Strona głównaPoradySzlifowanie szkła - czym i jak?

Szlifowanie szkła – czym i jak?

Szlifowanie szkła nie jest zabiegiem łatwym, ale pozwala na znaczne polepszenie jego wyglądu. Najczęściej szlifowanie szkła jest używane przy wykonywaniu luster. Bardzo skutecznym sposobem na szlifowanie szkła jest szlifowanie szkła papierem ściernym. Wiedząc jakiej techniki należy użyć na pewno uzyskamy bardzo dobry efekt. Szlifowanie szkła może również być wykorzystywane do szlifowania flakonów, naczyń, czy półmisków.

Szlifowanie szkła – techniki

Proces szlifowania szkła odbywa się według różnych technologii, takich jak na płycie miękkie oraz podporowej. Można również wykonywać szlifowanie szkła na podporowej tarczy. Szlifowanie szkła papierem ściernym odbywa się przy użyciu chłodzenia wodą. Chłodzenie takie musi być bardzo intensywne. Przy takim rodzaju szlifowania szkła bardzo przydatna jest taśma wodoodporna z prasownej tkaniny typu X. Z kolei nasyp taśmy powinien być wykonany z węglika krzemu.

Papier ścierny do szkła

Papier ścierny do szkła musi mieć w sobie ziarnko węglika krzemu na podłożu poliestrowym, a także płóciennym. Dzięki temu szlifowanie szkła papierem ściernym da nam zadowalające efekty. Papier ścierny do szkła ma odpowiednią gradację, dzięki czemu ładnie obrobi szkło i je wygładzi, bez jego porysowania. Możemy z jego pomocą uzyskać bardzo zadowalające efekty. Najlepsze rezultaty da nam szlifowanie szkła na mokro, które pozwala nam na zyskanie gładkiej powierzchni. Takie szlifowanie szkła z kolei wykonuje się za pomocą pasa z korkowym nasypem. Szkło jest bardzo delikatne, a przede wszystkim kruche. Można więc je łatwo zniszczyć używając nieodpowiednich materiałów. Szlifowanie szkła powinno więc odbywać się za pomocą pasów bezkońcowych. Dają one możliwość wykonywania pracy płynnie. Papier ścierny do szkła może być również zastąpiony za pomocą krążków samoprzyczepnych, które wykonane są z ziarnem węglika krzemu.

Szlifowanie szkła metodą na rysy

Bardzo popularna jest metoda na rysy przy szlifowaniu szkła. Szlifowanie szkła domowym sposobem za pomocą papieru ściernego jest nazywana również metodą na rysy. Na podłoże przyklejany jest papier ścierny do szkła Nie może on przesuwać się w żadną stronę. Następnie krawędzie szklanego przedmiotu, który będzie poddawany naszej obróbce trzeba zmoczyć. Pocieramy później wybranym miejscem o dobrze przymocowany wcześniej papier ścierny do szkła. Szlifowanie szkła metodą na rysy wykonujemy do momentu, aż ubytek w szkle albo nierówność zostanie dokładnie zeszlifowana. Przy takim prostym szlifowaniu nie sprawimy, że krawędź będzie idealnie równa. By ją ładnie zaokrąglić, żeby przypominała wcześniejszy wygląd, trzeba użyć wiertarki z końcówką szlifującą. Używanie elektronarzędzi do szkła jest jednak ryzykowne, że przesadzimy z ilością obrotów i nasz szklany przedmiot pęknie. Jeśli obawiamy się takiej techniki szlifowania szkła za pomocą elektronarzędzi, to można również wykonywać szlifowanie szkła papierem ściernym, który będzie owinięty na rurkę bądź pisak, by papier posiadał półokrągły kształt. Szlifowanie szkła, niezależnie od tego, czy używamy elektronarzędzi, czy też jedynie papieru ściernego, należy wykonywać to dość spokojnie i delikatnie, dostosowując siłę nacisku do grubości obrabianego przez nas materiału. W ten sposób szlifowanie szkła da nam pozytywny i zaskakujący efekt, bez zniszczenia naprawianego przez nas szklanego przedmiotu. Szlifowanie szkła pomoże na uratować nieco zniszczone krawędzie kieliszków, czy mis szklanych, zapobiegając ich pęknięciu pod wpływem temperatury. Przy odpowiedniej technice możemy szybko naprawić szklany przedmiot.

Niezbędne jest również noszenie podczas pracy bawełnianych rękawiczek oraz okularów ochronnych, ponieważ opiłki szkła mogą dostać się pod skórę i do oczu.

Tomasz Borowiecki
Tomasz Borowiecki
Ukończył technikum budowlane i od tego czasu zakochał się w remontach, wykończeniach i stolarce.
Powiązane artykuły

Najpopularniejsze