Strona głównaWnętrzaJak urządzić małą łazienkę?

Jak urządzić małą łazienkę?

Dzisiejszy artykuł będzie skierowany do większości osób, które żyją w blokach. Jak rozplanować i urządzić małą łazienkę, aby pozwalała nam na komfortowe korzystanie z niej? Podczas urządzania malutkiej łazienki musimy się skupić na maksymalizacji oszczędzania powierzchni. Nie jest to trudne, ale jest to kluczowe, aby na małej powierzchni powstało coś, co nadaje się do komfortowego korzystania. Także każdy centymetr jest tutaj na wagę złota. 

Zacznijmy od tego czy wybrać w przypadku malutkiej łazienki prysznic czy wannę. W większości przypadków to właśnie prysznic będzie koniecznością. Wanna potrzebuje nieco więcej miejsca. Prysznic będzie również koniecznością jeśli nasza powierzchnia jest kwadratowa. Jeśli ma być to funkcjonalne to radzimy urządzić swoją łazienkę montując prysznic. 

Małe łazienki nie znajdują się tylko w kawalerkach, bo rozkład niektórych mieszkań o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych jest na tyle nieużyteczny, że kończymy z łazienką 2m2. W niektórych przypadkach mamy małą łazienkę ze skosem, jest to dodatkowe utrudnienie, np. podczas zamontowania kabiny prysznicowej.

łazienka 2m2 aranżacja
łazienka 2m2 aranżacja

Sedes do małej łazienki

Oszczędności na metrażu będziemy szukać wszędzie, również w przypadku sedesu. Musimy zatem zrezygnować z dużego kibelka na rzecz sedesu do małej łazienki o mniejszych wymiarach niż standardowo. Jeśli zastanawiasz się jeszcze jak urządzić małą łazienkę to pomyśl o małej umywalce. W przypadku małej łazienki wszystko będzie poniżej standardowych wymiarów. Jest to oczywiste, ale często podczas planowania małej łazienki o tym zapominamy. 

Projekt wąskiej łazienki 

Poniżej projekt łazienki 120×250 cm. Łazienka jest bardzo wąska, dlatego zastosowano tutaj między innymi specjalny sedes do małej łazienki. Projekt wąskiej łazienki powinien zawierać duże lustro – wizualnie powiększa łazienkę i daje uczucie, że jesteśmy w nieco szerszym pomieszczeniu. Jeśli masz klaustrofobie i boisz się małych i wąskich pomieszczeń to zdecydowanie wyremontuj swoją małą łazienkę zmieniają sedes czy dodając lustro. 

jak urządzić małą łazienkę zdjęcia
Częsty problem małych łazienek

Wykonaliśmy kilka zdjęć, które pokazują właśnie bardzo małą łazienkę w kawalerce 22 m2. Łazienka ledwie ma 2m2. Aranżacja tej łazienki to mały prysznic, mikro sedes oraz sedes o mniejszych wymiarach. 

Bardzo mała łazienka to problem wielu polaków. Jeśli żyjemy w dużych miasta to wiemy, że metr kwadratowy potrafi tutaj kosztować nawet 10 tysięcy złotych. Każdy metr to także dodatkowa opłata w postaci czynszu oraz podatku od powierzchni. Dlatego niektóre pary decydują się na mieszkania 30-35 metrowe. W tym przypadku aneks kuchenny jest połączony z sypialnią, a dodatkowym pomieszczeniem jest właśnie bardzo mała łazienka. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze