Sytuacja, w jakiej znalazło się w ostatnich latach środowisko naturalne niejako zmusza nas do szukania sposobów na ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych, będących jednym z większych zagrożeń dla Ziemi. Produkcja regranulatu stanowi odpowiedź na ekologiczne problemy. Tylko czym właściwie jest regranulat LDPE i jakie jest jego powszechne zastosowanie w przemyśle?
Regranulat – definicja
Różnego typu granulaty wykorzystywane są do produkcji przedmiotów i materiałów z tworzyw sztucznych. Jeśli chodzi o regranulat, definicja jest dość prosta: na regranulat LDPE składają się gotowe, ale poddane recyklingowi materiały wykonane z polietylenu. Jeśli chodzi o regranulat LDPE, definicja jego zakłada, że jako „czysty” surowiec może mieć dzisiaj w zasadzie nieograniczone zastosowanie, które wciąż jest poszerzane na nowe obszary. To strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o produkcję i jednocześnie wtórne przetwarzanie najbardziej niebezpiecznych ekologicznie materiałów, z jakimi ludzkość ostatnimi czasy zwyczajnie sobie nie radzi. Trudno więc się dziwić, że popularność produkcji regranulatu z roku na rok rośnie, podobnie jak ilość producentów podejmujących się prowadzenia działalności w tej branży.
Produkcja granulatu, czyli jak przetwarzane są tworzywa sztuczne?
Sam proces produkcji regranulatu nie jest skomplikowany, podobnie, jak cała filozofia związana z tym materiałem. W pierwszej kolejności przedsiębiorstwo pozyskuje surowiec do przetworzenia, czyli foliowe opakowania, zalegające w sklepach, zakładach przemysłowych i innych. Opakowania są w pierwszej kolejności dokładnie czyszczone, a następnie poddawane suszeniu – to jeden z kluczowych momentów w produkcji regrantulatu. Dopiero wysuszone śmieci trafiają do specjalnego młyna, a po przejściu przez niego jeszcze raz są suszone, aby ograniczyć do minimum możliwość zatrzymania zatrzymania wilgoci. Powstały w kolejnym procesie ekstruzji regranulat LDPE ma wygodną postać niewielkich pastylek, prostych do transportowania czy przechowywania. Teraz produkt jest gotowy do gromadzenia i sprzedawania zakładom produkującym folię i kupującym regranulat LDPE właśnie w tym celu. Tylko czy każdy regranulat LDPE jest taki sam?
Same zalety regranulatu LDPE?
Jeśli istnieje skuteczny sposób na radzenie sobie z nadwyżką foliowych śmieci, z jakimi środowisko naturalne ma największy problem, to jest nim produkcja regranulatów różnego rodzaju. Jeśli chodzi o LDPE, w jego przypadku producenci folii zwracają głównie uwagę na jego „czystość”. Może występować w kilku kolorach, wśród których najczęściej spotykane są słomkowe lub niebieskie czy bezbarwne regranulaty LDPE, jednak to ich spójność składowa, kolorystyczna czy strukturalna jest brana pod uwagę w pierwszej kolejności podczas wystawiania ogłoszeń: „kupię regranulat”. Niejednorodna jest też cena regranulatu LDPE.
Regranulat LDPE – cena
Na popularnych portalach ogłoszeniowych coraz częściej można znaleźć informację o tym, że konkretne przedsiębiorstwo chętnie kupi regranulat LDPE. Trzeba jednak uważnie sprawdzać zamieszczane oferty, ponieważ za regranulat LDPE cena może być bardzo różna – wszystko będzie zależeć od wielkości zamówienia i konkretnego rodzaju przygotowanego półproduktu. I tak, w sieci w odpowiedzi na „kupię regranulat LDPE” można dostać odpowiedź w stylu: „regranulat LDPE cena 2,9 zł netto za jeden kilogram – słomka; lub 6 zł netto za jeden kilogram bezbarwnego regranulatu”. Przedsiębiorcy muszą być więc dobrze zorientowani w tym, czego potrzebują do produkcji swojej folii.
Największy producenci regranulatów
W Polsce coraz prężniej działają firmy, której głównym profilem jest przetwarzanie foliowych opakowań w dobrej jakości regranulat. Niektóre z nich, jak CONTALEN, zajmują się też produkcją folii z surowców pochodzących w stu procentach z recyklingu. Innymi dużymi firmami działającymi w tej branży jest REGFOL z biurem w Czechowicach-Dziedzicach, EKO-WTÓR z Wilamowic czy brzeski K&K Recykling System.