Strona głównaPoradyJaki parapet wewnętrzny wybrać?

Jaki parapet wewnętrzny wybrać?

Parapet to prawdziwe wykończenie wyglądu całego okna. Istnieją różne rodzaje parapetów wewnętrznych. Dobierając właściwy do swojego wnętrza, pod uwagę należy brać takie elementy jak jego funkcja (czy chcesz coś na nim przechowywać), materiał i kolor drzwi oraz podłóg albo wykończenie samej ramy okiennej. Jaki parapet okienny wybrać do jakiego wnętrza?

Jaki parapet wewnętrzny dopasować do jakiego pomieszczenia?

Najpierw należy zastanowić się, czy w całym domu mają znaleźć się dokładnie takie same parapety wewnętrzne, czy dopuszczalne są odstępstwa. Jest to o tyle istotne, że w przypadku na przykład parapetów drewnianych, ich instalacja w wilgotnej łazience wymagać będzie dodatkowego zabezpieczenia przed wpływem wody. W przypadku parapetów wewnętrznych jak najbardziej możliwe jest pomieszanie kilku rodzajów i na przykład zestawienie parapetów drewnianych z kamiennymi albo wykonanymi z konglomeratu. Dzięki temu o wiele prościej jest je dostosować do konkretnego pomieszczenia. 

Z czego parapety wewnętrzne mogą być wykonane? Możliwości jest naprawdę wiele. Bardzo popularne są klasyczne parapety drewniane. Sprawdzą się w przypadku pomieszczeń rustykalnych albo w nadal modnym stylu skandynawskim. Dobrze zabezpieczone na przykład lakierem są trwałe. Dodają ciepła. Pasują nie tylko do drewnianych, ale także do plastikowych ram okiennych. W przypadku tego wyboru, szczególną uwagę zwróć na stawiane na nich doniczki z kwiatami. Pod wpływem wilgoci na ich powierzchni pojawiać się mogą nieestetyczne ślady. Jakie parapety wewnętrzne można jeszcze wybrać? Z pewnością niedrogie są parapety PCV. To one zazwyczaj są fabrycznie montowane w mieszkaniach deweloperskich. Z pewnością są trwałe i uniwersalne, ale co do ich dekoracyjności opinie są podzielone. Zaletą jest niewątpliwie łatwość utrzymania w czystości, a także szeroka możliwość doboru kolorów. Bardzo eleganckie, ale droższe są parapety kamienne. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak granit, marmur, czy piaskowiec. Warto je stosować w takich miejscach, gdzie będą widoczne, na przykład w salonie. Szkoda zasłaniać je firanami. Ich minusem jest konieczność konserwacji i używania specjalnych preparatów do czyszczenia. Nowoczesne parapety wewnętrzne z kamienia mogą się niestety odbarwiać. W kuchni wiele osób stosuje po prostu parapety ceramiczne, czyli wyłożone płytkami. Jeżeli wszystko jest na równym poziomie z blatem kuchennym, może to dać naprawdę ciekawy efekt. Z pewnością takie pomysły na parapet wewnętrzny są najtańsze i najłatwiejsze do wykonania. Płytki są łatwe do utrzymania w czystości, ale mogą pękać, jeżeli zostaną czymś uderzone.

Nie jest to oczywiście koniec możliwości. Jaki parapet wewnętrzny jeszcze można wybrać? Może to być konglomerat, płyty drewnopochodne albo parapet laminowany. Wszystkie mają swoje wady i zalety.

Pomysły na parapet wewnętrzny

Parapet wewnętrzny będzie ozdobą, jeżeli zostanie przemyślany. Na etapie projektowania pomyśl, do czego będzie służył. Niski parapet w oknie w salonie posłuży raczej do wyeksponowania pojedynczych dekoracyjnych kwiatów. Jednak pomysły na parapet wewnętrzny w sypialni albo gabinecie mogą spowodować, że będzie on dodatkowym miejscem do przechowywania. Dlatego dobierając dla siebie najbardziej właściwy materiał, pod uwagę należy brać tak wiele czynników. Dotyczy to również preferowanej szerokości parapetu. Nowoczesne parapety wewnętrzne najlepiej wyglądają w wersji zlicowanej z blatem kuchennym albo powierzchnią roboczą w gabinecie. Nie tylko wówczas jest łatwiej utrzymać je w czystości, ale także nie ma niezbyt atrakcyjnie wyglądających podziałów i uskoków. 

To, z czego parapety wewnętrzne są wykonane, stanowi jedną z najważniejszych decyzji na początku remontu, bo potem ich wymiana jest dość kłopotliwa i wiąże się ze sporym bałaganem. Dlatego więc swoje pomysły na parapet wewnętrzny na bieżąco warto omawiać ze specjalistą, kalkulując również koszt ich wykonania. W końcu fakt, jakie parapety wewnętrzne wybierzesz, wpływa na cennik całego remontu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze