Strona głównaPoradyJak usunąć starą fugę?

Jak usunąć starą fugę?

Fuga to w budownictwie rodzaj spoiny łączący ze sobą dwa elementy. Jest najczęściej dostrzegalna między płytkami. Dobrej jakości dopasowane fugi są podstawowym elementem pięknej aranżacji każdego pomieszczenia bogatego w płytki. Przykładem może być choćby łazienka, bądź kuchnia, które w dzisiejszych czasach nie potrafią obejść się bez fug. Zobacz, na czym polega usuwanie fugi.

Jednak nic nie trwa wiecznie – z czasem nawet najpiękniejsze fugi potrafią się zużywać i brudzić, przez co nie wyglądają już tak zjawiskowo. Wręcz przeciwnie – mogą nawet szpecić dane pomieszczenie pogarszając jego wygląd. Nieestetyczne fugi po przejściach to ostatnia rzecz, którą ktokolwiek chciałby widzieć w swojej łazience. Sposobem na to jest wymiana fugi na nową. Usuwanie starych fug można przeprowadzić na własną rękę bez osób trzecich. Aby usunąć starą fugę, wystarczy tylko wprawna ręka, podstawowe narzędzia i dokładność.

Usuwanie fugi z płytek – pierwsze kroki

Usuwanie fugi z płytek powinno zacząć się od dokładnego wyczyszczenia wszystkich szczelin między płytkami. Niekiedy niektóre osoby doznają szoku i już po tym etapie stwierdzają, że fugi mogą jeszcze trochę posłużyć.

Jeżeli jednak po wyczyszczeniu fug dalej pozostawiają one wiele do życzenia to należy przystąpić do usuwania. Jedynym momentem, który może zastopować ten proces jest wystąpienie grzybów bądź pleśni – wtedy jedynym sposobem jest zakup preparatów odgrzybiających, które należy nanieść na powierzchnię fug przed ich usunięciem. Jeżeli się tego nie wykona to grzyb może zająć nowe fugi i błyskawicznie zniweczyć wykonaną pracę.

W przypadku, gdy zwykła szorstka gąbka nie radzi sobie z usunięciem zanieczyszczeń można zdecydować się na użycie szczotki, która powinna lepiej sobie poradzić z doczyszczeniem powierzchni. Usuwanie fugi powinno być wykonywane za pomocą dostępnych metod.

Usuwanie fugi z płytek – metody

Rozróżnia się metodę mechaniczną oraz ręczną usuwania starej fugi. Przed przystąpieniem do fazy głównej usuwania fugi powinno się wynieść z danego pomieszczenia rzeczy znajdujące się w okolicy miejsca pracy. Powstanie tutaj sporo pyłu i zanieczyszczeń, dlatego aby nie dokładać sobie pracy lepiej wynieść przedmioty do osobnego pokoju bądź ochronić je folią. 

W zależności od ilości pracy można zdecydować się na usuwanie metodą ręczna i mechaniczną. W przypadku usuwania niewielkiej ilości fug większość osób decyduje się na metodę pierwszą. W przypadku usuwania większej ilości fug raczej poleca się metodę mechaniczną. 

Czym usunąć fugę z płytek – potrzebny sprzęt

W momencie wyboru metody ręcznej najbardziej popularnym narzędziem jest użycie skrobaka. Metoda polecana jest dla cierpliwych osób, które posiadają trochę zbędnego czasu. To narzędzie jest odpowiedzią na pytanie czym usunąć fugę z płytek. Aby ochronić dłonie przed odciskami, można ubrać rękawiczki. Usuwanie fugi musi odbywać się w bezpiecznych warunkach.

Dla osób, które nie pałają sympatią do pracy ręcznej jest rozwiązanie. To metoda mechaniczna, która polega na zastosowaniu mikroszlifierki – szybko, sprawnie i efektywnie. 

Jak usunąć fugę z płytek w sprawny sposób?

Niezależnie od rodzaju metody, jaką się wybierze – schemat postępowania jest taki sam zarówno dla metody ręcznej jak i mechanicznej. Więc jak usunąć fugę z płytek? Czym usunąć fugę z płytek? 

Wszystko należy rozpocząć od najwyższej fugi, którą chce się usunąć. Jest to spowodowane pyleniem się fugi. To najlepszy sposób – gdyby ktoś chciał rozpoczynać do dołu, to na co dopiero usuniętą fugę spadałby pył z fug co dopiero usuniętych. Nie jest to dobre rozwiązanie, dlatego naprawdę powinno się zaczynać od góry.

Wybrane urządzenie powinno żłobić około 1-centymetrowe wgłębienie (jest to w zupełności wystarczające). Następnie urządzeniem powinno usuwać się fugę wzdłuż danego rzędu. Z pewnością sporo pyłu spadnie na ziemię – poleca się czyszczenie jej po każdym rzędzie. 

Po usunięciu starej fugi pozostałości można wyczyścić i nałożyć świeżą zaprawę do spoinowania, która po wyschnięciu da piękny efekt nowej, błyszczącej fugi.

Jak usunąć starą fugę cementową? 

Fuga cementowa jest mocniejszym materiałem niż jej klasyczna wersja. Więc jak usunąć starą fugę cementową w bezpieczny i najmniej inwazyjny sposób?

Trzeba to robić bardzo dokładnie i z uwagą używając jednej z dwóch metod.

  • Jedną z nich jest użycie preparatów chemicznych. Jednak należy uważać, aby nie dostały się głębiej do szczeliny między płytkowej, gdyż mogą je uszkodzić. 
  • Drugą z odpowiedzi na pytanie jak usunąć starą fugę cementową jest jej ręczne usuwanie z użyciem nożyczek bądź tak zwanego rylca.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze