Suszenie drewna

Suszenie drewna opałowego na wolnym powietrzu było kiedyś jedynym sposobem na uzyskanie zdatnego do użytku materiału opałowego. Z suszenia drewna na wolnym powietrzu korzystali nasi dziadkowie i pradziadkowie, co jakiś czas próbując znaleźć sposób na przyspieszenie tego procesu.

Zlane po deszczu czy nasiąkające wodą podczas jesiennych deszczy drewno nie nadaje się do żadnego użytku. To stało się głównym powodem szukania skutecznej metody na to, jak szybko wysuszyć drewno w krótkim czasie, bez czekania na lepszą aurę. Jak się okazuje, dzisiaj można wykorzystać suszenie drewna w suszarni. W takim razie ile trwa suszenie drewna w suszarni i komu się to opłaca?

Proces suszenia – jak jest wykorzystywany i ile trwa?

Aby móc wykorzystać w pełni potencjał drewna, konieczne jest jego uprzednie przygotowanie. Niezależnie, czy drewno ma zostać wykorzystane jako element konstrukcyjny czy budowlany, czy też ma posłużyć jako opał, zawsze w pierwszej kolejności musi przejść przez proces suszenia. Jak wysuszyć drewno, aby móc z niego skorzystać jak najszybciej? Proces suszenia, bez względu na wybraną metodę, wymaga czasu. Jednak wśród dostępnych możliwości jedne metody będą efektywniejsze od drugich. Sposoby, jak suszyć drewno, są dwa. Pierwszym z nich jest suszenie drewna na wolnym powietrzu, drugi sposób obejmuje suszenie drewna w suszarni. Która metoda jest efektywniejsza? Ile trwa suszenie drewna w suszarni, a jak długo schnie drewno sosnowe na wolnym powietrzu?

Jak suszyć drewno żeby nie pękało?

Spośród obu dostępnych metod oczywiście suszenie drewna w suszarni będzie szybsze i efektywniejsze niż suszenie drewna na wolnym powietrzu. Druga opcja pozwala również na kontrolowanie parametrów i poziomu wysuszenia drewna. Stopień wysuszenia drewna, aby był zdatny do dalszego wykorzystania, uzależniony jest od gatunku drewna. Nie każda roślina ma w sobie tyle samo soków, dlatego to, ile trwa suszenie drewna w suszarni czy na powietrzu, zależy od naszego celu oraz od samej rośliny. Na przykład, gdy chcemy wiedzieć, jak długo schnie drewno sosnowe, musimy zdać sobie sprawę z dwóch rzeczy. Pierwszą kwestią jest stopień zawilgocenia drewna przed przystąpieniem do procesu jego suszenia. Po drugie, aby wiedzieć, jak długo schnie drewno sosnowe, trzeba wiedzieć, że jej optymalną wilgotnością jest poziom ok. 12%. Podobnie rzecz ma się w przypadku drewna dębowego. W takim razie, jak wysuszyć drewno, aby szybko osiągnęło właśnie taki poziom?

Tradycyjnie czy nowocześnie – jak suszyć drewno?

Wśród dobrych praktyk, jak suszyć drewno, żeby nie pękało, jest oczywiście naturalny sposób, czyli pozostawienie go na wolnym powietrzu, po odpowiednim jego ułożeniu. Naturalny, fizyczny proces odparowywania i przemieszczania się wilgoci w drewnie jest długotrwały. Nie tylko drewno konstrukcyjne będzie potrzebowało sporo czasu, również suszenie drewna opałowego na wolnym powietrzu zajmie sporo czasu. Jeśli nie mamy go na tyle, możemy spróbować drugiej metody, jak wysuszyć drewno. Dzięki wykorzystaniu nowatorskich metod czas suszenia drewna w suszarni jest znacznie krótszy. To najlepsza metoda na to, jak suszyć drewno, żeby nie pękało. Na szczęście dla wszystkich domowych majsterkowiczów, możliwe jest samodzielne przygotowanie suszarni do drewna. Jak zrobić taką suszarnię na własnej posesji? Od czego zacząć?

Suszarnia do drewna – jak zrobić?

Fachowcy i amatorzy korzystający ze skutecznego sposobu na to, jak szybko wysuszyć drewno, podpowiadają, jak zrobić to bez problemu samodzielnie. Te niepozorne budowle wykorzystują element naturalnego suszenia drewna opałowego na wolnym powietrzu, a mianowicie przepływ powietrza. Drugim wykorzystywanym czynnikiem jest temperatura. Najważniejsze jest w suszarni do drewna to jak zrobić silny przepływ powietrza. Mamy tu na myśli pęd powietrza o prędkości sięgającej nawet 170 km/h. Dopiero takie warunki można uznać za optymalne do tego, jak suszyć drewno. Dzięki idealnie dopasowanym warunkom czas suszenia drewna w suszarni jest skracany do minimum. Najczęściej czas suszenia drewna w suszarni będzie wahał się od ośmiu do dwudziestu godzin, jeśli chodzi o suszenie tarcicy, ale ostateczna długość będzie zależała od stopnia jej zawilgocenia.

Domowa suszarnia do drewna – jak zrobić?

W zasadzie nie ma przeciwwskazań, aby samodzielnie przygotować suszarnię do drewna. Jak zrobić ją, by działała prawidłowo i spełniała swoje zadanie? Najważniejsze będą warunki panujące wewnątrz. Szukając skutecznej, ale i domowej metody, jak szybko wysuszyć drewno, najlepiej jest   wykorzystać nowoczesne i ekologiczne suszarnie. Możemy odpowiednio przeobrazić posiadane już, gotowe pomieszczenie, umieszczając w nim wentylację podpiętą na przykład do kolektora słonecznego. Do suszenia drewna w suszarni można wykorzystać również specjalne piece. Ostatecznie na osiągniecie zadanej wilgotności drewna z drzewa liściastego będziemy potrzebować od 20 do nawet 70 dni ze względu na większą zawartość soków, a w przypadku drewna z drzew iglastych – od zaledwie 3 do 21 dni.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze