Strona głównaDomWystrój wnętrz dla początkujących – jak w prosty sposób stworzyć efektowną przestrzeń?

Wystrój wnętrz dla początkujących – jak w prosty sposób stworzyć efektowną przestrzeń?

Nie każdy ma ochotę lub możliwość, aby korzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz. Poszukiwanie inspiracji w popularnych trendach również może nie być pomocne – jest ich tak dużo, że trudno zdecydować się na konkretny styl. Jednak jest na to sposób. Nawet bez szczególnie rozwiniętego zmysłu estetycznego możesz stworzyć harmonijne wnętrze. Zobacz, jak najłatwiej osiągnąć spektakularny efekt!

Urządzanie mieszkania jest sporym wyzwaniem. Bywa męczące i frustrujące nawet dla osób, które znają się na projektowaniu i designie. Jak dobrać krzesła do salonu, meble kuchenne czy kanapę? Wybór materiałów wykończeniowych, planowanie rozmieszczenia oraz kompletowanie odpowiednich mebli, sprzętów i dodatków, to zadania zajmujące wiele czasu i energii. Jednak większość osób może wykonać je samodzielnie. Będzie to szczególnie ważne dla osób z bardzo napiętym budżetem. W wystroju wnętrz można wykorzystać wiele uniwersalnych schematów, które pozwolą stworzyć bezpieczną, ale jednocześnie interesującą aranżację. Jak to zrobić?

Uniwersalność

Kluczem do prostej i harmonijnej aranżacji jest stworzenie neutralnego wystroju z kilkoma efektownymi elementami. Warto kierować się uniwersalnym charakterem mebli, ich spokojnym designem i neutralną kolorystyką. W tym przypadku mniej znaczy więcej – jeśli kanapa w salonie wyda Ci się nudna, to możesz ożywić ją za pomocą efektownych poduch, czy narzuty. W aranżacji wnętrza łatwo przesadzić dlatego lepiej ją stopniować zaczynając od prostych stylizacji, które będziesz powoli rozbudowywać. Do takich mebli należą np. stoły i krzesła do salonu – solidne, klasyczne modele w neutralnych kolorach długo nie wyjdą z mody, więc jeśli zechcesz zmienić stylistykę, to nadal będą do niej pasować.

Urządzasz mieszkanie? Sprawdź jak stworzyć komfortową i modną przestrzeń na lata! 

Harmonijna kolorystyka

W wielu poradnikach można trafić na zasadę mówiącą, że najlepiej wybrać dwa kolory dominujące oraz jeden dla dodatków. Jednak to mało precyzyjne stwierdzenie, a przypadkowe zestawienia kolorystyczne rzadko wyglądają dobrze. Zamiast skupiać się na tych trzech kolorach, możesz wykorzystać opracowane przez specjalistów palety barw i schematy kolorystyczne. W internecie można znaleźć wiele propozycji takich harmonijnych zestawień. Bardzo uniwersalne i proste wnętrza uzyskasz, stosując paletę barw nawiązującą do stylu skandynawskiego i japandi. Osoby preferujące nieco bardziej wyraziste kolory z pewnością odnajdą się w schemacie kolorystycznym mid-century modern – chociaż ten zestaw barw ma już ponad pół wieku, to nadal pozwala tworzyć bardzo spójne i wyraziste, a przy tym przytulne wnętrza. Korzystając z gotowych palet barw, masz pewność, że wszystko będzie do siebie pasować, a jednocześnie unikniesz płaskiego, nudnego wystroju.

Postaw na efektowne dodatki

W tym przypadku warto skupić się na jakości, a nie ilości. Kilka wyraźnych i przykuwających uwagę akcentów sprawdzi się lepiej niż regały pełne bibelotów. Jeśli nie wiesz jakie ozdoby wybrać, to zawsze dobrym pomysłem będą duże, zielone rośliny w prostych, ceramicznych donicach.

Artykuł sponsorowany

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze