Spawanie to rozwiązanie, które przyczyniło się do rozwinięcia przemysłu i obecnie jest ono najpopularniejszą i najefektywniejszą metodą, która polega na łączeniu elementów. Materiałów, które można połączyć za pomocą metody spawania jest wiele, każda z nich charakteryzuje się innymi parametrami i właściwościami. W dzisiejszym artykule weźmiemy na tapet jeden z takich materiałów – duraluminium i, dodatkowo sprawdzimy, jak wygląda spawanie tego materiału.
Czym jest duraluminium?
W pierwszej kolejności warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest duraluminium? Przede wszystkim główna nazwa duraluminium odnosi się do wszystkich dostępnych stopów metali, które są przeznaczone do obróbki plastycznej. Duraluminium zostało pierwszy raz wyprodukowane w 1909 roku, przez znanego metalurga pochodzącego z Niemiec – Alfreda Wilma. Sama nazwa tego materiału pochodzi od nazwy niemieckiego miasteczka Düren. Czym dokładnie jest stop duraluminium? Stop ten to mieszanka, która zawiera w swoim składzie aluminium oraz inne metale szlachetne tj. miedź, czy cyna. Duraluminium to popularny materiał, który charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną i plastyczną. W związku z tym najczęściej spawanie duraluminium ma miejsce w branży lotniczej, czy w sportach ekstremalnych, chodzi tutaj o spawanie elementów, które będą miały styczność ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Warto pamiętać o tym, że aluminium to materiał, który jest odporny na utlenianie oraz działanie związków azotowych i kwasów organicznych.
Jak wygląda spawanie duraluminium?
W takim razie, na czym polega spawanie duraluminium, i którą metodę wybrać? Proces spawania tego rodzaju materiału niczym innym się nie różni, jak w przypadku spawania plastiku, czy innych materiałów, proces ten polega na trwałym łączeniu elementów poprzez nagrzanie i stopienie materiału. Spawanie duraluminium odbywa się przy wykorzystaniu spoiwa i spawania łukowego.
Przed przystąpieniem do spawania duraluminium, należy odpowiednio przygotować element, pamiętając o tym, aby krawędzie spawanego duraluminium tworzyły odpowiedni kształt. To, jaka metoda spawania duraluminium zostanie wykorzystana, zależy w głównej mierze od spawacza, który dokona wyboru na podstawie dogłębnej analizy spawanego materiału. W takim razie, jaką spawarkę wybrać? Najczęściej do spawania duraluminium wykorzystuje się spawarkę Mig/Mag i oraz metodę TIG.
Spawanie duraluminium stosując metodę Mig/Mag, polega na łączeniu elementów przy wykorzystaniu gazu obojętnego. Przede wszystkim ta metoda spawania duraluminium jest relatywnie niedroga, dlatego tak często jest ona stosowania w różnych gałęziach przemysłu. Dodatkowo wykonane spoiwa charakteryzują się wysoką trwałością. Spawanie duraluminium metodą TIG, polega na wykorzystaniu łuku elektrycznego, który jest wytwarzany przez elektrodę, metoda ta jest bardziej skomplikowana i wymagana jest tutaj większa wiedza w zakresie spawalnictwa.
Spawanie duraluminium to niebezpieczna i wymagająca czynność, dlatego przed przystąpieniem do spawania, należy odpowiednio zabezpieczyć twarz i ciało przed odpryskami spawalniczymi. W tym celu, przed każdym spawaniem warto zaopatrzyć się w przyłbicę ochronną, które zabezpieczy wzrok i twarz. Dodatkowo warto również założyć rękawice robocze i specjalistyczny kombinezon spawalniczy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas spawania.