Strona głównaNarzędziaWkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa - co wybrać?

Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa – co wybrać?

Wkrętarka jest narzędziem, które potrzebne jest w przeprowadzaniu wielu prac domowych. Pozwala w swobodny sposób majsterkować bez użycia czasochłonnego śrubokrętu. Wraz z nią czynności takie jak skręcanie mebli mogą stawać się nawet przyjemnością!

Na rynku najbardziej popularne wkrętarki dzielą się na dwie grupy – wkrętarki szczotkowe czy wkrętarki bezszczotkowe. Co je różni i którą wybrać?

Wkrętarka szczotkowa czy wkrętarka bezszczotkowa – parametry

Wkrętarka szczotkowa jak sama nazwa wskazuje wzbogacona jest o silnik szczotkowy, a bezszczotkowa w bezszczotkowy. Lecz co to w ogóle znaczy? Który jest lepszy – silnik szczotkowy czy bezszczotkowy? 

Wkrętarki z silnikiem szczotkowym posiadają grafitowe szczotki. Dzięki interakcji na linii szczotka – komutator za pośrednictwem praw fizyki dochodzi do powstania pola magnetycznego. Pole magnetyczne reaguje z znajdującymi się obok magnesami co doprowadza do wprawienia silnika w ruch obrotowy. 

Działanie silnika bezszczotkowego zachodzi w trochę odmienny sposób. W jej budowie znajduje się specjalny rotor, łożyska, korpusy i magnesy neodymowe. Jak widać jest tutaj trochę więcej elementów niż w silniku szczotkowym. Najważniejszymi z nich są jednak cewki – to od nich się wszystko zaczyna. Również wytwarzają pole magnetyczne wyłapywane przez magnesy. I tak jak w silniku szczotkowym – napędzają one rotor co umożliwia wkręcanie/rozkręcanie śrub. 

Silnik bezszczotkowy a szczotkowy – który ma przewagę?

Silniki szczotkowe występujące w wiertarkach szczotkowych bardzo często wybierane są przez osoby, które tylko od czasu do czasu korzystają z wkrętarki w domowych warunkach. I nie ma w tym nic złego – są one po prostu tańsze, więc przeciętna osoba woli wydać mniejszą ilość pieniędzy na rzecz, której używa sporadycznie. Niestety za ceną idzie jakość – silniki szczotkowe charakteryzują się mniejszą wytrzymałością i żywotnością niż silniki bezszczotkowe. Dodatkowym problemem jest fakt, że szczotki silników szczotkowych muszą ulegać wymianie.

Silniki bezszczotkowe są bardzo cenionym urządzeniem w wkrętarkach bezszczotkowych używanych przez profesjonalnych majsterkowiczów, którzy z zapałem bardzo często projektują różne meble czy zarabiają na życie skręcając meble. Wkrętarki bezszczotkowe posiadają mniejsze rozmiary, są lżejsze i poręczniejsze. Dodatkowym atutem jest większa siła i łatwość wkręcania śrub w nawet najbardziej oporne kawałki drewna. Ogólnie mówiąc zapewniają dużo większy komfort użytkowy, za którym idzie oczywiście cena. Bowiem są one o wiele droższe niż poprzednicy. 

Wkrętarki z silnikiem szczotkowym czy bezszczotkowym? Ostateczna decyzja 

Ostateczna decyzja na temat wyboru wkrętarki z silnikiem bezszczotkowym, a szczotkowym powinna przede wszystkim zależeć od użytkownika. Jeżeli chce się zakupić dla siebie profesjonalny sprzęt, który parametrami nie będzie odbiegać od najlepszych w stawce warto jest skusić się na modele z silnikiem bezszczotkowym. Ich wyższa cena jest spowodowana bardziej skomplikowanym procesem produkcyjnym, za czym idzie wydajność i duża moc urządzenia. Zainstalowane są w niej również specjalne czujniki Halla zapewniające, że prąd przepływa w sposób równomierny i prawidłowy.

W przypadku, kiedy wkrętarki używa się naprawdę sporadycznie, a najwyższe parametry użytkowe nie są priorytetem powinna wystarczyć wkrętarka z silnikiem szczotkowym. Jednak kupując ten typ wkrętarki warto od razu wyposażyć się w dodatkowe szczotki, aby za jakiś czas znowu nie musieć jechać do sklepu z narzędziami i kupować tych akcesoriów. Sama wymiana szczotek nie jest skomplikowana, więc akurat tego nie trzeba się obawiać. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze