Strona głównaPoradyMalowanie sklejki - jak się do tego zabrać?

Malowanie sklejki – jak się do tego zabrać?

Obecnie sklejka, czyli tak zwany fornir drewnopodobny staje się bardzo popularnym materiałem, który wykorzystywany jest do stworzenia mebli, drzwi, podłóg, a nawet ścian. Warto wiedzieć, że pod wieloma względami sklejka jest lepsza od drewna, dlatego właśnie warto zdecydować się na jej zastosowanie. Pojawia się jednak pytanie, w jaki sposób zadbać o jej nienaganny wygląd, nawet po wielu latach? Czy malowanie sklejki może okazać się dobrym rozwiązaniem?

Jakie zalety ma sklejka?

Przed zdecydowaniem się na to, czym pomalować sklejkę warto najpierw dowiedzieć się, czemu ten wyjątkowy materiał cieszy się tak duża popularnością. Zaletą sklejki jest jej wygląd, ponieważ wysokiej jakości materiał może wyglądać niemal identycznie, jak powierzchnie wykonane z drewna naturalnego. Jednak fornir drewnopodobny wyróżnia się znacznie większą odpornością na różnego rodzaju uszkodzenia. Jego powierzchnia jest odporna na odkształcenia, a co więcej negatywne działanie wilgoci. To więc sprawia, że można zdecydować się na zastosowanie mebli ze sklejki w łazience lub kuchni i jednocześnie mieć pewność, że nawet po długim okresie użytkowania nie dojdzie do ich uszkodzenia.

Farby do sklejki – jakie wybrać?

Często bywa tak, że wygląd mebla w domu szybko się nudzi, więc pojawia się potrzeba jego wymiany. Jeśli jednak ten element wyposażenia stworzony jest ze sklejki, to zamiast decydować się na jego zmianę na nowy model, można go pomalować. Farba do sklejek jest łatwo dostępna i można ją znaleźć w przeróżnych kolorach. Dużą popularnością cieszą się farby akrylowe, dzięki którym można uzyskać trwały i nowoczesny efekt. Polecane są również farby tablicowe, dzięki którym sklejka staje się odporniejsza na różnego rodzaju zabrudzenia, co sprawia, że bez trudu można utrzymać mebel w nienagannym stanie.

Malowanie mebli ze sklejki – jakie kolory wybrać najlepiej?

Malowanie mebli ze sklejki wcale nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Wystarczy zdecydować się na zastosowanie wysokiej jakości farby, która ma dobre krycie. Warto również zastanowić się na jaki kolor pomalować mebel, by był on dopasowany do stylistyki wnętrz. Bardzo dużą popularnością cieszą się białe farby do sklejki, dzięki którym można nadać meblom nowoczesnego wyglądu. Warto pamiętać o tym, że białe meble wyróżniają się uniwersalnością, dzięki czemu bez trudu można dopasować je do wielu różnorodnych pomieszczeń. Świetnie sprawdzać się będą do wnętrz, które urządzone są w stylu nowoczesnym, eleganckim, minimalistycznym, klasycznym i skandynawskim. Polecane są również czarne farny tablicowe, które z pewnością sprawdzać się będą w pokojach dziecięcych i w domach, w których przebywają maluchy.

Lakierowanie sklejki – czy warto się zdecydować?

Można również zdecydować się na lakierowanie sklejki, by mieć pewność, że wyróżniać się będzie ona niebywałą trwałością. Nie można zapomnieć o tym, że dostępne są lakiery bezbarwne, które mogą podkreślić piękno sklejki i jej naturalny wygląd. Dzięki temu słoje drewniane będą prezentować się naprawdę ciekawie, a co więcej materiał zyska dodatkowe cenne właściwości. Lakierowanie sklejki sprawi, że stanie się ona silniejsza i trwalsza, co sprawia, że meble, podłogi lub dekoracje, które są z niej wykonane będą mogły służyć domownikom przez długie lata, a przez ten czas z pewnością nie stracą na swojej wartości.

Czym pomalować sklejkę, by wydobyć jej kolor?

Wiele osób zastanawia się, czy możliwe jest malowanie sklejki na połysk. Oczywiście jest to możliwe, jednak trzeba zdecydować się na zastosowanie wysokiej jakości preparatu, jakim jest bejca. Można zdecydować się na jej zastosowanie, ponieważ podkreśla ona naturalne piękno sklejki i wydobywa jej wyrazisty kolor. W ten sposób sklejka nabierze naturalnego i ponadczasowego wyglądu.

Wiedząc nieco więcej na temat tego, czym jest sklejka, jakie ma właściwości, a także w jaki sposób można zadbać o jej wygląd, można zdecydować się na zastosowanie mebli i dodatków wykonanych z tego materiału. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze