Strona głównaPoradyCzyszczenie katalityczne piekarnika - co trzeba o nim wiedzieć i czym jest...

Czyszczenie katalityczne piekarnika – co trzeba o nim wiedzieć i czym jest czyszczenie katalityczne?

Co to jest czyszczenie katalityczne piekarnika i kiedy należy go stosować? Czyszczenie katalityczne piekarnika jest metodą najlepszego usunięcia zanieczyszczeń wewnętrznych piekarnika, jakie powstały podczas jego użytkowania i wykonywania różnorodnych potraw. Tak naprawdę każdy co jakiś czas powinien przeprowadzić, przeprowadzić katalityczne czyszczenie piekarnika w swoim domu. Katalityczne czyszczenie piekarnika daje przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego stopnia higieny swojego urządzenia. Co to jest czyszczenie katalityczne i jakimi metodami można je przeprowadzać?

Czyszczenie katalityczne piekarnika – ogólne informacje

Najczęściej czyszczenie katalityczne piekarnika powinny przeprowadzać osoby, które używają go najczęściej. Bowiem im piekarnik używany jest częściej tym więcej na jego wewnętrznej powierzchni osadzonych zanieczyszczeń. Osadem bywa pryskający tłuszcz czy drobne drobinki jedzenia, które mogły wypaść w trakcie przenoszenia tacy piekarnika.

Czyszczenie katalityczne piekarnika – jak włączyć?

Czyszczenie katalityczne piekarnika – jak włączyć proces oczyszczania temperaturowego?

Katalityczne czyszczenie piekarnika polega na podgrzaniu go do (w większości piekarników) najwyższej możliwej temperatury, jaką jest ok. 350 stopni Celsjusza. W takiej wartości temperatury wszystkie resztki przekształcają się w popiół, który wystarczy tylko zgarnąć po wychłodzeniu piekarnika. Aby ten proces zachodził poprawie wnętrze piekarnika powinno zawierać panele emaliowane do przeprowadzenia kataliczycznego czyszczenia piekarnika. 

Czyszczenie piekarnika – katalityczne czy parowe?

Istnieje jeszcze inna metoda pozwalająca na czyszczenie piekarnika – jest nią czyszczenie parowe. Jednak, którą metodę wybrać – metodę czyszczenia piekarnika katalitycznym czy parowym sposobem? 

Czyszczenie parowe piekarnika polega na zastosowaniu mocno nagrzanej pary wodnej. Piekarniki z tą funkcją od nowości wyposażone są w specjalne pojemniki na wodę, która będzie się podgrzewać. Zmiana stanu skupienia wody z cieczy na rozgrzaną parę usuwa zabrudzenia powstałe podczas użytkowania piekarnika. Para wodna nie dość, że jest gorąca to jeszcze mokra, przez co łatwo usuwa wszystkie niedoskonałości. Mimo, że to ciekawa metoda, to nie jest pozbawiona wad..

Czyszczenie piekarnika – katalityczne czy parowe (wady i zalety)

Parowe czyszczenie piekarnika pozwala na mniejsze obciążenie piekarnika energią. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach. Jednak katalityczne czyszczenie piekarnika jest zdecydowanie skuteczniejsze i pozostawia mniej ,,do sprzątania”. 

Czyszczenie katalityczne piekarnika Electrolux

Czyszczenie katalityczne piekarnika Electrolux odbywa się jak w każdym innym modelu. Jednak piekarnik musi być wyposażony w możliwość jego katalitycznego czyszczenia. Czyszczenie katalityczne piekarnika Electrolux można znaleźć choćby w takich modelach jak Electrolux SenseCook. 

Piekarnik Amica czyszczenie katalityczne – instrukcja

Kolejnym piekarnikiem, który oferuje tą metodę czyszczenia jest piekarnik Amica(czyszczenie katalityczne). Instrukcja znajduje się na każdej stronie internetowej firmy Amica i nie różni się niczym od tradycyjnych metod. Jednak Amica to nie jedyna firma obok Electrolux, która oferuje takie usługi.

Samsung dual cook – czyszczenie katalityczne

Innym przykładem firmy i modelu piekarnika jest Samsung dual cook. Czyszczeniem katalitycznym również zainteresował się ten gigant produkujący różnorodne urządzenia sieci RTV/AGD! Samsung dual cook – czyszczenie katalityczne na najwyższym poziomie!

Czyszczenie katalityczne czy pyrolityczne?

Konkurentem dla czyszczenia katalitycznego jest pyrolityczne. Co wybrać? Czyszczenie katalityczne czy pyrolityczne?

Przede wszystkim piekarniki z funkcją czyszczenia katalitycznego są tańsze. Pyroliza zaś zużywa większą ilość energii do swojego procesu. Jednak pyrolizy nie trzeba powtarzać, aż tak często – wystarczy jedynie wykonywać tą czynność raz na dwa miesiące aby zachować odpowiednią czystość swojego piekarnika. 

Więc odpowiedź na pytanie – czy wybrać czyszczenie katalityczne czy pyrolityczne nie będzie jednoznaczna. To zależy od indywidualnych preferencji i wygody danej osoby. 

Czyszczenie katalityczne – opinie

Wiele osób ma mieszane uczucia co do czyszczenia katalitycznego. Opinie ludzi, którzy spróbowali tego procesu są jednak zadowalające. Utrzymanie czystości swojego piekarnika jest bardzo ważne w codziennym funkcjonowaniu. A zapewnia to właśnie czyszczenie katalityczne! Opiniom innym warto zaufać, gdyż są oni niezależnymi informatorami dostarczającymi niezwykle cennych informacji. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze