Strona głównaNarzędziaJaka spawarka do domu?

Jaka spawarka do domu?

Chcąc kupić spawarkę do domu do wykonywania prac domowych, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy będzie ona intensywnie wykorzystywana, czy korzystać z niej będziemy od czasu do czasu. Jeżeli wykorzystywanie spawarki sprowadza się będzie jedynie do jej amatorskiego wykorzystania, wystarczą nam spawarki transformatorowe lub inwertorowe. Jaką kupić spawarkę? Uwagę należy zwrócić na moc spawarki, z reguły popularnością cieszą się te o mocy 160-200A i jest ona wystarczająca przy wykonywaniu prac przydomowych. Przy wyborze należy kierować się jakością instalacji elektrycznej, która znajduję się w domu lub przydomowym garażu. W przypadku domu, w zupełności powinna wystarczyć ta o mocy 230 V, ponieważ w większość gospodarstw mamy do czynienia z prądem jednofazowym. Drugim elementem, na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest efektywność jej pracy, czyli sprawność spawarki. Pokazuje ona jak wydajna jest spawarka, z reguły testowana jest w ciągu 10 – minutowej pracy. Wyrażoną wartość podaje się w procentach i oznacza ona czas, w jakim jest spawarka sprawna. Na przykład 90% oznaczać będzie, że jest ona wydajna przez 9 minut, natomiast przez minutę będzie się ona chłodzić

Do najpopularniejszy spawarek, a zarazem najprostszych w obsłudze, należą spawarki transformatorowe. Posiadają prostą budowę oraz niewiele kosztują. Nie są wydajne, ale można kupić taką spawarkę do zwykłych prac domowych. Minusem okazuje się duże pobieranie prądu przez ten typ spawarki, jednak ze względu na to, że korzystanie w tym przypadku będzie rzadkie, nie powinno mieć to większego znaczenia. W funkcjonowaniu spawarek transformatorowych na jakość jej pracy w dużej mierze wpływać będzie typ używanych elektrod. 

Jaka spawarka inwertorowa dla amatorów?

Spawarki inwertorowe znajdują zastosowanie w przydomowych pracach oraz bardzo często z tego rodzaju korzystają profesjonaliści. Spawarki inwertorowe są też idealnym rodzajem wybieranym spawarki dla amatorów. Cechuje je większa jaka spawarka do domu sprawność, niż w przypadku spawarek transformatorowych, możliwość regulacji poboru prądu, nie mają wpływu na jakość ich pracy stosowane elektrody, a także mają dodatkowe funkcje, które wspomagają spawanie. 

Jaka jest odpowiednia spawarka inwertorowa dla amatora?

Najczęściej wybierane to Itamati MMA 200 El, Dedra DESI201, Telwin FORCE 165+ACX. Wymienione spawarki inwertorowe kupowane są również do domu. W przypadku amatorów, którzy nie wymagają specjalistycznego sprzętu, wymienione modele spełnią swoją rolę. Są to typy spawarek głównie kupowanych do domów, z które przydadzą się zaawansowanym użytkownikom, ale także poradzą sobie z nimi amatorzy spawania.

Jaką kupić spawarkę do prac domowych?

Przy zakupie spawarek, które będą wykorzystywane w gospodarstwach domowych do niewielki prac, należy zwrócić uwagę na jej pomoc. Dla amatorów, którzy chcą uniknąć dzwonienia po fachowcę i wolą się sami sprawdzić, ważne jest, by ona była łatwa w obsłudze, ale również odpowiednio sprawna. W tym przypadku nie ma potrzeby inwestowania w sprzęt wykorzystywany przez profesjonalistów, ponieważ w tym przypadku zaawansowanie takiego sprzętu może być dosyć wysokie i stwarzać problemy w obsłudze. Ważnym również kryterium jest budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup spawarki. Zazwyczaj cena spawarki, jak większości rzeczy, zależy od marki producenta. Jednak nie zawsze jakość idzie w parze z ceną i może się okazać, że te z niższej półki równie świetnie działają i sprawdzą się jako idealna spawarka do prac domowych, w porównaniu do renomowanych marek. Nie ma potrzeby wydawania dużych kwot na sprzęt, który będzie wykorzystywany sporadycznie. Warto przeczytać opinie i komentarze dotyczące oferowanych spawarek i dopiero wtedy zdecydować się na zakup, który będzie opłacalny.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze