Strona głównaPoradyPodłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego

Szybki internet to obecnie konieczność dla osób, które spędzają w domu wiele czasu, a wręcz w nim pracują. Podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego może na zawsze rozwiązać problemy z przepustowością łącza. Pozostaje jednak pytanie: jak doprowadzić światłowód do domu?

Przyłącze światłowodowe do domu

Instalacja światłowodowa w domu jednorodzinnym jest możliwa tylko tam, gdzie światłowód został w ogóle doprowadzony i gdzie w pobliżu znaleźć można skrzynkę zdolną do podłączenia kolejnego abonenta. Więc jeżeli w pobliżu twojego domu taka instalacja istnieje, daje to tę możliwość. 

Z pewnością istnieje także operator, do którego dana linia należy. Dlatego trzeba dowiedzieć się wszystkiego na temat oferty, aby dobrze zaplanować podłączenie światłowodu do domu jednorodzinnego. W celu realnego zwiększenie szybkości transferu, warto zdecydować się na internet w światłowodzie o prędkości minimum 1 Gb/s. Warto również sprawdzić oferty różnych operatorów. Niektórzy stosują bowiem dodatkową opłatę (mogącą wynieść nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie) za sam fakt przeprowadzenia instalacji światłowodowej do domu jednorodzinnego. Tutaj, inaczej niż w blokach wielorodzinnych, koszt utrzymania infrastruktury rozkłada się na tylko jedną rodzinę, a więc operator w ten sposób sobie to rekompensuje.

Światłowód w swoim domu możesz mieć dzięki technologii FTTH, czyli po angielsku Fiber to the Home. Sprawia ona, że internet światłowodowy zostanie doprowadzony bezpośrednio z centrali do twojego domu. 

Dla prędkości usług ważny jest sposób podłączenia światłowodu do domu. Można to zrobić zarówno podziemnie, jak i nadziemnie. Oczywiście lepiej, jeśli uda się to zrobić pod ziemią. W przypadku instalacji nadziemnej istnieje wysokie ryzyko, że kable będą po prostu nieestetycznie zwisały. Jak podłączyć światłowód do domu, aby było to jak najbardziej estetyczne? Już na etapie zamawiania usługi powinien przyjechać technik, który oceni możliwości, aby odbyło się to jak najniższym kosztem i bez konieczności proszenia sąsiadów o zgodę. Oczywiście najlepiej jest dogadać się w więcej osób mieszkających w pobliżu. Wówczas jest dużo większe prawdopodobieństwo, że operator będzie zainteresowany wykonaniem takiej usługi. Wprowadzenie przewodu ze światłowodem do środka domu wymagać będzie wykonania otworu w ścianie budynku, na elewacji i tą drogą zostanie on wprowadzony. Liczyć się trzeba ze stratami, dlatego zazwyczaj wybiera się garaż albo inny mniej reprezentacyjny element nieruchomości. Jeżeli światłowód ma być doprowadzony podziemnie, konieczne jest także wykopanie na niego wąskich tuneli, a także rozebranie kostki brukowej lub innych elementów. Nie ma innego sposobu na to, jak podłączyć światłowód do domu.

Instalacja światłowodowa wymaga użycia gniazda, do którego podłączane są przewody światłowodowe. Kable światłowodowe są nieduże i nietrudno jest je zamaskować. Rozprowadzenie ich po domu nie jest konieczne, ale w razie potrzeby najlepiej jest to zrobić już na etapie budowy budynku. 

Jak podłączyć światłowód do domu?

Instalacja światłowodowa w domu jednorodzinnym powinna być przeprowadzona przez profesjonalistę. Instalacja infrastruktury w domu, w której jej nie ma, może potrwać nawet kilka dni. Wszystko zależy od porozumienia zawartego między właścicielem nieruchomości oraz operatorem sieci. Potem należy podłączyć światłowód do samego domu, co jest zdecydowanie krótsze. Nie wymaga także większych zmian w aranżacji domu. Najważniejszy jest montaż skrzynki telekomunikacyjnej, co można zrobić na przykład w garażu. W celu rozprowadzenia internetu po całym domu przyda się wzmacniacz sygnału Wi-Fi dobrej jakości. Dzięki niemu przyłącze światłowodowe do domu można zrobić naprawdę w łatwy sposób i nie martwić się późniejszym remontem.

Jaki kabel światłowodowy do domu?

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, jaki kabel światłowodowy do domu zastosować. Na rynku jest ich bardzo wiele. Innych światłowodów używa się, jeżeli instalacja przebiega częściowo w kanalizacji, a innych, jeżeli jest to instalacja nadziemna. Ceny za metr takiego kabla mogą być bardzo zróżnicowane. Cena zależy również od ilości włókien oraz od tego, czy światłowód jest jednomodowy (SMF), czy wielomodowy (MMF). W przypadku wyboru, jaki kabel światłowodowy do domu zastosować, nie zapomnij także o wyborze odpowiedniego modemu, ponieważ od niego też zależy zadowolenie z użytkowania internetu. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze