugie – energooszczędność. Zadbaj o to, aby w Twoich lampach znalazły się żarówki w technologii LED. Charakteryzują się minimalnym zużyciem energii elektrycznej, a ponadto zadowalającą żywotnością, która może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy godzin. Dzięki temu będziesz się cieszyć nie tylko pięknych i funkcjonalnym oświetleniem, ale także zdecydowanie niższymi rachunkami za prąd.
  • Po trzecie – barwa i moc generowanego światła. Postaraj się dobrać je w taki sposób, aby poszczególne lampy były ze sobą spójne (kolorystycznie), a także doskonale rozświetlały przestrzeń, w której się znajdą. Lampy ozdobne czy rozświetlające ścieżki i podjazdy – mogą emitować subtelne światło. Z kolei lampy zlokalizowane w przestrzeniach użytkowych powinny być zdecydowanie mocniejsze.

Jak oświetlić taras bez prądu?

Musisz wiedzieć, że znaczna większość rozwiązań, o których wspominaliśmy kilka akapitów wcześniej, jest dostępna w dwóch wariantach do wyboru.

Jeżeli dysponujesz odpowiednią instalacją lub jej stworzenie nie stanowi większego wyzwania – wówczas możesz postawić na lampy na taras, które są zasilane bezpośrednio z sieci.

Jeśli z różnych względów nie jest to możliwe (np. taras nie posiada dostępu do źródła prądu, a jego montaż jest drogi i problematyczny) – wtedy z powodzeniem możesz wybrać tzw. lampy bezprzewodowe. W zależności od zastosowanej technologii, w tym obszarze możesz wybierać pomiędzy dwoma typami produktów:

  • Lampami wyposażonymi w baterie lub akumulatory, które należy od czasu do czasu wymieniać lub naładować.
  • Lampami solarnymi (z ogniwami fotowoltaicznymi), które są zasilane za pomocą energii słonecznej.

Zależy Ci na wydajnych rozwiązaniach, które pozwolą rozświetlić Twój taras i nie tylko? Koniecznie skorzystaj ze wskazówek zawartych w artykule i ciesz się pięknie oświetlonym tarasem! 

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze