Strona głównaPoradyJakie urządzenie do czyszczenia kostki brukowej?

Jakie urządzenie do czyszczenia kostki brukowej?

Skoro decydujemy się na kostkę brukową wokół domu, czy na podjeździe, dobrze by było również pamiętać o odpowiednim jej utrzymaniu, czyli przede wszystkim czyszczeniu. Pozwoli to na dłuższe korzystanie z kostki brukowej, ale nie tylko, ponieważ bardzo często można się spotkać z wystającą trawą pomiędzy kostkami, czy zarośnięciem jej mchem. Kostka brukowa to jeden z elementów wokół naszego domu, który jest najbardziej eksploatowany. Może to spowodować, że zaczną pojawiać się na niej plamy lub przebarwienia, bardzo często w przypadku kostki na podjeździe plamy oleju z pojazdów.  Pada pytanie, czym wyczyścić kostkę brukową? Można skorzystać z domowych sposobów, które okazują się zazwyczaj wystarczające. W tym celu pomocne okażą się szczotka do czyszczenia kostki brukowej, narzędzie do usuwania trawy lub mchu, najczęściej jest to szpachelka i wąż z wodą pod ciśnieniem. Sposób ten najczęściej sprawdza się w przypadku małych powierzchni. Jednak, co zrobić, jeśli chodnik czy podjazd jest naprawdę duży?

Urządzenie do czyszczenia kostki brukowej

Świetnym sposobem, który sprawdzi się w czyszczeniu kostki brukowej, jest użycie myjki ciśnieniowej. Ta maszyna do czyszczenia kostki brukowej jest ogólnodostępna i można ją kupić za niewielką cenę. Dodatkowo, sprawdzi się nie tylko jako urządzenie do czyszczenia kostki brukowej. Oprócz bycia maszyną do czyszczenia kostki brukowej, może posłużyć jako narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej czy trawy z kostki. Wystarczy do tego odpowiednia końcówka myjki i strumień wody pod ciśnieniem. W tym wypadku wystarczy sama woda do czyszczenia kostki. Silny strumień powinien sprawdzić się w usuwaniu mchu z kostki brukowej, a nawet trawy. Bardziej profesjonalnym urządzeniem do czyszczenia kostki brukowej od zwykłej myjki ciśnieniowej, jest na przykład myjka Probst EC-60. Jest ono wysokowydajne, dzięki czemu czyści 5 razy szybciej kostkę brukową. Myjka ta posiada dwie dysze rotacyjne, za pomocą których narzędzie sprawdzi się również jako narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej, a także usuwania trawy z kostki. Dodatkowo, osłona przeciwbryzgowa chroni użytkownika maszyny oraz czyszczoną powierzchnię przed ewentualnym zabrudzeniem. Zawdzięcza to systemowi, który powoduje, że brud jest spłukiwany na bok. Samo prowadzenie takiej maszyny do czyszczenia kostki brukowej jest proste, ponieważ posiada ona cztery kółka, za pomocą których można bez problemu przesuwać urządzenie. 

Narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej

Innym sposobem na czyszczenie kostki brukowej, jest urządzenie czyszczące marki Ryobi. Budową przypomina podkaszarkę do trawy, jednak sprawdza się idealnie jako narzędzie do usuwania mchu z kostki brukowej. Oprócz czyszczenia kostki brukowej, czy deski tarasowej, maszyna sprawdzi się również jako narzędzie do usuwania trawy z kostki. Mechanizm tego urządzenia, odpowiadający za czyszczenie i usuwanie mchu to druciana szczotka lub moduł z obrotową szczotką. Po ich zużyciu możliwa jest wymiana na nową. Dodatkowo, urządzenie to pracuje cały czas, dotykając czyszczonej powierzchni, dzięki czemu nie ma konieczności trzymania go w powietrzu. Dzięki takiemu narzędziu do usuwania mchu z kostki brukowej, nie będzie konieczne korzystanie z ręcznego usuwania mchu za pomocą szpachelki. Maszyna ta rozwiązuje również problem wyrastającej trawy z kostki.

Maszyna do czyszczenia kostki brukowej – cena

Cena maszyny do czyszczenia kostki brukowej zależy od producenta narzędzia, a także stopnia zaawansowania i wielofunkcyjności myjki. Przeciętna cena myjki ciśnieniowej to ponad 2500 złotych w górę. Cena maszyny do czyszczenia marki Ryobi to około 1700 – 2500 złotych w zależności od modelu. W przypadku profesjonalnej myjki Probst EC – 60, cena tej maszyny do czyszczenia kostki brukowej wynosi około 2000 złotych. Jeżeli zależy nam na wielofunkcyjnym urządzeniu, możemy zdecydować się na zwykłą myjkę ciśnieniową. Jeśli jednak chcemy zaopatrzyć się w typowe narzędzie do czyszczenia kostki brukowej, a dodatkowo będzie to również maszyna do usuwania mchu i trawy z kostki, wtedy możemy pokusić się o profesjonalny sprzęt. Jak widać, czasami cena zwykłej myjki ciśnieniowej znacznie przewyższa cenę maszyny do czyszczenia kostki brukowej. Zakupu powinniśmy podejmować w zależności od tego, czego potrzebujemy. 

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze