Strona głównaOgródJak zrobić przepuszczalną ziemię? Jak spulchnić ziemię gliniastą?

Jak zrobić przepuszczalną ziemię? Jak spulchnić ziemię gliniastą?

Jakość ziemi bezpośrednio wpływa na rośliny w niej posadzone. Zbyt gliniasta ziemia nie tylko utrudnia ich rozrost systemu korzeniowego, ale także utrudnia przepływ wody i niezbędnych do wzrostu substancji mineralnych. Problem ze słabej jakości ziemią dotyczy nie tylko gleb, z jakimi mamy do czynienia w przydomowych ogrodach, ale również bardzo często w donicach roślin domowych.

O ile w przypadku gdy decydujemy się na sadzenie roślin w specjalnie przygotowanych do tego podłożach, które oprócz odpowiedniej przepuszczalności są także dostosowane swoim rodzajem bezpośrednio do potrzeb roślin, jakie mają być w nich posadzone. Z odmienną sytuacją mamy do czynienia wtedy, kiedy wykorzystujemy ziemię ogrodową, która bardzo często posiada bardzo słabe parametry. Odpowiedni wzrost roślin nie jest wtedy możliwy nawet jeśli ściśle przestrzegamy zasad nawożenia.

Dziś sprawdzimy:

  • Jak zrobić glebę przepuszczalną?
  • Jak spulchnić ziemię gliniastą?
  • Czym spulchnić ziemię?

Jak zrobić przepuszczalną ziemię? 

Zrobienie przepuszczalnej ziemi wymaga przede wszystkim dokładnego poznania rodzaju posiadanej ziemi. Zarówno zbyt sypkie, jak i zbite podłoże nie nadaje się do prawidłowego wzrostu roślin, dlatego przystępując do prac ogrodniczych, należy zwrócić szczególną uwagę na podłoże.

Od tego, jaką ziemią dysponujemy, uzależnione jest bowiem zastosowanie odpowiednich metod, które pozwolą uczynić glebę bardziej przepuszczalną. Ziemia, która przesypuje się przez palce, ma charakter piaszczysty, ta, która po wzięciu do ręki daje się uformować w kulkę, jest zdecydowanie gliniasta. Zarówno jedna, jak i druga potrzebuje podjęcia odpowiednich zabiegów, aby rośliny w nich posadzone miały odpowiednie środowisko wzrostu. Przepuszczalna ziemia to taka, która posiada niewielkie grudki, jednak jej konsystencja jest luźna. W zależności od tego, jaką glebą dysponujemy, niezbędne jest jej rozrzedzenie bądź odżywienie. Tylko taki zabieg pozwoli zrobić przepuszczalną ziemię w ogrodzie.

Jak spulchnić ziemię gliniastą?

Ziemia gliniasta to jedna z częściej występujących gleb w polskich ogrodach. Mowa tu oczywiście o tych działkach, które nie zostały nawiezione podczas projektowania i zakładania ogródka. Aby spulchnić taką ziemię, czyli sprawić, aby stała się ona przepuszczalna, należy dokładnie wymieszać ją z gruboziarnistym piaskiem, żwirem czy korą, stosując takie proporcje, aby były one nie większe niż pół na pół. Konsystencja dobrze spulchnionej gleby jest sypka z niewielkimi grudkami. W zależności od tego, do czego wykorzystywana ma być ziemia, zabieg spulchniania wykonywany powinien nawet dwa razy do roku – wiosną i jesienią.

Takie przygotowanie podłoża niezbędne jest szczególnie w przypadku gleby, na której uprawiane będą owoce i warzywa. Warto pamiętać, że spulchniając ziemię, przygotować należy około 15-20 cm podłoża, a podczas mieszania jej z piaskiem czy żwirem, korzystne jest zastosowanie odpowiedniego nawozu bądź kompostu, co sprawi, że ziemia nie będzie wyjałowiona. Decydując się na skorzystanie ze specjalnych urządzeń, przygotowanych do spulchniania gleby, jakimi są glebogryzarki, otrzymany efekt będzie znacznie bardziej widoczny, niż w przypadku wykonywania tych prac ręcznie. Glebogryzarka pozwala także odpowiednio natlenić ziemię, a jeśli jej pH będzie nieodpowiednie, przeprowadzić wapnowanie. Tak przygotowaną ziemię należy pozostawić na kilka dni odpoczynku, po czym można ją wyrównać i przystąpić do sadzenia roślin.

Czym spulchnić ziemię?

Metod spulchniania ziemi jest wiele. Wszystko zależy od tego, jaką ziemię posiadamy. W przypadku gleb o charakterystyce piaszczystej, której w dużej mierze są mocno jałowe, a pobieranie z nich wody, soli mineralnych czy innych składników mocno utrudnione, należy ją odżywić. W tym celu warto wykorzystać torf – klasyczny bądź odkwaszony. Jeśli zaś podłoże jest gliniaste, w zmianie charakterystyki gleby świetnie sprawdzi się kora, żwir czy piasek.

Proces spulchniania ziemi nie polega jednak na powierzchownym wymieszaniu ziemi, ale przede wszystkim przekopania jej co najmniej na głębokość 20 cm. W zależności od tego, jakim areałem dysponujemy, prace te wykonywane mogą być ręcznie, za pomocą łopaty czy też niewielkich narzędzi dostępnych w sklepach ogrodniczych. Gdy jednak powierzchnia, na której chcemy spulchnić ziemię, jest znacznych rozmiarów, lepiej sprawdzą się urządzenia do tego przystosowane, czy to maszyny rolnicze, które zaczepiamy do traktora, czy też specjalne glebogryzarki. Jedynie dokładne wymieszanie posiadanej gleby z mieszanką pozwalającą na jej spulchnienie sprawia, że rośliny w niej posadzone z łatwością rozwiną swój układ korzeniowy, ich wzrost będzie możliwy i stosunkowo szybki, dzięki odpowiedniej ilości składników odżywczych.

Sprawdź:

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze