Męczy Cię ciągłe ścieranie kurzy? Zastanawiasz się, dlaczego mimo regularnego sprzątania warstwa kurzu na meblach powraca niczym bumerang? Z pewnością nie jesteś osamotniona w temacie. Problem kurzu dotyczy większości polskich domów i mieszkań. Nawet korzystanie z dedykowanych preparatów do pielęgnacji mebli, które według zapewnień producenta mają zapobiegać przed powstawaniem kurzu, nie przynosi 100% efektu. Co więcej, nawet codzienne porządki nie chronią przed nim. Mimo iż nikt go nie lubi, a wiele osób stosuje wszelkie dostępne sposoby do walki z kurzem, w rzeczywistości ciężko się przed nim uchronić. Nawet szczelne zamknięcie okien nie jest skuteczną metodą, gdyż kurz to nie tylko zanieczyszczenia, jakie docierają do nas z zewnątrz.
W dzisiejszym artykule poznamy:
- Skąd się bierze kurz?
- Jak powstaje kurz?
- Z czego powstaje kurz?
Skąd się bierze kurz?
Ciągły kurz w mieszkaniu to problem niejednego gospodarstwa domowego. Aby zrozumieć, dlaczego na naszych szafkach zalega warstwa kurzu mimo częstego sprzątania, warto zgłębić, skąd tak właściwie bierze się kurz. Wbrew pozorom kurz to nie tylko cząsteczki spalin czy pył, jakie dostają się do domów i mieszkań z zewnątrz, ale także wszelkie zanieczyszczenia, które przynosimy ze sobą, bądź tworzą się wskutek użytkowania mieszkania. Z innym rodzajem kurzu mamy do czynienia w domach jednorodzinnych, a innym w mieszkaniach. Jednym z elementów kurzu są roztocza, które są niczym innym jak małymi pajęczakami, które szczególnie dobrze czują się w ciepłych, wilgotnych miejscach, a więc mieszkania i domy są dla nich idealnymi siedliskami.
Jak powstaje kurz?
Kurz powstaje wskutek osadzania się drobinek o różnej grubości na powierzchni mebli, ale także tkanin. W skład kurzu, w zależności od miejsca zamieszkania wchodzą drobinki, które przedostają się do domu z zewnątrz, a w głównej mierze są wszystkim tym, co wchodzi w skład zanieczyszczonego powietrza. Znajdziemy tu więc drobinki smogu, a więc pozostałości po spalaniu w piecach, jak i cząstki spalin czy pył unoszący się z powierzchni ulic. Z zewnątrz przedostawać się mogą także różnego rodzaju pyłki, które są najbardziej widoczne wiosną, kiedy pyli sosna, a także dym papierosowy. Jeśli mówimy o metodach powstawania kurzu, nie możemy zapominać, że w jego składzie znajdziemy zwierzęcą sierść, okruszki jedzenia, fragmenty włókien z ubrań czy martwy naskórek i włosy. Kiedy mieszkamy na wsi, bardzo często w skład kurzu wchodzi także sadza, piasek czy popiół. Kurz, który się osadza, jest także świetnym siedliskiem do życia i rozmnażania się roztoczy.
Kurz w domu – przyczyny
Przyczyn kurzu w domu jest wiele. Nie zawsze należy do nich mała regularność sprzątania. Chociaż kiedy zaniedbamy się nieco w domowych obowiązkach, szybko cienka warstwa przekształci się w całe kłęby kurzu, którego usunięcie jest znacznie trudniejsze. Przyczyny powstawania kurzu są niestety trudne do wyeliminowania. Można oczywiście zadbać o porządek, nie wchodząc w obuwiu do mieszkania, czy rezygnując z suszenia prania na świeżym powietrzu. Nawet całkowite zamknięcie okien nie wyeliminuje całkowicie problemu powstawania kurzu. Oczywiście aktualnie dostępne są specjalne oczyszczacze powietrza czy jonizatory, dzięki którym mamy możliwość zminimalizowania kurzu w mieszkaniu, jednak nie jest to metoda dająca 100% efekty. W zmniejszeniu przyczyn powstawania kurzu w domu skuteczne okazuje pozbycie się zbędnych przedmiotów, na których osadza się kurz, a które są ciężkie do oczyszczenia. Podobnie jest w przypadku tekstyliów takich jak zasłony, firany czy narzuty, które są siedliskiem kurzu.
Ciągły kurz w mieszkaniu
Dużo kurzu w mieszkaniu sprawia, że wiele osób rozpoczyna z nim walkę. Oczywiście najlepszym sposobem, aby się go pozbyć, jest regularne sprzątanie, z wykorzystaniem preparatów o działaniu antystatycznym. Wymierny efekt widoczny jest w przypadku jeśli ścieramy kurze przynajmniej raz dziennie. Podczas sprzątania należy szczególną uwagę przykładać do miejsc newralgicznych, takich jak karnisze, żyrandole czy kratki wentylacyjne, o których często zapominamy, a na których kurz gromadzi się wyjątkowo szybko. Warto również zainteresować się montażem wentylacji mechanicznej, która to pozwoli zmniejszyć ilość kurzu, jaka dostaje się do domu z zewnątrz. Mechaniczna wentylacja w połączeniu z oczyszczaczem powietrza pozwala znacząco zmniejszyć ilość kurzu w mieszkaniu, co z kolei przekłada się na jakość powietrza i lepsze samopoczucie domowników.
Zobacz też: