Nowością na rynku europejskim są podłogi bambusowe. Być może dla niektórych rozwiązanie to wydaje się niemożliwe, jednak w krajach, w których surowiec ten jest łatwo dostępny, z bambusa wykonuje się praktycznie wszystko, począwszy od podłóg, aż po meble. Bambus jest wytrzymałym materiałem, a podłogi bambusowe nie różnią się znacząco od podłóg drewnianych, z wyjątkiem tego, że nie posiadają widocznych słojów. Podłogi bambusowe nie cieszą się jeszcze dużą popularnością, ponieważ niewiele osób ufa takiemu rozwiązaniu. Podłoga bambusowa jest wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne nawierzchnią. Posiada lepsze właściwości niż niejedna podłoga wykonana z najdroższego drewna. Układanie podłogi bambusowej można wykonać na wiele sposobów. Jednym z nich jest, najbardziej popularnym, jest układanie podłogi na klik. W jaki sposób układa się taką podłogę? Wystarczy tak układać i dopasowywać do siebie panele i docisnąć je do siebie, aby usłyszeć charakterystyczne kliknięcie. Dzięki temu uzyskujemy podłogę pływającą. Jest to prosty sposób na ułożenie podłogi bambusowej w naszym pomieszczeniu. Nieco trudniejszy sposób, to klejenie paneli bambusowych za pomocą kleju poliuretanowego. Nie tylko wymagana będzie pomoc fachowca, ale my sami możemy się przy tym pobrudzić. Podłoga bambusowa nie ma wielu zwolenników. Obawiają się oni o twardość materiału, która, jak się okazuje, jest porównywalna z twardością drewna, na przykład buku czy dębu. Wszystko za sprawą sposobu produkcji podłogi bambusowej. Włókna bambusa mogą być sklejane w różny sposób i tak na przykład bambus sklejany wertykalnie, jest to najmniej twarda podłoga spośród trzech dostępnych. Sklejany horyzontalnie, to drugi poziom twardości podłogi i bambus skręcany, który osiąga największą twardość.
Podłoga bambusowa – wady
Podłoga bambusowa ma więcej zalet niż wad. Przede wszystkim jest odporna na zniszczenia, więc można ją zastosować w pomieszczeniach, w których jest natężony ruch. Oprócz tego charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć. Montaż podłogi bambusowej również nie stwarza problemów. Można ją w łatwy i szybki sposób zamontować samodzielnie. Jeżeli chodzi o wady, to wiele opinii związanych jest z kolorystyką podłogi bambusowej. Występuje ona głównie w naturalnym kolorze słomkowym. Istnieją ciemniejsze odmiany kolorystyczne, które można uzyskać podczas produkcji podłogi bambusowej. Ponadto, proces tworzenia podłogi bambusowej związany jest z użyciem czasami szkodliwych związków chemicznych, które, podczas nieodpowiedniego montażu, mogą się wydzielać i stwarzać ryzyko dla zdrowia człowieka. Przed zakupem podłogi bambusowej warto sprawdzi, jakich środków użyto do produkcji podłogi. Niektóre podłogi bambusowe mogą pulchnieć pod wpływem wilgoci. Mimo, że jest ona dosyć odporna na ten czynnik, to bez braku odpowiedniej pielęgnacji może z czasem ulegać zniszczeniu.
Podłoga bambusowa – ceny
Ponieważ jest to materiał mało popularny w Europie, dlatego ceny jej są dosyć wysokie. W krajach, w których jest popularna, uchodzi za tani materiał. Cena za m2 podłogi bambusowej zależy również od klasy twardości podłogi bambusowej. Metr kwadratowy podłogi kosztuje około 150 złotych. Podłoga, która została dodatkowo specjalnie zaimpregnowana olejami będzie niestety droższa i jej cena za m2 będzie wyższa. O ile montaż podłogi na klik wiąże się jedynie z ceną paneli oraz specjalnych podkładów, to w przypadku klejenia jej za pomocą kleju należy doliczyć jeszcze jego cenę oraz ewentualne koszty usługi montażu.
Podłoga bambusowa – opinie
Mimo, że nie jest dosyć popularna, to zaczyna ona zyskiwać na znaczeniu i coraz częściej jest wybierana jako element wykończenia. Jeżeli nie mamy pomysłu, jak moglibyśmy ją wykorzystać, w jakich pomieszczeniach użyć, to warto skorzystać z gotowych aranżacji. Podłoga bambusowa może być dopasowana do stylu eleganckiego, ale według opinii osób, które się zdecydowały, najbardziej pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jest to produkt dosyć nowy na rynku europejskim, dlatego poznanie i znalezienie opinii, czy jest ona warta swojej ceny, jest trudne. Jeżeli nie podłoga, to panele, tak jak tradycyjne, można ułożyć na ścianie i dzięki temu uzyskać niepowtarzalne, ciekawe wnętrze.