Część samodzielnie wykonywanych w domu prac remontowych wymaga zdemontowania oświetlenia. Malowanie sufitów, wymiana lamp na nowe czy uszkodzenie mechaniczne dają powód do zdjęcia lampy i jej ponownego montażu żyrandola. Nie trzeba do tej „operacji” wzywać fachowca – elektryka. Sami poradzimy sobie równie dobrze, jednak jest jeden warunek: musimy wiedzieć, jak zamontować żyrandol.
Chociaż sam sposób na to, jak podłączyć żyrandol jest prosty, nie można zapominać o tym, że mamy styczność z prądem 230 V – a to już nie są przelewki. Podczas takich prac należy zawsze zachować wszelkie środki ostrożności i upewnić się przed montażem, że bezpieczniki w tym miejscu są odłączone.
Jak założyć żyrandol?
Bezpieczeństwo przede wszystkim – właśnie dlatego w pierwszej kolejności należy upewnić się, że nie porazi nas prąd podczas odkręcania żyrandola. Zatem jak założyć żyrandol? Napięcie w przewodach można sprawdzić za pomocą prostego urządzenia – próbnika. Jeśli nie posiadamy próbnika, najlepiej prace zostawić sobie na słoneczny, pogodny dzień i po prostu wyłączyć całą instalację elektryczną w domu. Dopiero wtedy bezpiecznie można podejść do tematu. Zatem jak założyć żyrandol?
Jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę?
Najprościej jest zawsze znaleźć fachowy sposób, jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę. Mamy wtedy do czynienia z minimalną ilością potrzebnych przewodów elektrycznych, nie ma też możliwości popełnienia większego błędu podczas podłączania. Pierwszym krokiem w montażu żyrandola, jest wybranie miejsca, z którego lampa ma zwisać. Ważne jednak, aby znajdowała się maksymalnie blisko źródła zasilania, aby całość prezentowała się estetycznie. Dalej, konieczne jest wywiercenie otworu, jeśli lampa będzie wieszana po raz pierwszy. W przypadku zmiany lampy na nową warto sprawdzić wagę nowego żyrandola. Jeśli lampa nie jest ciężka, wystarczy otwór z kołkiem rozporowym około 4 mm czy 5 mm. Jeśli przeznaczony do zamontowania żyrandol jest masywniejszy, trzeba zweryfikować miejsce jego podwieszenia oraz same zainstalowane kołki rozporowe. Być może konieczne będzie nawiercenie większego otworu pod większe kołki. W tak zainstalowany kołek wkręcamy haczyk. To na nim powiesimy oprawę lampy.
Przygotowanie i podłączenie żyrandola – 2 kable
Wiemy już jak podłączyć żyrandol na 1 żarówkę. W ten sposób jesteśmy przygotowani do kolejnego etapu, czyli tego, jak podłączyć żyrandol do prądu. Każda z żył musi być „obrana” z izolacji na wysokość około jednego centymetra. Zanim włożysz je do kostki, musisz wiedzieć, który za co odpowiada.
Jak podłączyć żyrandol na 3 kable?
Zwykle przewody neutralne oznaczane są kolorem niebieskim, czerwone są przewodami fazowymi. Zdarza się, że przewody fazowe zostaną oznaczone innym kolorem – brązowym lub czarnym, jednak chodzi dokładnie o to samo. Przewody zaizolowane w kolorze żółto-zielonym to uziemienie. Jak zamontować żyrandol? Po włożeniu do kostki trzeba pamiętać, aby przewody łączyć tymi samymi kolorami. Następnie montaż żyrandola wymaga zaciśnięcia przewodów w kostce. Zatem jak podłączyć żyrandol na 3 kable? Dla ułatwienia każda kostka wyposażona jest w podpowiedź, w którym miejscu powinien być umieszczony konkretny przewód. To znacznie ułatwia pracę nad podłączeniem żyrandola na 1 żarówkę. Na koniec zostawiamy prace typowo porządkowe, czyli umieszczenie przewodów pod osłoną, założenie żarówki i kloszy lub reszty lampy, jeśli składają się z kilku elementów. Jeśli wiemy jak zamontować żyrandol, czas przejść do kolejnych kroków.
Podłączenie żyrandola 2 kable
Jeśli bierzemy się za podłączenia żyrandola na 2 kable zamiast trzech, to najpewniej mamy do czynienia ze starym typem instalacji elektrycznej. Podłączenie żyrandola na 2 kable oznacza również, że prawdopodobnie nie posiadamy uziemienia. Ostatecznie jednak trzeba pamiętać przy montażu żyrandola, że zgodnie z kolorystyką przewód czerwony/brązowy/czarny powinien być połączony z odpowiadającym mu kolorem przewodem instalacji. Drugi przewód powinien być połączony z kablem zerowym. Jeśli do zamontowania mamy podłużne lampy lub mają one oświetlenie punktowe na zwieszających się, gołych kablach, warto poprosić kogoś do pomocy przy montażu takiego żyrandola. W ten sposób zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów.