HomePoradyJaki klej do drewna?

Jaki klej do drewna?

Zarówno przy remoncie domu, jak również przy drobnych naprawach bardzo ważne jest posiadanie w naszym domu kleju do drewna. Istnieją różne rodzaje, w tym klej do drewna szybkoschnący oraz klej wodoodporny do drewna. W zależności od naszych potrzeb należy wybrać klej do drewna, który będzie pasował do materiału oraz miejsca, w którym drewniany element będzie stał.

Klej do drewna – forum stolarskie

Na pewno możemy łatwiej wybrać najmocniejszy klej do drewna dzięki poradom z forum stolarskiego. Dzięki profesjonalnym opiniom łatwiej nam będzie znaleźć idealny produkt. Szukając produktu klej do drewna – forum stolarskie będzie dobrym miejscem na przeczytanie opinii o danych firmach, ponieważ nie każdy np. wodoodporny klej do drewna przyda się w naszym przypadku. Pamiętajmy również, że są różne rodzaje klejów do drewna i nie każdy będzie odpowiedni do naszego materiału.

Jaki klej do drewna – rodzaje klejów do drewna

Można wyróżnić rożne kleje do drewna, choć na pewno będzie nas interesował głównie najmocniejszy klej do drewna dostępny na rynku. Wśród klejów do drewna można znaleźć m.in. bardzo mocny klej do drewna – klej wikolowy, nazywany również polioctanowym. Jest to najbardziej popularny klej do drewna i wiele osób nie wiedząc jaki klej do drewna wybrać wybiera właśnie taki produkt. Są sprzedawane zarówno w dużych wiadrach, jak również tubkach. Najczęściej ich zastosowanie jest przemysłowe i mogą one być pomocne przy klejeniu litego drewna, także o różnym stopniu twardości, ale również jest dobry do materiałów drewnopodobnych i papieru. Charakteryzuje się brakiem w składzie rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu tworzą bezbarwną i bardzo elastyczną spoinę. Jest to również wodoodporny klej do drewna, ponieważ ma różne klasy wodoodporności. Będzie więc odpowiedni do sklejania elementów drewnianych, które narażone są na czynniki zewnętrzne. Mimo wszystko jest bardziej przydatny w pomieszczeniach. Swoją pełna twardość osiąga po około 24 godzinach, a po kilku minutach wiążą materiały na stałe. Kleje wikolowe są więc bardzo łatwe w użyciu. Ich pozytywną cechą jest również dobry skład, dzięki czemu nie są one żrące, ale również nie będą szkodliwe np. dla zwierząt, dlatego można ich używać do konstruowania np. drapaków, czy budek. Jest to też klej do drewna szybkoschnący, ponieważ w krótkim czasie wiąże materiały, co znacznie ułatwia nam pracę.

Wodoodporny klej do drewna

Jeśli mamy materiały drewniane do klejenia na zewnątrz, np. drewniane elementy tarasu, czy ogrodzenia, wtedy warto wybrać wodoodporny klej do drewna. Takim produktem jest uznawany za najmocniejszy klej do drewna – klej poliuretanowy. Odporny jest na działania czynników zewnętrznych, w tym wilgoci. To bardzo mocny klej do drewna, odpowiedni na zewnątrz. Zawiera mocne rozpuszczalniki, które mogą działać szkodliwie na klejone przez nas materiały. Ważne, by przed zastosowaniem materiału do klejenia jakim jest wodoodporny klej do drewna, przeczytać instrukcję jego użytkowania. Kleje poliuretanowe są używane do klejenia schodów lub parkietów. Niestety ma pewną wadę – nie jest do końca odporny na działanie promieni UV, dlatego spoinę z takiego kleju należy często wzmocnić gwoździami, by była trwała.

Klej do drewna szybkoschnący – kleje aminowe

Jest to bardzo mocny klej do drewna, który przyda nam się, kiedy będziemy chcieli połączyć drewniane elementy z np. filcem, czy papą. Posiadają dwa składniki – żywicę aminową oraz utwardzacz. Po ich zmieszaniu utwardzacz krystalizuje żywicę, dzięki czemu powstaje bardzo mocna spoina. Jest to również wodoodporny klej do drewna, który można używać na zewnątrz.

Klej do drewna szybkoschnący – klej na bazie żywic alifatycznych

Jest to klej do drewna szybkoschnący, który pozwala łączyć drewno z okładzinami oraz tapicerkami oraz laminatami. Często dostępny jest w formie aerozolu, przez co jego aplikacja jest bardzo łatwa. Może być stosowany na zewnątrz oraz wewnątrz. Co ciekawe działa on bardzo szybko, ponieważ należy do tzw. klejów kontaktowych, aktywowanych poprzez dotyk z materiałem. Wiąże się już w kilkadziesiąt sekund i jest bardzo trwały.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

1 COMMENT

  1. Czy to prawda, że na klej do drewna firmy Dragon trzeba długo czekać zanim zwiąże? Szukam dobrego kleju do drewna do większych powierzchni i nie wiem na co finalnie się zdecydować.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze