HomeDomOkna dachowe: Czym charakteryzują się okna połaciowe?

Okna dachowe: Czym charakteryzują się okna połaciowe?

Okna dachowe są coraz bardziej modne, bowiem pomagają wnieść nieco słońca i przewiewności do pokoju na poddaszu. Przy tym są niebywale estetyczne i stanowią oryginalną dekorację. Dlatego też na rynku znajdą Państwo kilka rodzajów okien połaciowych – okien dachowych. W artykule opiszemy je i podpowiemy, które z nich są najlepsze.

Czym są okna połaciowe?

Okna połaciowe są dedykowane pokojom na poddaszu, znajdującym się pod dachem mieszkania. Mimo iż ich głównym założeniem jest oświetlenie pomieszczenia oraz umożliwienie przepływu powietrza, niektórzy klienci decydują się na nie, aby cieszyć się wizualnym aspektem, gdyż takie ona są bardzo dekoracyjne. Potrafią wnieść klimat na poddasze. Głównie właśnie z tego powodu, coraz więcej właścicieli domków przekształca pomieszczenia na poddaszu w dodatkowe pokoje i wybiera do nich te gustowne okna. Bez nich wszak byłoby bardzo ciemno i duszno w pokojach. Dzięki oknu zaś pokój nabiera naturalnego uroku i oświetlenia. Choć okno połaciowe może być zaciemniane. Tego typu okna zazwyczaj otwierają się z ukosa, przez obrót dookoła osi środka okna. 

Rodzaje okien dachowych

Zacznijmy od pierwszego i wywołującego najbardziej wizualnie pożądany, zaskakujący widok okna. Jest to okno dachowe uchylno-obrotowe.  Stanowi coś na wzór połączenia dwóch innych rodzajów okien: uchylnego oraz obrotowego. Tego typu okna, w odróżnieniu od wszystkich pozostałych typów okien dachowych na poddasze, posiadają aż dwie osie obrotu. Jedna z nich jest umieszczona przy górnej krawędzi okna, a jej maksymalny kąt uchylenia skrzydła wynosi około 30 stopni i taki też jest największy możliwy kąt odchylenia od wewnątrz okna na zewnątrz po linii uchylnej. Z kolei druga oś obrotowa umieszczona jest w środku ramy okiennej. Dzięki niej można uchylić okno do 180 stopni. Takie okna stanowią bardzo ciekawą dekorację. Dlatego też są droższe od pozostałych okien dachowych. Drugim rodzajem okien połaciowych są okna balkonowe. Takie okno jest bardziej rozbudowane. Składa się z dwóch części: dolnej oraz górnej. Część dolna po rozłożeniu składa się w balustradę, a górna w daszek. Stąd nazwa tego typu okien. Kolejnym, nieco podobnym do balkonowego, rodzajem okien na dach są okna kolankowe, montowane na ścianach kolankowych. Te okna charakteryzuje również podział na dwie części. Tak więc we wspomnianej ścianie kolankowej zakłada się okno fasadowe, zaś na powierzchni dachu montowane jest okno połaciowe. Takie okna stanowią zdecydowanie wyjątkową dekorację poddasza. Następnym popularnym typem okien dachowych są wysokoosiowe. Stanowią one jakby udoskonaloną i bardziej nowoczesną wersję okien obrotowych. Zatem są nieco droższe. Otwieranie tego typu okna umożliwiają siłowniki. Z kolei samo okno posiada oś obrotu na poziomie około 75 procentów wysokości okna. Dzięki temu górna część okna po otwarciu zrówna się z krawędzią dachu. Następnie warto wspomnieć o oknach wyłazowych. Są one być może mniej wymyślne, jednak chętnie montowane w domkach jednorodzinnych. Okno to może zostać otwarte jedynie na bok. Dlatego też jest nazywane oknem rozwieranym. Jego głównym założeniem jest umożliwienie wyjścia na dach, zatem takie okna nie powinny być zakładane w pokojach dzieci. 

Okna uchylne i obrotowe

Jako że są to najpopularniejsze rodzaje okien połaciowych, warto je wyróżnić. Na początek wspomnijmy o oknach dachowych uchylnych. Posiadają one wyłącznie jedną oś obrotu i umożliwiają otworzenie okna ku górze. Może to stanowić mały kłopot przy myciu okien. Wspomniana oś jest przy górnej krawędzi ramy okna. Samo okno często posiada wsporniki, siłowniki. Z kolei okno obrotowe posiadają osie obrotowe w połowie długości okna, co umożliwia ich otworzenie tak, że cześć wystaje do wewnątrz a połowa na zewnątrz. W tym wypadku raczej sprzyja to myciu okien. Tego typu okna są najpopularniejsze i dlatego też bywają najtańsze, co nie znaczy, że są mniej eleganckie i zachwycające aniżeli wyżej wspomniane, nieco bardziej nowoczesne. Są tak samo estetyczne, choć może nieco mniej praktyczne.

Wiedzą już Państwo jakie wyróżniamy typy okien połaciowych. Każde z tychże modeli ma swych zwolenników i jest wspaniały. Zresztą niemal każdy zachwyca się oknami na poddaszu, a większość uwielbia spędzać czas w takim pomieszczeniu lub chciałoby mieć pokój pod samym dachem, zwłaszcza zimą. Dlatego też zanim zdecydują się Państwo na konkretne typy okien dachowych, warto poradzić się eksperta. Bowiem takie okno oprócz funkcji estetycznych ma też pełnić funkcje praktyczne. Niektóre pomieszczenia czy dachy będą uniemożliwiały montaż niektórych okien, np. okien kolankowych, które wymagają specjalnej budowy ściany i jej połączenia z dachem. Wobec tego najlepiej najpierw poradzić się fachowca, który obejrzy plany domu, zmierzy wszystko i wybierze wraz z Państwem najlepsze okna. Przy wyborze, oprócz ceny, warto wziąć pod uwagę też kwestię Państwa preferencji. Okno dachowe bowiem powinno spełniać wszystkie Państwa oczekiwania i sprawić, że pokój stanie się miły oraz przyjemnie będzie w nim siedzieć.

Artykuł sponsorowany

Otylia Rajewska
Otylia Rajewska
Studenta politechniki. Ogród, wystrój wnętrz i dobra muzyka - to moje pasje, które staram wplatać w moich tekstach.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze