Płaskie dachy mają unikalne cechy architektoniczne, które czynią je pożądanymi w wielu sytuacjach. Ogród na dachu lub dodatkowa przestrzeń na zewnątrz to główne powody, dla których projektanci je wybierają. Oprócz zalet płaski dach to też wyzwania. Jednym z najważniejszych jest jego prawidłowe odwodnienie. Sprawdź, jaki sposób jest najlepszy!
Najważniejszy jest montaż wysokiej jakości systemu rynnowego. Kompletny system to nie tylko rynny i rury spustowe, ale również wysokiej jakości obejmy do rur, narożniki, wylewki, odpływy, łączniki i haki. W przypadku płaskiego dachu system rynnowy nie zawsze gwarantuje właściwe odprowadzanie wody. Płaski dach, który jest pozbawiony spadków, uniemożliwia swobodny spływ wody. Płaskie dachy mogą być odwadniane podciśnieniowo lub grawitacyjnie. Zobacz, na czym polegają te sposoby!
Systemy grawitacyjnego odprowadzania wody
Jest to najpopularniejsze rozwiązanie. Odwodnienie grawitacyjne wykonuje się, stosując wpusty dachowe lub systemy rynnowe. W skład kompletnego systemu wchodzą odpowiedniej średnicy rury, kształtki i obejmy. Wysokiej jakości systemy rynnowe dedykowane również do płaskich dachów znajdziesz na kropsystem.eu. Warto przyjrzeć się bliżej ofercie firmy i skorzystać z ich oferty i porady. W systemach grawitacyjnych na odcinkach poziomych woda płynie spodem rury, a spadek, jaki należy zachować, powinien wynosić od 1 do 2 proc. w kierunku odpływu. W tego rodzaju systemach średnica rur musi być większa niż w omawianym niżej systemie podciśnieniowym. To ważne, ponieważ sporą część objętości rury zajmuje powietrze i zanieczyszczenia. Woda też spływa ze stosunkowo niską prędkością, więc ma mniejszą zdolność oczyszczania się z osadów. Przy zbyt małej średnicy rury może ona szybciej się zatykać. Należy również zastosować odpowiednią izolację termiczną rur. Zapobiega to zjawisku roszenia rur.
Podciśnieniowe odprowadzanie wody
System podciśnieniowy pozwala na bardzo sprawne odprowadzanie wody z dachu płaskiego. Tu dobór odpowiedniej średnicy rur musi być niezwykle precyzyjny. Zależy on od powierzchni dachu i wysokości budynku. System podciśnieniowy działa na zasadzie syfonu i powoduje odsysanie wody z dachu. We wpustach umieszczona jest przegroda powietrzna, która sprawia, że przy odpowiednim poziomie wody dopływ powietrza jest zamykany, a płyn całkowicie wypełnia światło rury. Proces ten sprawia, że przez rurę woda przepływa szybciej i ma wysokie ciśnienie. Dzięki temu można zastosować rury o mniejszej średnicy. To nie jedyna zaleta instalacji. Nie wymaga ona również stosowania spadków, co w znaczący sposób ułatwia montaż. Dodatkowo wysokie ciśnienie przepływającej wody uniemożliwia gromadzenie się osadów w jej wnętrzu, co obniża koszty konserwacji i napraw.
Gromadzenie się wody na płaskim dachu to zagrożenie dla stropów, sufitów, całego budynku i mieszkańców. Prawidłowo wybrany i zamontowany system odprowadzania wody zapewni właściwą ochronę przed wilgocią i bezpieczeństwo.
Artykuł sponsorowany