HomePoradyJak pozbyć się jaskółek?

Jak pozbyć się jaskółek?

Jaskółki to symbol szczęścia, miłości, nadziei i wolności. Pomimo tego, że są bardzo pożytecznymi ptakami, to niestety potrafią narobić sporo bałaganu. Jaskółki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych ptaków. W Polsce widnieją trzy gatunki jaskółek: dymówka, oknówka i brzegówka. Oknówka to ta najczęściej spotykana w miastach. Jej pożywienie stanowią owady złapane w locie, jak komary, muchy i meszki. Zakłada gniazda wśród blokowisk. Wykonuje je z błota. Środek wyściela trawą, piórami lub włosiem. Jako, że gniazduje najczęściej w podbiciu dachowym, czy w glifach okiennych to potrafi rozzłościć niejednego mieszkańca. Niestety, odchody ptaków mogą ubrudzić okna, parapety i ściany, a ciągłe sprzątanie jest dosyć męczące. Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Jakie są sposoby na jaskółki? Czy istnieje preparat na jaskółki? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Co zrobić, aby jaskółki przestały robić gniazda na elewacji?

Często pojawiającym się pytaniem na wielu forach internetowych jest – co zrobić,żeby jaskółki nie robiły gniazd. Jeśli jednak obecność jaskółek i małych piskląt nie przeszkadza Ci na tyle, by pozbywać się gniazd, jednak dokucza Ci to, co po sobie zostawiają, czyli wszechobecny brud, to zainwestuj w półkę lęgową. Jest to drewniana konstrukcja przystosowana specjalnie pod zaspokojenie potrzeb jaskółek. Zabezpiecza balkon przed zabrudzeniami, a także nie pozwala na uszkodzenie gniazda. Jej zamontowanie będzie obopólną korzyścią – jaskółki i małe pisklęta będą bezpieczne, a Ty zyskasz czystą elewację i okna. Co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd? Jeśli przeszkadza Ci bytowanie jaskółek to skutecznym sposobem uniemożliwiającym budowę gniazd jest zainstalowanie siatki przeciw ptakom o wymiarach 19×19 mm lub 28×28 mm. Wszelkie działania ze strony małych ptaków będą niemożliwe. Takie siatki oferuje firma Linarem. Są w piaskowym, niewyróżniającym się kolorze. Montuje się je pod odpowiednim kątem do gzymsu. Siatki tej firmy są cenione za dużą wytrzymałość, skuteczność i odporność na warunki atmosferyczne.

Jakie są inne sposoby na jaskółki? Co zrobić, żeby jaskółki nie lepiły gniazd na elewacji? Sprawdzoną metodą na uniemożliwienie budowy gniazd jest zamontowanie taśm holograficznych, które ze względu na to, że wykonana jest z foli dyfrakcyjnej o opalizującej barwie, oddziałuje na wzrok i słuch ptaków, tym samym odstraszając je od danego miejsca.

Innym sposobem na jaskółki jest wykorzystanie specjalnej spirali, która skutecznie utrudni przylepienie błota do budowy gniazda. Poznałeś już skuteczne sposoby na jaskółki, wiesz, co zrobić, żeby jaskółki nie robiły gniazd, ale czy istnieją jakieś preparaty na jaskółki? Świetnie sprawdza się odstraszacz błyskowo – dźwiękowy wydający odgłosy drapieżnych ptaków.

Czy istnieją preparaty działające odstraszająco na jaskółki?

Tak, na rynku jest szeroka gama preparatów na jaskółki. Jednym z nich jest eko odstraszacz w sprayu, działający zarówno na jaskółki, jak i inne ptaki. Opryskuje się nim parapety, gzymsy, dachy, chodniki i inne miejsce, które chcesz uchronić przed fekaliami ptaków. Dzięki zastosowaniu tego preparatu zyskasz czystość, a także zmniejszysz zagrożenie bakteriami, które bytują w ptasich odchodach. Oprócz tego, pozbędziesz się hałasu, jaki robią ptaki. Warto wspomnieć, że preparat na jaskółki jest wykonany z pełni naturalnych składników, przez co nie zagraża zdrowiu ani życiu ptaków, innych zwierząt i ludzi. Działa odstraszająco dzięki swojemu zapachowi. Spray jest biodegradowalny.

Inne sposoby na jaskółki

Oprócz preparatów, istnieją inne sposoby na jaskółki. Możesz zainstalować listwę z kolcami w miejscach, w których nie chcesz, aby bytowały ptaki. Skutecznie utrudnia ona budowę gniazd, a nawet przesiadywania na Twoim balkonie. Innym sposobem na jaskółki jest zamontowanie dużego sztucznego kruka. Jaskółki mogą odczytać go jako zagrożenie i zrezygnować z budowy gniazda w Twoim otoczeniu. Innym skutecznym sposobem jest postawienie stracha. Jest to jednak rozwiązanie stosowane przeważnie w ogrodach, sadach i na polach uprawnych.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze