Praca na drabinie często jest dla wielu dość powszechna, jednak nie wszyscy wiedzą, czy praca na drabinie jest pracą na wysokości. Według przepisów BHP praca na wysokości większej niż 1 m nad ziemią jest kwalifikowana jako praca na wysokości. Jeśli pracownik budowlany ma pracować na takiej wysokości, powinien być zabezpieczony przez balustrady, które składają się z poręczy o wysokości co najmniej 1,2 metra, a także krawężnika na wysokości 0,15 m, a także poprzeczki pośredniej, która znajduje się pomiędzy podłogą a barierką na wysokości 1,10 m.
BHP – praca na drabinie
Czy praca na drabinie jest pracą na wysokości? Przepisy mówią o pracy na wysokości, jeśli praca wykonywana jest na wysokości co najmniej 1 metra nad ziemią. Wtedy potrzebne jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci balustrady. Dodatkowo przy większych wysokościach potrzebne są tzw. środki ochrony indywidualnej. Są nimi m.in. szelki bezpieczeństwa. Wszystkie prace na wysokościach mają być wykonywane tak, by pracownik nie musiał wychylać się za barierkę. Asekuracja przy pracy na drabinie jest wymagana przy wysokości większej niż 1 m nad ziemią i należy do niej linka, która przyczepiona jest do paska stroju robotniczego oraz do stabilnej balustrady. W ten sposób upadek z drabiny nie będzie możliwy. Przy dużych wysokościach należy sprawdzić, czy pomosty oraz drabiny ą zabezpieczone prze zmianą położenia, wytrzymają przewidywane obciążenia, a także należy sprawić, by pomost miał równą i trwałą konstrukcję i był również mocno przytwierdzony do elementów konstrukcyjnych. Asekuracja przy drabinie, która jest umieszczona na większej wysokości niż 1 metr nas podłożem to także kask ochronny dla pracownika. Upadek z drabiny jest wtedy mniejszym zagrożeniem dla zdrowia pracownika.
Przepisy BHP – praca na drabinie mówią, że drabina musi być ustawiona tak, by zapewnić stateczność w trakcie użytkowania. Przenośna drabina musi opierać się na stabilnym i trwałym podłożu w taki sposób, by nie mogła zostać poruszona przez innego pracownika, czy sprzęt. Powinny być te[AD1] ż zawieszona tak, by nie przemieszczały się, ani nie bujały. Środki dostępu powinny być dostatecznie długie, by móc chwycić się poręczy. Ładunek na drabinie musi być przenoszony tak, by pracownik mógł złapać się poręczy, a ładunek nie blokował dostępu do niej.
Praca na drabinie -przepisy BHP
Na drabinie można przenosić tylko taki ładunek, który nie sprawi destabilizacji konstrukcji ani drabiny. Nie można również kłaść ładunku na stopniach drabiny. Łączenia wieloczęściowe powinny być tak umieszczone, by nie przesuwały się względem siebie. Przepisy BHP – praca na drabinie wyraźnie mówią również, że zawieszanie drabiny musi być tak wykonane, by zapobiec jej przemieszczaniu się i by podczas wchodzenia na nią pracownik czuł się stabilnie.
Upadek z drabiny
Zagrożeniem, które może spowodować upadek z drabiny są niewłaściwy dobór drabiny do wykonywanych prac, wykorzystywanie starych i niestabilnych drabin, brak dostępu do asekuracji – asekuracja przy pracy na drabinie to m.in. lina oraz poręcz. Niewłaściwe jest również wchodzenie i schodzenie z drabiny tyłem do niej oraz ustawianie drabiny przed zamkniętymi drzwiami lub w miejscu, w którym inny pracownik może ją pchnąć, prowadząc do destabilizacji.
Nie można używać drabiny, która nie posiada odpowiedniego certyfikatu. W BHP – praca na drabinie mowa jest również o zakazie pracy na drabinach z brakującymi szczeblami oraz przybitymi gwoźdźmi szczeblami do boków podłużnic. Podłużnic nie można również naprawiać za pomocą przybitych łat. Drabiny przystawne muszą być ustawione pod kątem 75-85 w stosunku do podłoża. Upadek z drabiny należy jak najszybciej zgłosić kierownikowi budowy oraz wezwać pomoc.